Exnáměstek hejtmana stojí u soudu kvůli drahým rentgenům v nemocnicích

  14:22aktualizováno  14:22
Po dlouhých pěti letech usedl Rostislav Všetečka, bývalý první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje, na lavici obžalovaných. V říjnu 2008 totiž podepsal smlouvu na nákup rentgenů pro krajské nemocnice a podle obžaloby tím způsobil škodu kolem 13 milionů korun.

Exnáměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislav Všetečka jde k soudu | foto: ČTK

Všetečka ale ve středu u hradeckého soudu jakoukoli vinu a obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku rezolutně odmítl.

Někdejší náměstek pro zdravotnictví smlouvu podepsal ve funkci předsedy představenstva krajského zdravotnického holdingu. Dodavatelem rentgenové techniky za 118 milionů korun byla firma Puro-Klima.

Obžaloba tvrdí, že cena dodávky obvyklá na trhu byla 105 milionů korun, tedy asi o 13 milionů korun méně.

K podpisu smlouvy prý navíc Všetečka neměl souhlas dozorčí rady, který údajně pro tento případ vyplýval z obchodního zákoníku. Zdravotnický holding po Všetečkovi žádá náhradu škody ve výši 119 milionů korun.

Všetečkův obhájce chce od holdingu vysvětlení, proč požaduje náhradu škodu o 100 milionů vyšší, než je škoda, s kterou operuje obžaloba.

Obchodní zákoník podle svých slov neporušil

Nákup rentgenové techniky, která nahradila zastaralé přístroje v nemocnicích kraje, schválily podle Všetečky příslušné orgány kraje. Zastupitelstvo podle něj na nákup v rozpočtu vyčlenilo sumu až 130 milionů korun a projekt označilo za prioritu kraje.

"Výběrové řízení proběhlo podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Neshledal jsem důvod, abych podpis smlouvy oddaloval," řekl Všetečka.

Obchodní zákoník podle svých slov neporušil a k podpisu měl oprávnění. Připomněl, že smlouvu nepodepsal sám, ale ještě s jedním členem představenstva.

Řada rentgenů v nemocnicích byla podle něj v havarijním stavu a mohla nadměrným zářením ohrozit pacienty. Nové digitální rentgeny měly léčbu posunout na výrazně vyšší úroveň a řádně podle něj fungují ke spokojenosti lékařů a pacientů.

Po krajských volbách na podzim 2008 Všetečka ve vedení kraje i zdravotnického holdingu skončil. Zakázka na rentgeny měla mít další etapy, ale nové vedení kraje v čele s ČSSD v ní už nepokračovalo a snažilo se z ní vyvázat.

V roce 2009 se kraj s firmou Puro-Klima dohodl na zrušení Všetečkou podepsané smlouvy a na uzavření nové dohody na dodávku rentgenů.

Pokuta pro kraj, další vyšetřování i obvinění

Nákupy rentgenů

Rostislav Všetečka (ODS) byl prvním náměstkem hejtmana Pavla Bradíka a předseda představenstva krajského zdravotnického holdingu. Smlouvu na nákup rentgenů podepsal před skončením funkčního období v říjnu 2008. Rentgenová technika stála 118 milionů korun, ale podle znalců byla její reálná cena 105 milionů korun. Způsobená škoda tak činí podle obžaloby asi 13 milionů korun. Zdravotnický holding nyní po Všetečkovi žádá náhradu škody ve výši 119 milionů korun.

Zdravotnický holding kraje navíc tehdy dostal půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Kvůli podezření, že holding v čele s Všetečkou nepostupoval při zadávání zakázek podle zákona, prošetřoval antimonopolní úřad celkem 63 smluv z let 2006 až 2008, které se týkaly nákupů za téměř půl miliardy korun. Pochybení našel v šesti zakázkách.

Všetečka, jenž politiky zanechal a živí se jako ekonom, nečelil policejnímu vyšetřování poprvé.

Spolu s dalšími čtyřmi podezřelými ho policie stíhala kvůli údajně předraženému nákupu nábytku do budovy krajského úřadu. Okresní státní zastupitelství ale na jaře 2010 stíhání zastavilo.

Jednoho z podezřelých, bývalého hejtmana Pavla Bradíka policie začátkem roku obvinila z pletich při veřejné soutěži v krajském projektu na zpracování odpadu z těžby dřeva.

Spolu s ním byl obviněn také radní Jiří Vambera a dva úředníci. Policie nyní vyšetřuje další skandál spojený se zdravotnickým holdingem kraje.

Bývalí manažeři čelí nařčení, že si vylepšovali úřednické platy na úkor nemocnic, které musely dráž kupovat zdravotnický materiál. Tři z nich museli na konci loňského roku z vedení odejít.

Autoři:

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Přítelkyni bodl třicetkrát, za vraždu a přepadení hrozí muži 18 let

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Pět loupežných přepadení a ubodání přítelkyně kuchyňským nožem má podle obžaloby na svědomí 34letý Pavel Kohút. U...

Policie neví, kdo do bistra zavlekl bakterii, otravu kebabem odložila

Prodejna rychlého občerstvení v Hradci Králové, kde se přiotrávily jídlem...

Bez trestu zůstane zaměstnanec bistra v Hradci Králové, který do provozovny zanesl bakterii zlatého stafylokoka. Jídlem...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Najdete na iDNES.cz