Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvůr zaplatí provozovateli čističky zálohy, firmě jejich výše nestačí

  20:23aktualizováno  14. září 8:55
Dvůr Králové nad Labem bude platit provozovateli čistírny odpadních vod zálohy ve výši 1,67 milionu korun. Město firmě Litave neplatilo zálohy od května kvůli sporům o cenu čištění. Peníze byly v soudní úschově. Zastupitelé města se na svém kroku dohodli ve čtvrtek.

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Rozhodnutí zastupitelstva potvrdil místostarosta Dvora Králové Jan Bém. Město peníze za čištění odpadních vod od května ukládalo do soudní úschovy kvůli dlouholetému sporu ohledně ceny za čištění odpadních vod.

"Zastupitelé kývli na to, aby peníze za čištění za květen dostala firma Litave. Podobně bychom postupovali i v dalších třech částkách, které jsou v soudní úschově," řekl Bém.

Provozovatel čistírny požadoval mnohem víc

Firma Litave je přesto rozhodnutím zastupitelů rozčarovaná, podle ní 1,67 milionu nestačí, požadovala dvakrát vyšší částku.

"Tato částka byla již před sedmi lety stanovena tak, aby pokryla pouze ty nejzákladnější provozní náklady spojené s přebíráním a čištěním odpadních vod. Nelze přitom pominout fakt, že od té doby se podstatně zvedly ceny, zvýšily sazby DPH, vzrostly mzdy zaměstnanců," vyjmenovává jednatel firmy Litave David Horák.

"Je zcela nepochybné, že nám k dnešnímu dni stále chybějí peníze za měsíce květen, červen, červenec a srpen. A tím, že nám budete nadále hradit částky odpovídající cenové úrovni v roce 2005, budete způsobovat další a další zadlužování společnosti," dodal.

Zástupci města ve čtvrtek také podepsali dohodu s vlastníkem čistírny odpadních vod, firmou Evorado Import, bývalým provozovatelem a firmou Litave o tom, že platby za čištění má dostávat pouze Litave, což dosud nebylo jasné.

O peníze totiž usiloval i bývalý provozovatel čistírny WWTP DKNL a město kvůli jeho návrhu na čas skončilo v exekuci. Radnice exekuci zatím oddálila tím, že složila pět milionů korun na takzvanou jistotu v exekuci (více zde).

Soud zastavení čistírny zakázal, ale hrozba nepominula

Provozovatelská firma Litave nedávno pohrozila, že kvůli nedostatku financí bude nucena zastavit po 16. září čištění odpadních vod. Okresní soud v Trutnově již ale vydal předběžné opatření, kterým zakázal provozovateli zastavit čištění městských splašků (více zde).

O tom, zda je nebezpečí odstavení čistírny definitivně zažehnáno, nechtěl místostarosta spekulovat. Firma ale upozorňuje, že pravděpodobně nebude mít dostatek peněz na splacení dluhů. Splašky v Labi tak hrozí stále.

"Přestože činíme vše proto, abychom se s našimi dodavateli domluvili, zůstává otázkou, jak máme provoz čističky zajistit, pokud skutečně dojde k odstávkám dodávek z jejich strany," poznamenal Horák.

Spor o cenu čištění mezi městem a provozovateli čističky trvá šest let a zatím bez závěru jej řeší státní úřady i soudy. Vyvrcholil letos v únoru, kdy předchozí provozovatel, firma WWTP DKNL, na více než dva dny přerušila čištění a splašky tekly do Labe (více čtěte zde).

Autoři: , ,Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Konkurzy na ředitele jsou zmanipulované, tvrdí šéfové škol i člen komise

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

V průměru až osm z deseti aktuálních konkurzů na místa ředitelů škol v Královéhradeckém kraji je údajně zmanipulováno....

Další z rubriky

Hostinné i Trutnov budou lákat cyklisty na pumptrack, trať s vlnami

Místostarosta Petr Kesner představuje plány radnice v Hostinném na výstavbu...

Podkrkonošská města chtějí přilákat více cyklistů. V Hostinném mezi vlakovou zastávkou a bývalým továrním komínem pro...

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Soudce zmírnil trest pro člena polského gangu „navrtávačů“ na tři roky

Piotr Jarosiński v případu "gangu navrtávačů" u Krajského soudu v Hradci...

Krajský soud v Hradci Králové znovu potrestal Piotra Jarosińského z polského gangu „navrtávačů“. Dostal tři roky ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
DELPHI VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz