Labská bouda

Labská bouda | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Evropská unie může pomoci při likvidaci Labské boudy

  • 5
Na zbourání Labské boudy v Krkonoších a likvidaci případných ekologických škod bude stát zřejmě moci využít evropské peníze. Ministerstvo životního prostředí by potom ze svého rozpočtu už muselo zajistit jen spolufinancování projektu a odkup známého horského hotelu od soukromých majitelů.

"Situace se zpřesňuje. My si myslíme, že na sanování tohoto objektu budeme moci použít prostředky z evropských fondů. Úplně jasno bude do Vánoc," uvedl pro Český rozhlas náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař.

Vedení resortu nyní zjišťuje, jak nejpřesněji odhadnout, kolik by stát za likvidaci Labské boudy musel zaplatit. Je také potřeba prověřit, jestli půda pod horským hotelem není kontaminována ropnými látkami.

"Nevíme, na jaké úrovni je tam případná kontaminace podloží, kvůli systému provozu vytápění po více než 20 let. To je dnes předmětem zkoumání, co jsme schopni nějakým způsobem monitorovat a co ne," upřesnil Tesař.

Až bude mít ministerstvo životního prostředí jasno v tom, kolik peněz bude potřeba na sanaci území, začne se soukromými majiteli znovu jednat o koupi Labské boudy pro její následnou likvidaci.

Známá hřebenová chata leží ve výšce 1 340 metrů nad mořem v první, nejpřísněji chráněné zóně Krkonošského národního parku.

Devítipodlažní hotel nedaleko pramene Labe nahradil po šesti letech výstavby v roce 1975 původní vyhořelou Labskou boudu. Při privatizaci majetku státního podniku Interhotely Krkonoše v roce 1996 získali Labskou boudu soukromí majitelé. Hotel má v současné době málo využívaných 68 pokojů se 179 lůžky a dvě restaurace.