Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrádek u Nechanic zůstane státu, obce čeká rozvoj bez obav z Harracha

  15:56aktualizováno  15:56
Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva, který odmítl nároky Ernsta Harracha na majetek na severovýchodě Čech, nepotěšil jen hospodáře na bývalém panství v Krkonoších. Oddychli si i na zámku Hrádek u Nechanic a starostové okolních obcí, které vleklé restituční spory brzdily v rozvoji.

Správce Hrádku u Nechanic se už nemusí bát, že by zámek připadl Harrachům. | foto: Ivan Šenk

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku už v červnu skončil s projednáváním stížnosti Ernsta Harracha na české soudy, které mu odmítly vydat bývalý rodový majetek za stamiliony korun.

Musí se spokojit s 4 500 euro, což je v přepočtu asi 110 tisíc korun, které od české vlády dostal na konci srpna jako zadostiučinění a na náklady řízení.

Proč majetek Harrachů zabavil stát?

Československo zabavilo Harrachům majetek na základě Benešových dekretů. Patřil Janu Nepomukovi Harrachovi, který zemřel 12. května 1945 v zajateckém táboře ve Vídni jako voják říšskoněmeckého wehrmachtu. Podle tehdejších státních úřadů Harrach spolupracoval s hitlerovskými okupanty a působil v nacistické straně.

Ernst Harrach (nevlastní bratranec posledního majitele panství) chtěl majetek získat zpět a jeho advokáti tvrdili, že konfiskace majetku jeho předků nebyla platná, protože nelze odebírat majetek mrtvým. Soudy ale jejich názor odmítly. Rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové potvrdil Vrchní i Nejvyšší soud, proto se Harrach obrátil na soud ve Štrasburku.

"Samozřejmě nyní dojde k velkému uvolnění majetku, mnozí starostové to mohou brát jako impuls ke změnám územních plánů," myslí si Ivan Šenk, kastelán Hrádku u Nechanic, který spravuje Národní památkový ústav.

A za pravdu mu dává starosta nedaleké obce Sadová, kde žije asi 340 obyvatel a kde měli Harrachové velkostatek.

V Sadové vlastnili 70 procent obce

"Je to pro nás výborná zpráva, protože u nás by se mu vydávalo asi 70 procent území obce. Byla by to úplná katastrofa," řekl starosta Sadové Drahoslav Falta. Šlechtický rod tam vlastnil pivovar, cukrovar, cihelnu a další provozy. Až po roce 1945, kdy majetek šlechticů propadl státu, si tam lidé začali stavět domky.

"Dost výrazně jsme na tom byli škodní. Na čtyřhektarovém pozemku uprostřed obce jsme chtěli stavět 40 rodinných domků, ale kvůli soudům jsme nemohli začít a prošvihli jsme boom, kdy byl o pozemky zájem. Pak přišla krize a dnes je jen těžko prodáme," řekl starosta. Na pozemcích, o které Harrach usiloval, stojí třeba i budova obecního úřadu.

Co vlastnili Harrachové

Soupis velkostatků z roku 1933, kdy Harrachové vlastnili celkem 9 556 hektarů:

  • Jilemnice 5 748 ha (z toho lesy v Krkonoších o výměře 5 403 ha)
  • Sadová (včetně Hrádku u Nechanic) 2 705 ha
  • Strkov – Planá nad Lužnicí 1 103 ha

Kromě Nechanicka měl Harrach velké panství i v Jilemnici. Tamní zámek i pivovar, zvelebené za desítky milionů korun, tak také zůstanou městu (více čtěte zde). Více než pět tisíc hektarů vlastnil šlechtický rod také v Krkonoších.

"Správa KRNAP celý soudní spor sledovala, protože vydání pozemků či jiných majetků by se týkalo i nemovitostí ve správě naší organizace," připomněl mluvčí Správy krkonošského národního parku Radek Drahný.

Podle ředitele Krkonošského muzea, které sídlí v jilemnickém zámku, nepochází Ernst Harrach, jenž chtěl vrátit zabavený majetek, ani z jilemnické větve rodu. Ta totiž vymřela po meči v roce 1961.

Právě jilemničtí Harrachové přitom postavili také Hrádek u Nechanic. Romantický zámek vznikl v letech 1839 až 1857 a sloužil jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Podvodník lidem slíbil zhodnocení peněz, 90 milionů prohrál v automatech

Ilustrační snímek

Policie obvinila jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře z podvodu se škodou téměř 90 milionů korun. Peníze podle...

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz