Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli chybám v projektech může Brusel pokrátit dotace celému regionu

  7:08aktualizováno  7:08
Kvůli několika chybám v projektech dotovaných Evropskou unií hrozí městům a firmám v Královéhradeckém kraji zastavení přítoku financí. O konkrétních částkách ale zatím nikdo nechce mluvit.

Jedním z projektů, který vzniká za evropské peníze, je městská knihovna v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Stačí udělat malou chybu ve výběrovém řízení nebo podat klamavé čestné prohlášení a evropské financování projektů v celých severovýchodních Čechách se může zkomplikovat.

"Operační program je jedním z těch, kde počet chyb překročil stanovenou hranici dvou procent. Vyzvali jsme proto české úřady, aby nám sdělily, jaká opatření provedou. Pak budeme zkoumat, jsou-li dostatečná," vysvětlila mluvčí Evropské komise Annemarie Huberová.

Audit nařídilo Ministerstvo financí

Audit z Ministerstva financí našel při rozdělování peněz v Regionální radě Severovýchod několik chyb, na jejichž základě Evropská komise pohrozila ořezáním dotací pro celý region, který zahrnuje Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj.

Komise sáhla k přísnému kroku poté, co dotačním programem ROP Severozápad na Ústecku otřásá kauza neprůhledného přidělování zakázek a machinací s evropskými miliony, které nejspíš skončily v soukromých kapsách.

V praxi to znamená, že se české úřady musí s Bruselem dohodnout na výši takzvané korekce, čili o kolik peněz Evropa radu Severovýchod stáhne. Přesné číslo ale nechce nikdo uvést.

"Tušíme, jak velká by korekce mohla být, nemohu se k tomu ale vyjádřit, protože z Evropské komise stále nemáme oficiální informaci," řekla mluvčí Regionální rady Severovýchod Eva Jouklová.

Vyjadřovat se k ní nechce ani mluvčí Ministerstva financí Ondřej Jakob. "Ohledně výše korekce stále probíhají jednání mezi Českou republikou a Evropskou komisí. Jakmile bude určena a provedena, bude certifikace a proplácení projektů pokračovat," uvedl.

Konec dotací by mohl ohrozit třeba novou knihovnu v Hradci

Případné škrty v dotacích by mohly ovlivnit projekty po celém kraji. Několik staveb financuje evropskými penězi například radnice v Hradci Králové. Stopka by tam mohla ohrozit například probíhající přestavbu továrny Vertex na městskou knihovnu nebo rekonstrukci sálu Filharmonie.

Z dotace na městskou knihovnu Hradci zbývá dočerpat ještě zhruba 80 milionů korun a peníze na projekt opravy Filharmonie ve výši osmi milionů korun ještě ani čerpat nezačal.

"Je naprosto nepřijatelné, aby nám jakékoliv dotace zkrátili, protože z naší strany je vše v pořádku. Nemůžeme doplácet na chyby jiných," řekl nekompromisně hradecký primátor Zdeněk Fink. Pokud by se nejčernější scénář splnil, musely by se s tím popasovat rada města a zastupitelstvo, které rozhodují o městských financích.

Desítky milionů korun z programu Severovýchod mají doputovat například i do muzea ve Dvoře Králové nad Labem, golfového sportovního areálu v Hradci Králové nebo do Střední kamenické školy v Hořicích.

Rada se chce ohradit proti chybám jiných

Stejně jako příjemci dotací, i vedení Regionální rady doufá, že k žádné korekci nedojde. Argumentuje tím, že většina chyb, které ministerský audit objevil, nebyly na její straně.

"Podle posudků a expertíz našich odborníků a právníků se naše chybovost pohybuje pod hranicí dvou procent, což znamená, že naše financování by mělo být obnoveno," řekla Jouklová a dodala, že minulý čtvrtek podali na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže k prozkoumání dva projekty, které zvýšenou chybovost způsobují.

Jedná se o projekty libereckého dopravního podniku a vojenského muzea v Králíkách.

"Nechali jsme si k tomu vypracovat i dva nezávislé právní posudky a oba nám potvrdili, že je pravda na naší straně a auditoři nepostupovali podle zákona," uvedla mluvčí. Úřad teď čeká na oficiální vyjádření Evropské komise, proti němuž se chce ohradit.

Vše může skončit u soudu

"Pokud vše bude postupovat tak, že by nás ke korekci nutili, tak uvažujeme i o soudním sporu s Ministerstvem financí. Je to ale velmi předběžná informace, nechtěla bych říkat, že takto to všechno vygraduje. Snažíme s nimi domluvit," řekla Jouklová.

V nápravu doufá i člen výboru Rady Severovýchod a radní Královéhradeckého kraje Josef Ješina, který se stará především o dopravní infrastrukturu. Do té z evropské kasy připluly stovky milionů korun.

"Za transparentnost silnic dám ruku do ohně. V expertní komisi, která projekty posuzovala jsme měli například odborníky ze Správy a údržby silnic nebo od železnice. Její složení navíc není nikdy stejné."

Autoři: ,Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Žena se u hradeckého soudu domáhá milionu korun za údajně nezvládnutou operaci...

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....První kapitán hradecké éry odchází. Nevím, co bude dál, říká Šimánek

Hradecký Jiří Šimánek (uprostřed) si proklestil cestu před brankáře Šimona...

Hokejový útočník Jiří Šimánek nebude od příští sezony hrát za hradecký Mountfield, devětatřicetiletý hráč končí poté,...

Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Brigádník po pádu ze střechy zemřel, jeho matka bojuje sedm let o odškodné

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové se znovu zabývá případem smrtelného úrazu mladíka na brigádě v Sendražicích na...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz