Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvůr zaplatí provozovateli čističky zálohy, firmě jejich výše nestačí

  20:23aktualizováno  14. září 8:55
Dvůr Králové nad Labem bude platit provozovateli čistírny odpadních vod zálohy ve výši 1,67 milionu korun. Město firmě Litave neplatilo zálohy od května kvůli sporům o cenu čištění. Peníze byly v soudní úschově. Zastupitelé města se na svém kroku dohodli ve čtvrtek.

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Rozhodnutí zastupitelstva potvrdil místostarosta Dvora Králové Jan Bém. Město peníze za čištění odpadních vod od května ukládalo do soudní úschovy kvůli dlouholetému sporu ohledně ceny za čištění odpadních vod.

"Zastupitelé kývli na to, aby peníze za čištění za květen dostala firma Litave. Podobně bychom postupovali i v dalších třech částkách, které jsou v soudní úschově," řekl Bém.

Provozovatel čistírny požadoval mnohem víc

Firma Litave je přesto rozhodnutím zastupitelů rozčarovaná, podle ní 1,67 milionu nestačí, požadovala dvakrát vyšší částku.

"Tato částka byla již před sedmi lety stanovena tak, aby pokryla pouze ty nejzákladnější provozní náklady spojené s přebíráním a čištěním odpadních vod. Nelze přitom pominout fakt, že od té doby se podstatně zvedly ceny, zvýšily sazby DPH, vzrostly mzdy zaměstnanců," vyjmenovává jednatel firmy Litave David Horák.

"Je zcela nepochybné, že nám k dnešnímu dni stále chybějí peníze za měsíce květen, červen, červenec a srpen. A tím, že nám budete nadále hradit částky odpovídající cenové úrovni v roce 2005, budete způsobovat další a další zadlužování společnosti," dodal.

Zástupci města ve čtvrtek také podepsali dohodu s vlastníkem čistírny odpadních vod, firmou Evorado Import, bývalým provozovatelem a firmou Litave o tom, že platby za čištění má dostávat pouze Litave, což dosud nebylo jasné.

O peníze totiž usiloval i bývalý provozovatel čistírny WWTP DKNL a město kvůli jeho návrhu na čas skončilo v exekuci. Radnice exekuci zatím oddálila tím, že složila pět milionů korun na takzvanou jistotu v exekuci (více zde).

Soud zastavení čistírny zakázal, ale hrozba nepominula

Provozovatelská firma Litave nedávno pohrozila, že kvůli nedostatku financí bude nucena zastavit po 16. září čištění odpadních vod. Okresní soud v Trutnově již ale vydal předběžné opatření, kterým zakázal provozovateli zastavit čištění městských splašků (více zde).

O tom, zda je nebezpečí odstavení čistírny definitivně zažehnáno, nechtěl místostarosta spekulovat. Firma ale upozorňuje, že pravděpodobně nebude mít dostatek peněz na splacení dluhů. Splašky v Labi tak hrozí stále.

"Přestože činíme vše proto, abychom se s našimi dodavateli domluvili, zůstává otázkou, jak máme provoz čističky zajistit, pokud skutečně dojde k odstávkám dodávek z jejich strany," poznamenal Horák.

Spor o cenu čištění mezi městem a provozovateli čističky trvá šest let a zatím bez závěru jej řeší státní úřady i soudy. Vyvrcholil letos v únoru, kdy předchozí provozovatel, firma WWTP DKNL, na více než dva dny přerušila čištění a splašky tekly do Labe (více čtěte zde).

Autoři: , ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Otázky pro volební lídry v Náchodě: Tepna, obchvat města a Malé lázně

Tepna Náchod

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry čtyř nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Náchodě....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz