Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na škole se učil resuscitaci, vědomosti zachránily jeho dceři život

  13:58aktualizováno  13:58
Když Jan Ulrich z Chocně letos v dubnu sekal zahradu, svoji tehdy tříletou dceru spustil z očí jen na malou chvíli. I to stačilo, aby děvče nešťastnou náhodou propadlo malými dvířky u septiku. Díky tomu, že zachoval klid a postupoval podle rad operátorky na tísňové lince, se mu malou Emu podařilo rozdýchat ještě před příjezdem záchranářů.

Lékař hradecké záchranky Anatolij Truhlář s malou Emou. | foto: Jan Ulrich

O své zkušenosti a také nutnosti nebát se začít s laickou resuscitací, vyprávěl spolu s dalšími záchranáři žákům hradeckých základních škol při čtvrtečním Evropském dnu záchrany života v Hradci Králové.

„Na škole jsme si kdysi resuscitaci zkoušeli na figuríně, takže podvědomě víte, co máte dělat. Šlo ale o malé díte, tak jsem si nebyl jistý frekvencí vdechů a masáže srdce. V tom mi pomohla operátorka,“ vzpomíná Ulrich.

Děvče se mu asi po sedmi minutách podařilo rozdýchat a hned ji předal posádce záchranářského vrtulníku. 

„Když jsem dceru našel bez známek života, první, co jsem si řekl, bylo: průšvih. Ale i díky osvětě mi bylo hned jasné, co bych měl dělat. Jak se říká „soustředit se na 100 procent“. Tehdy jsem to zažil asi poprvé v životě. V tu chvíli mi bylo úplně jedno, co se kolem děje, nic jsem nevnímal, nad ničím nepřemýšlel,“ popisuje mladý otec událost, o které se mu ještě stále nemluví moc dobře.

Fotogalerie

Ve vrtulníku, který mu tehdy přilétl na pomoc, byl lékař hradecké záchranky Anatolij Truhlář, který spolu s kolegy připravil pro děti i dospělé osvětový den v hradeckém obchodním centru Futurum.

Akci zaměřili na žáky 5. až 7. tříd, protože jim chtějí ukázat, že i v jejich věku jsou schopni zachránit život někomu, komu přestalo bít srdce. „Srdeční masáž jsou schopny provádět i děti od dvanácti let. Šestileté by pak měly dokázat zavolat na linku 155 a přivolat na pomoc někoho z dospělých,“ říká Truhlář.

Spolu s kolegy z České resuscitační řady se nyní pokouší prosadit u Světové zdravotní organizace WHO a Ministerstva školství, aby se děti už od základních škol povinně alespoň dvě hodiny ročně učily resuscitaci. „Většina případů, kdy je laická resuscitace potřeba, se totiž stává doma v rodinách,“ upozorňuje lékař.

Důchodkyně zachránila manžela

Silný zážitek mají i manželé Bohuslava a Miroslav Zámečníkovi, kteří na první pohled působí jako běžní čeští senioři. Miroslav si ale spokojený život, který rád tráví na zahradě a na motorce, může užívat především díky své ženě, která před půl rokem zachovala chladnou hlavu a s pomocí operátorů a lékařů hradecké záchranky dokázala manžela přivést znovu k životu, když doma náhle zkolaboval. 

„V tom okamžiku jste v takovém šoku, že pořádně nevíte, jestli máte volat sanitku, nebo hned začít poskytovat první pomoc,“ vypráví Bohuslava Zámečníková.

Nakonec duchapřítomně zavolala na linku 155 a podle rad operátorky začala manželovi nepřímo masírovat srdce.

„Celých 10 minut, než přijela záchranka, jsem manžela oživovala. Bylo to náročné nejen psychicky, ale i fyzicky,“ přiznává sedmašedesátiletá žena.

Co se dělo po příjezdu záchranářů, to si už nepamatuje. „Byla jsem tak vyděšená, že jsem ani nevěděla, jestli jsem všechno dělala správně,“ říká Zámečníková. „Vidíte, že ano,“ rozesměje se její manžel, který se do půl roku vrátil do života bez následků. To se mohlo podařit jen díky rychle zahájené laické resuscitaci.

V kraji přežije zástavu srdce 11 procent lidí

„Chtěli bychom poděkovat nejen jemu, ale všem záchranářům,“ shodnou se vděčně oba manželé, kteří svým příběhem s dobrým koncem přispěli k tomu, že v Hradci Králové je šance na přežití při srdeční zástavě nejvyšší z celého regionu.

„Tato šance je šestnáctiprocentní, což je vynikající číslo i z celoevropského měřítka. V celém Královéhradeckém kraji přežije zástavu srdce 11 procent lidí,“ cituje statistiku Truhlář. S kolegy v kraji za rok vyrazí asi ke čtyřem stovkám takových případů, z nich na území krajského města je 80 až 100.

„Kolem 70 procent případů se stane v domácím prostředí, proto se snažíme základy resuscitace vysvětlovat už dětem na základních školách,“ říká lékař.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Najdete na iDNES.cz