Do 31. prosince 2012 mohou herny automaty na schválených místech běžně provozovat. Ilustrační foto

Do 31. prosince 2012 mohou herny automaty na schválených místech běžně provozovat. Ilustrační foto | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Dvůr Králové žene herny „za hradby“, skončit mají o příštím Silvestru

  • 1
Radnice ve Dvoře Králové nad Labem se rozhodla zcela vypudit z města hrací automaty a terminály. Herny nechce trpět nejen v centru, ale ani na sídlištích. Už přijala potřebnou vyhlášku, která se ale může střetnout s postojem ministerstva financí.

"Od 1. ledna 2013 hazard na území města nechceme. Ani na sídlištích nebo periferiích. Nikde," říká dvorská starostka Edita Vaňková. Zatím však neví, jak se k plánu obsaženému v nové městské vyhlášce postaví ministerstvo financí.

"Na herní terminály totiž vydává povolení ministerstvo a jsou na několik let, třeba na sedm nebo na pět, dopředu. Pak se naše vyhláška střetne s jejich povolením. Možná nám pomůže přelomový rozsudek Ústavního soudu, který řekl, že města takové vyhlášky vydat mohou. Ovšem zatím není jasné, zda případná povolení terminálů, které už ve městech fungují, ministerstvo bude muset rušit," řekla starostka.

"Možná budou moci existovat, ale ministerstvo už nebude moci udělit takové povolení pro rok 2013 a další, protože začne platit vyhláška," míní Vaňková.

Nové žádosti o povolení heren město zamítá už teď

Provozovatelé k případným žádostem o povolení heren dostávají od města zamítavá stanoviska už v současnosti. Obyvatelé města krok radnice vítají, provoz heren by se podle nich měl silně omezit.

Vyhláška proti automatům

Dvorští zastupitelé vyhlášku schválili v září, platit začala 1. října. Do konce příštího roku mají podle ní z města zmizet všechny herny. Cílem obecně závazné vyhlášky je zamezit škodlivé následky hraní na výherních hracích přístrojích. "Tento zákaz je v pravomoci města a má zabezpečit veřejný pořádek ve městě," říká se ve zdůvodnění zákazu hracích automatů a podobných přístrojů.

"Kromě toho, že herny jsou hazard a často tam chodí mladí lidé, je kolem nich velký nepořádek. Když už to provozují, měli by si to uklidit. Nelíbí se mi to a vůbec mi nebude vadit, když v našem městě žádné herny nebudou," říká žena bydlící v centru Dvora Králové.

Opačného mínění jsou samozřejmě ti, v jejichž podnicích končí peníze hráčů. Vyhláška se nelíbí třeba provozovateli dvorské herny a baru Jokers a zástupci firmy Synot v Královéhradeckém kraji Davidu Mrázkovi.

"Všechny nás to omezí. Pro některé herny je to doslova rána. Investovali jsme do hracích přístrojů, terminálů i do provozoven. Radnice s námi vyhlášku neřešila, zastupitelé si to upekli sami. Nikdo z provozovatelů heren s takovou vyhláškou nepočítal," tvrdí Mrázek, který má v provozovně klasické automaty i terminály.

Poukazuje na to, že třeba v Jičíně radnice při tvorbě podobné vyhlášky s provozovateli heren jednala a nechala ve městě čtrnáct míst, kde herny fungovat mohou.

Mrázek prý nechápe, proč se Dvůr ochuzuje o peníze z provozování výherních přístrojů: "Město je bez peněz, hodně zadlužené. A peněz z automatů zas tak málo nebere. Navíc z terminálů dosud nic nemělo, ale nový loterijní zákon určuje, že by města měla mít i peníze z nich."

Dodává, že s dalšími provozovateli heren míní vystoupit na prosincovém jednání dvorského zastupitelstva a znění nové vyhlášky napadnout.

Město bez automatů přijde o dva miliony ročně

Město zákazem přijde zhruba o dva miliony korun ročně, které z provozu heren vybírá.

"Je to sice určitý příjem, ale myslíme si, že vzhledem ke snížení kriminality a sociálně patologických jevů ve městě se nám to vyplatí," míní dvorský místostarosta Dušan Kubica.

Dodává, že město nechtělo jít cestou vytlačení heren z centra na periferii: "Zvýhodňovali bychom pak podnikatele s hernami jen v určitých lokalitách a to nám připadalo nespravedlivé."

Vyhláška proto vyjmenovává, jakých přístrojů se týká a kde je zakazuje. Od 1. ledna 2013 nesmí být výherní hrací přístroje, včetně interaktivních videoloterijních terminálů a podobných hracích zařízení, na veřejně přístupných místech ve městě, tedy i v kasinech, hernách, pohostinských zařízeních a dalších, kde dosud mohou podle zákona o loteriích a jiných podobných hrách být.

Majitelům či provozovatelům hracích přístrojů vyhláška dává více než roční výpovědní lhůtu. Do 31. prosince 2012 tedy mohou tyto přístroje na schválených místech ve městě běžně provozovat.