Vizualizace zamýšleného fotbalového stadionu v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Experti sepsuli plán stavby obchodního centra. „Fatální omyl,“ říkají

  • 31
Postavit v malšovickém parku čtyřpatrové obchodní centrum a vedle něj fotbalový stadion? Devastující zásah, megalomanská stavba a pokleslé obchodování. Tak někteří členové České komory architektů a jiní experti označují záměr stavby na místě hradeckého Všesportovního stadionu.

Když město podepsalo smlouvy se společností ECE Group o odkupu pozemků a výstavbě areálu Park Malšovice, tehdejší primátor Otakar Divíšek slavnostně prohlásil, že tato část se stane místem, na které budou Hradečáci náležitě hrdí.

Park Malšovice

Budova komerčního a společenského centra má stát tři miliardy korun a má mít čtyři patra včetně dvou parkovacích podlaží. Obchodní plocha má být 36 tisíc metrů čtverečních, počítá se tam se 130 obchody a s vytvořením asi dvou tisíc nových pracovních míst. Fotbalová aréna se 12 tisícovkami míst pro diváky má stát uvnitř centra s názvem Arkády Hradec Králové.

Po dvou letech projekt stavby obchodního centra i zcela nové fotbalové arény alespoň na papíře pokračuje, avšak kromě byrokratického aparátu se ho snaží zbrzdit či rovnou dokonce zastavit někteří nepříliš "hrdí" odpůrci.

Nejnověji se ozvali členové České komory architektů, České komory inženýrů, techniků i další odborníci. Proti rekonstrukci chátrajícího Všesportovního stadionu sice nic nemají, ale s výstavbou "všeobjímajícího" komerčního centra zásadně nesouhlasí.

"Stadion je ve skutečnosti nechtěné dítě," myslí si odborníci

"Navrhované spojení vrcholového sportu a komerčních developerských aktivit je v předložené formě pro město pověstné kvalitou své urbanistické koncepce těžkou ranou. Je fatální omyl sem vtěsnat hypermarket a je to klasický příklad pokleslého obchodování s nadnárodními řetězci a jejich developery," píší experti v prohlášení, které zaslali hradeckým zastupitelům.

"Obchodní centrum je megalomanskou stavbou, která do celého areálu vůbec nepatří," tvrdí spoluautor výzvy akademický architekt Karel Rulík. Iniciátoři protestu dokonce vytvořili počítačovou vizualizaci centra, kterou zasadili do uvažovaného areálu.

Vizualizace zamýšleného fotbalového stadionu v Hradci Králové
Původní vizualizace zamýšleného fotbalového stadionu v Hradci Králové. Dnes už...

Vizualizace zamýšleného fotbalového stadionu v Hradci Králové.

"Na první pohled je zřejmé, že stavební program a náplň plánovaného centra jsou pro dané území příliš rozsáhlé. Na architektonickém návrhu jeho rádoby symbiózy se sportem je zřetelně vidět, co je hlavní cíl developera a co je nechtěné dítě.  Odsunutý fotbalový stadion se krčí za několik set metrů dlouhou hradbou hypermarketu, zatímco by měl být centrem všeho dění v území a jeho architektonickou dominantou," stojí v dopise zastupitelům.

"Je to obrovská hmota bez jakéhokoli architektonického přínosu. Navíc by neúměrně vzrostla doprava a došlo by k ještě většímu umrtvení centra města, odkud už teď nájemci obchodů odcházejí. Město jsme přitom už před lety upozorňovali, že si pod sebou podřezává větev, když jde na ruku tak velkým investorům," pokračuje architekt Jan Čížek, další z řady odborníků, kteří považují komerční centrum s názvem Arkády Hradec Králové za zbytečné.

Podle architekta by mělo město stavět samo

Čížek také zdůrazňuje, že zásadní rekonstrukce fotbalového stadionu je nutná, a zároveň navrhuje řešení, na kterém by město ušetřilo: "Město by mělo zvážit, zda by do stavby nemělo jít samo. Aréna se dá pohodlně udělat za 400 nebo 500 milionů korun, ceny platné ještě před rokem nyní najednou o 20 i 30 procent padají. Navíc se nemusí vše bourat, jak stojí v současném návrhu. Vždyť stávající stadion je svým způsobem technická památka."

Architekti a jiní odborníci někdejší radnici, jež smlouvy se společností ECE Group před dvěma lety podepsala, tvrdě kritizují: "Svěřit koncepční řešení takto cenného území pouze developerům a vzdát se možnosti pořízení vlastních variantních návrhů využití území pro sport a rekreaci je ze strany bývalého vedení města neomluvitelné."

Přestože královéhradečtí zastupitelé měli na seznámení s obsahem protestní nóty už dost času, autoři zatím žádnou jejich reakci nezaznamenali. "Snažíme se o jakýsi zvrat, ale záleží na tom, jak moc je celá záležitost rozehraná," říká architekt František Křelina. "Zkrátka to je politická záležitost," navazuje Milan Havlišta, který se pod prohlášení rovněž podepsal. "Bohužel si nemyslím, že v této fázi rozhodne odborné hledisko," dodává.