Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli chybám v projektech může Brusel pokrátit dotace celému regionu

  7:08aktualizováno  7:08
Kvůli několika chybám v projektech dotovaných Evropskou unií hrozí městům a firmám v Královéhradeckém kraji zastavení přítoku financí. O konkrétních částkách ale zatím nikdo nechce mluvit.

Jedním z projektů, který vzniká za evropské peníze, je městská knihovna v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Stačí udělat malou chybu ve výběrovém řízení nebo podat klamavé čestné prohlášení a evropské financování projektů v celých severovýchodních Čechách se může zkomplikovat.

"Operační program je jedním z těch, kde počet chyb překročil stanovenou hranici dvou procent. Vyzvali jsme proto české úřady, aby nám sdělily, jaká opatření provedou. Pak budeme zkoumat, jsou-li dostatečná," vysvětlila mluvčí Evropské komise Annemarie Huberová.

Audit nařídilo Ministerstvo financí

Audit z Ministerstva financí našel při rozdělování peněz v Regionální radě Severovýchod několik chyb, na jejichž základě Evropská komise pohrozila ořezáním dotací pro celý region, který zahrnuje Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj.

Komise sáhla k přísnému kroku poté, co dotačním programem ROP Severozápad na Ústecku otřásá kauza neprůhledného přidělování zakázek a machinací s evropskými miliony, které nejspíš skončily v soukromých kapsách.

V praxi to znamená, že se české úřady musí s Bruselem dohodnout na výši takzvané korekce, čili o kolik peněz Evropa radu Severovýchod stáhne. Přesné číslo ale nechce nikdo uvést.

"Tušíme, jak velká by korekce mohla být, nemohu se k tomu ale vyjádřit, protože z Evropské komise stále nemáme oficiální informaci," řekla mluvčí Regionální rady Severovýchod Eva Jouklová.

Vyjadřovat se k ní nechce ani mluvčí Ministerstva financí Ondřej Jakob. "Ohledně výše korekce stále probíhají jednání mezi Českou republikou a Evropskou komisí. Jakmile bude určena a provedena, bude certifikace a proplácení projektů pokračovat," uvedl.

Konec dotací by mohl ohrozit třeba novou knihovnu v Hradci

Případné škrty v dotacích by mohly ovlivnit projekty po celém kraji. Několik staveb financuje evropskými penězi například radnice v Hradci Králové. Stopka by tam mohla ohrozit například probíhající přestavbu továrny Vertex na městskou knihovnu nebo rekonstrukci sálu Filharmonie.

Z dotace na městskou knihovnu Hradci zbývá dočerpat ještě zhruba 80 milionů korun a peníze na projekt opravy Filharmonie ve výši osmi milionů korun ještě ani čerpat nezačal.

"Je naprosto nepřijatelné, aby nám jakékoliv dotace zkrátili, protože z naší strany je vše v pořádku. Nemůžeme doplácet na chyby jiných," řekl nekompromisně hradecký primátor Zdeněk Fink. Pokud by se nejčernější scénář splnil, musely by se s tím popasovat rada města a zastupitelstvo, které rozhodují o městských financích.

Desítky milionů korun z programu Severovýchod mají doputovat například i do muzea ve Dvoře Králové nad Labem, golfového sportovního areálu v Hradci Králové nebo do Střední kamenické školy v Hořicích.

Rada se chce ohradit proti chybám jiných

Stejně jako příjemci dotací, i vedení Regionální rady doufá, že k žádné korekci nedojde. Argumentuje tím, že většina chyb, které ministerský audit objevil, nebyly na její straně.

"Podle posudků a expertíz našich odborníků a právníků se naše chybovost pohybuje pod hranicí dvou procent, což znamená, že naše financování by mělo být obnoveno," řekla Jouklová a dodala, že minulý čtvrtek podali na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže k prozkoumání dva projekty, které zvýšenou chybovost způsobují.

Jedná se o projekty libereckého dopravního podniku a vojenského muzea v Králíkách.

"Nechali jsme si k tomu vypracovat i dva nezávislé právní posudky a oba nám potvrdili, že je pravda na naší straně a auditoři nepostupovali podle zákona," uvedla mluvčí. Úřad teď čeká na oficiální vyjádření Evropské komise, proti němuž se chce ohradit.

Vše může skončit u soudu

"Pokud vše bude postupovat tak, že by nás ke korekci nutili, tak uvažujeme i o soudním sporu s Ministerstvem financí. Je to ale velmi předběžná informace, nechtěla bych říkat, že takto to všechno vygraduje. Snažíme s nimi domluvit," řekla Jouklová.

V nápravu doufá i člen výboru Rady Severovýchod a radní Královéhradeckého kraje Josef Ješina, který se stará především o dopravní infrastrukturu. Do té z evropské kasy připluly stovky milionů korun.

"Za transparentnost silnic dám ruku do ohně. V expertní komisi, která projekty posuzovala jsme měli například odborníky ze Správy a údržby silnic nebo od železnice. Její složení navíc není nikdy stejné."

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Najdete na iDNES.cz