Spalovna měla vyrůst u elektrárny v Opatovicích nad Labem, která je na ilustračním snímku.

Spalovna měla vyrůst u elektrárny v Opatovicích nad Labem, která je na ilustračním snímku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Energetická koncepce otevírá staré rány: vytáhla odmítnutou spalovnu

  • 4
Návrat o třináct let zpět by mohla znamenat nová energetická koncepce Hradce Králové a Pardubic, kterou kraje musí sepsat podle nařízení nové legislativy. Objevil se však jeden starý strašák: spalovna u Opatovic nad Labem, proti níž v minulosti protestovaly tisíce lidí z obou krajských měst a okolních obcí.

Pamětníci budou vědět, jak v letech 2002 až 2006 kypěly na Hradecku a Pardubicku vášně kvůli plánům stavby obří spalovny odpadů, která měla stát mezi oběma městy v Opatovicích nad Labem. Po dokončení měla pohltit až 200 tisíc tun odpadků nejen z Hradce a Pardubic, ale i z některých míst ve středních Čechách.

Po velkých protestech, několika peticích i odmítavém stanovisku radnice v Hradci Králové skončil projekt v koši. Z něj ji však může vytáhnout nová Územní energetická koncepce, kterou si ze zákona nechala zpracovat hradecko-pardubická aglomerace.

Koncepce, která má řešit zásobování obou měst teplem, nakládání s odpady a také pomáhat zajišťovat efektivní nakládání s penězi v této oblasti, totiž myšlenku výstavby spalovny za dvě miliardy korun v Opatovicích znovu vrací do hry. To se samozřejmě nelíbí hradeckým zastupitelům, kteří ji odmítli už před 11 lety.

„Docela mne to zaráží. Je potřeba celou studii dál vyhodnotit, protože vychází přesně proti tomu, co jsme si tehdy odsouhlasili,“ upozorňuje opoziční zastupitel a tehdejší hradecký primátor Oldřich Vlasák (ODS).

„Spalování odpadu je ve světě už překonané“

Návrh se však nelíbil ani některým členům koalice, velmi ostře se proti němu ohradil například radní Rostislav Jireš (ČSSD), který označil zanesení spalovny do takového dokumentu za krok zpět.

„Spalování odpadu je ve světě už překonané, nahradily ho jiné způsoby zpracování,“ namítá.

Všichni však myšlenku zbudovat za hranicí krajského města novou spalovnu šmahem neodsoudili. V menším provedení by nevadila třeba primátorovi Zdeňku Finkovi (HDK).

„Při současných úvahách o zákazu skládkování možná bude potřeba někde spálit odpad zbývající i po dobrém vytřídění. Po pečlivém vytřídění by mohlo jít třeba o 35 tun odpadů za celou aglomeraci,“ navrhuje Fink. Podle původního projektu měla opatovická spalovna pojmout ročně až 200 tun nejen z regionu, ale i ze širšího okolí.

Pro vyřazení tohoto bodu z energetické koncepce, které navrhla radniční opozice, se však nakonec vyslovila většina zastupitelů. Záležet ale bude i na vyjádření dalších samospráv.

Obyvatelé regionu podepisovali proti opatovické spalovně petici v letech 2004 a 2006, v první vlně ji podepsalo přes 3 800 lidí, o dva roky později se pod ní sešlo dokonce 6,5 tisíce podpisů. Už tehdy ji organizoval dnešní opoziční zastupitel Adam Záruba (Změna pro Hradec), který na šanci vzkříšení rozporuplného projektu upozornil své kolegy na úterním zastupitelstvu.

S výzvou před 12 lety souhlasily Borek, Káranice, Praskačka, Čeperka, Smiřice, Poběžovice u Holic, Vysoká nad Labem, Hradec Králové, Butoves a Česká Metuje, což tvořilo dohromady území s více než 100 tisíci obyvateli.

Myšlenku stavby zastavil Pardubický kraj, který byl jejím iniciátorem, v roce 2007, kdy se údajně nedohodl na pozemcích s opatovickou elektrárnou. Zároveň obyvatelé Opatovic nad Labem, kterých by se případná spalovna týkala nejvíce, v referendu odhlasovali, že si takovou stavbu v obci nepřejí.

„Usnesení referenda, které spalovnu odmítlo, je stále platné,“ upozorňuje dlouholetý starosta obce Pavel Kohout (ODS). Možností, že by spalovna v jeho obci vznikla, se zatím ohrožen necítí.

„Všude je to zatím v rovině tezí. Nejprve si musí svoje koncepce vyjasnit kraje,“ nepropadá starosta panice.