Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdyby neutekl, tak bych mu pomohla, tvrdí obžalovaná z bodnutí druha

  14:36aktualizováno  14:36
Před královéhradeckým soudem se vypravuje příběh až tragikomický. Devětatřicetiletá žena z Pardubic je obžalovaná, že v opilosti po hádce bodla svého druha. Mrzí ji to, lituje. Také on míní, že jednala v afektu, stýská se mu. Jenže obžaloba ženu viní z pokusu o vraždu s minimálním trestem 10 let.
Krajský soud řeší pokus o vraždu, o němž oba aktéři tvrdí, že to tak nemysleli (ilustrační foto).

Krajský soud řeší pokus o vraždu, o němž oba aktéři tvrdí, že to tak nemysleli (ilustrační foto). | foto: Martin HorkýMF DNES

Už když policie loni v prosinci o činu informovala poprvé, uvedla, že obviněná odmítla pobodanému přivolat lékařskou pomoc a on tak musel sám ujít sto metrů (více o činu čtěte zde).

To ale podle obžalované není tak úplně pravda. "Řekla jsem mu, aby šel do koupelny, že mu to ošetřím, že musím ty rány vidět," vypověděla na policii Edita Jadrná, která má zdravotnické vzdělání. Pracovala třeba jako ošetřovatelka v lázních.

Pane předsedo, nebo jak se jmenujete...

Některá vysvětlení Pavla R., svědka a poškozeného v jedné osobě, nechtěně bavila soudní síň. Tiskací E, iniciálu jména své družky, si prý na předloktí vypálil cigaretou proto, aby jí přesvědčil, že mu to nic nedělá a ona za to stojí. "Vynadala mi za to," uvedl k tomu na policii.
Soudci Miroslavu Mjartanovi známému přísným vystupováním vůči všem procesním stranám několikrát skočil do řeči, utíkal z "ohrádky" pro vyslýchané a oslovoval ho "pane předsedo, nebo jak se jmenujete...". Když se pak četl přepis hovoru Pavla R. s operátorkou záchranky, v němž na otázky "kde máte ten nůž" ve smyslu kam se zabodl, padaly odpovědi jako "ten nuž je umytej už", neubránil se už smíchu ani státní zástupce, soudce i obžalovaná. S ní se poškozený rozloučil gestem vítězného V z prstů zvednuté ruky.

Před soudem Jadrná ale vypovídat odmítla. Řekla jen, že ji vše mrzí a druha nechtěla zabít ani zranit.

Bodnutý muž si jen sundal propíchnuté triko a do půl těla nahý, pouze v riflích, se vydal do blízkého paneláku v Polabinách k rodičům družky. Od nich si zavolal záchranku. "Kdyby neutekl, tak bych mu pomohla," tvrdí obžalovaná.

Jednala v afektu, hájil partnerku pobodaný

Činu, který se stal loni 14. prosince kolem desáté večer, předcházela hádka. Na její příčině se ale partneři neshodnou. Oba byli pod vlivem alkoholu. Jadrná nadýchala ještě po sedmi hodinách 1,6 promile.

"Odpoledne přišla moje matka, aby se odstěhoval. Hádali jsme se i dříve a sousedi si stěžovali na hluk, hrozilo vystěhování," uváděla obžalovaná s tím, že to druha asi naštvalo.

"Vyčítal jsem Editě, že moc pije a vůbec že pije, měla to zakázáno od doktorů," přišel se svou verzí o dvanáct let starší Pavel R. Policistům předtím říkal, že opilá byla agresivní a třeba ho i fackovala a pak měla "okna".

Hádka každopádně vyvrcholila tím, že Edita Jadrná vzala z kuchyňské linky dvaceticentimetrový nůž na krájení masa a vedle stojícího druha, který je o hlavu větší, bodla do hrudníku. Podle obžaloby jednala s úmyslem ho usmrtit, rána pronikala do dutiny hrudní a přímo ohrožovala život poškozeného.

To ale žena odmítá a nemyslí si to ani její druh. "Já myslím, že jednala v afektu. Určitě by to neudělala. Měla snahu mě ošetřit, ale já říkal ne, nech mě bejt, sebral jsem se a šel," uvedl Pavel R. Dříve mu prý dvakrát zachránila život, když měl poúrazový epileptický záchvat.

Ten nůž už je umytej a ze mě stříká krev

Z dřívějších výpovědí na policii vyplynulo, že opilá žena po činu nůž umyla a šla si lehnout. I její druh při jednom z výslechů uvedl, že mu odmítla pomoci, ale při hlavním líčení to zpochybnil.

Číslo záchranné služby mu vytočila matka Jadrné z mobilu ve svém bytě. Pavel R. operátorce ohlásil: "Porcoval jsem kapra a smekla se mi noha." Na otázku, kde má zapíchnutý nůž, odpověděl: "Ten nůž je umytej už a ze mě stříká krev".

Státní zástupce trvá na kvalifikaci pokus o vraždu

Navzdory tomu, že by se oba aktéři případu očividně dokázali za střízliva dohodnout a usmířit, trvá státní zástupce Milan Vacek na kvalifikaci pokus o vraždu, za což Editě Jadrné hrozí 10 až 18 let vězení. Promluvit do toho může ještě psychiatrický a psychologický posudek.

"Soudíme, že by to mělo být kvalifikováno jako ublížení na zdraví," hlásí se logicky o mírnější trest obhájce Tomáš Pavel. Výpovědi znalců přijdou na řadu ve středu.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Aupark a křižovatka Koruna jsou ostudy Hradce, míní oceněný architekt

Architekt Karel Schmied (vlevo) přebírá Cenu dr. Františka Ulricha z rukou...

Za svými stavbami si stojí a mluví o nich, jako o svých dětech. Nejkrásnější město na světě je pro něj rodný Hradec...

Hradec změkčil vyhlášku proti hazardu, umožní dělat z herny nonstop kasino

Odstraňování reklamy z heren v Hradci Králové v roce 2013.

Hradec Králové k nelibosti některých zastupitelů upravil vyhlášku proti hazardu. Její změkčení umožní provozovatelům...

Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz