Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Europoslanec Zdechovský, muž mnoha zájmů. Bojuje s Nory i za trubičky

  9:01aktualizováno  9:01
Ještě před rokem znali jméno Tomáše Zdechovského snad jen čtenáři jeho básní, profesionální politologové či klienti jeho agentury. Nyní je však jedním z nejznámějších politiků Evropského parlamentu. Pětatřicetiletý muž mnoha zájmů žije svůj sen, na němž podle svých slov pracoval sedm let.

V květnu 2014 se Tomáš Zdechovský stal europoslancem. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Před rokem při předvolební kampani provokoval fotomontážemi, kde pózoval ve společnosti amerického herce Leonarda Di Capria nebo ruského premiéra Dimitrije Medveděva. Má tolik zájmů, aktivit a připisuje se mu tolik zásluh, až to může vyvolávat otázky, jak to všechno stíhá.

U někoho mohl ztratit důvěryhodnost a charakter, když se coby katolík rozvedl. I přesto byl Tomáš Zdechovský v pouhých čtyřiatřiceti letech vloni v květnu zvolen novým europoslancem za KDU-ČSL. A začaly se dít velké věci.

Zakladatel hradecké agentury Commservis i přes svou relativní evropskou nezkušenost patří k nejviditelnějším i nejcitovanějším poslancům a iniciátorům kampaně za navrácení dvou chlapců, které matce odebral norský sociální úřad Barnevernet.

„Je velmi aktivní a mediálně zdatný,“ říká o Zdechovském jeho šéf, předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

A právě i mediální obratnost mohla hrát ve zvolení velkou roli. Jen měsíc před volbami Zdechovský počkal se zveřejněním své výhry v občanskoprávním sporu, kdy se domohl odškodnění a omluvy od dvou žen za nebezpečné sledování (stalking), krajský soud přitom tento případ rozhodl už o čtvrt roku dříve.

Zdechovský zakrátko oslaví teprve první z pěti let v evropské funkci, ale díky svému tahu na branku si už nyní udělal velké jméno nejen v Norsku.

„Mám skvělý tým, který přijal mou ambici. Opravdu se snažíme pracovat na tom, aby lidé o naší práci skutečně věděli a znali ji,“ říká Zdechovský, který pochází z Vysočiny, ale podnikatelsky vyrostl v Hradci Králové. Nyní pracuje například na zviditelnění hořických trubiček na evropském trhu.

Muž, který stál v pozadí hradeckého recesistně-sociologického průzkumu s názvem „Místo parku parkoviště“ nyní působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, ve výboru pro rozpočtovou kontrolu i v delegaci pro vztahy s Čínou a Japonskem.

Pokud bych neviděl smysl a posun, končím

„Myšlenka kandidatury mě poprvé napadla před deseti lety, ale systematicky jsem se na ni připravoval sedm let. Nejvíc mě překvapilo, jakou měla Česká republika v Evropském parlamentu pověst. Například ještě v listopadu 2014 mi na jedné oficiální večeři vyčítali Klausovu neustálou kritiku Unie a pozitivní vztah k Rusku. Myslím, že se to daří celkem rychle měnit a jsme opět vnímáni jako partneři,“ uvádí Zdechovský.

Trvá na svém jen velmi těžko uvěřitelném heslu, že v Evropském parlamentu je připraven skončit při zjištění, že se neposouvá dál:

„To platí. Můj táta, strejda i oba dědové umřeli relativně mladí a moje mamka mi to často připomíná. Mám rád svou práci a dělám ji naplno, jak jen mohu. Ale pokud bych v tom neviděl smysl a posun, okamžitě skončím. Člověk má dělat věci, které dávají smysl.“

Bratry Michalákovy by rád viděl do Vánoc doma

Smysl Zdechovský našel například v kauze malých bratrů Michalákových, které norská sociálka odebrala české matce. Inicioval sbírku na právníka, který by matku zastupoval v jejím sporu, i otevřený dopis norským úřadům, který podepsalo skoro 50 europoslanců.

Na svém internetovém blogu má mnoho příspěvků na kontroverzní téma a opět provokuje, třeba když srovnává údajně pochybné psychologické posudky matky dětí Evy Michalákové s masovým vrahem Andersem Breivikem, který zavraždil 77 lidí, ale na rozdíl od Češky podle něj se svou rodinou smí bez větších obtíží komunikovat.

„Po návštěvě pana Kapitána (ředitel brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí - pozn. red.) je tu už oficiální příslib na změnu norského jednání, což vnímám jako obrovské pozitivum. Nesmíme přestat na celé kauze pracovat. Budou to ještě stovky hodin a mnoho práce,“ předpovídá Zdechovský.

Věří, že do Vánoc budou bratři doma: „Mým krédem je, že člověk musí věřit ve vítězství, aby vítězství uvěřilo v něj. A opravdu už i Norové pochopili, že nepřestaneme, dokud děti nevrátí zpět matce.“

Navrhuje znaky obcí, básní do šuplíku

Zdechovský je zakladatel iniciativy nazvané Zachraňte Ježíška! Do českého kalendáře se mu podařilo dostat jména Tobiáš, Nikolas, Andělín, nebo Lea.  Zároveň je iniciátor novely zákona o rodině, která umožní častější střídavou péči.

Spoluzakladatel Asociace internetových novinářů, Institutu politických a ekonomických studií či básnické skupiny Přátelé tichého dotyku. Spisovatel, básník, heraldik, který navrhl třeba znaky Třebechovic, Týniště, Číhoště či vlajku české větve šlechtického rodu Vilhelmové a znak s praporem šlechtického rodu Zdechovských. Na své koníčky má Zdechovský čas i v Bruselu a Štrasburku.

„Jsou to mé lásky a lásku nemůžete opustit jen kvůli práci. Z heraldických návrhů se mi podařilo dokončit návrh pro Sudslavu a už netrpělivě čekám na schválení. Chci ještě udělat návrh znaku pro rodnou obec mého dědečka Bříšťany,“ říká.

„U básní se teď soustředím na jejich přednášení a jejich představování na různých akcích a školách. Píšu do šuplíku a uvidím, zda a kdy něco vydám. Nechci už žádnou svou novou tvorbu uspěchat,“ dodává europoslanec.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Najdete na iDNES.cz