Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ebola je v Hradci, naštěstí jen jako. Nákazu likvidují experti z NATO

  6:10aktualizováno  6:10
Vojenští zdravotníci z patnácti zemí postavili v Hradci Králové obří polní nemocnici a trénovali záchranu zraněných vojáků i zásah při hrozbě biologického nebezpečí. Šestá a sedmá polní nemocnice bude díky tomu připravena pro ostré nasazení v cizině.

Polní nemocnice není ošetřovna, její úroveň je špičková. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ozbrojený transportér přiváží vojáka s mnohačetnými poraněními, který musí ihned na urgentní příjem. Okamžitě jej přebírá zhruba pětičlenný tým, zastavuje krvácení, napojuje zraněného na přístroje a stabilizuje jeho životní funkce.

„Můžu odsávat?“ křikne jeden ze zdravotníků a vzápětí lůžko putuje na vyšetření centrálním tomografem a odtud rychle na operační sál.

Fotogalerie

Ve druhé části polní nemocnice zatím zásahový tým v ochranných oblecích zabezpečuje prostor, kde se objevila nebezpečná biologická nákaza. Ve speciálních boxech končí i mrtvá myš a celý tým musí ihned po dokončení průzkumu terénu do mobilní dekontaminační místnosti. Nikdo nesmí udělat chybu. Nakažený pacient je mezitím převezen v hermeticky uzavřeném pytli do laboratoře.

Nejsme uprostřed války, ale v 6. a 7. polní nemocnici v Hradci Králové, kde v těchto dnech vrcholí vůbec největší cvičení zdravotních jednotek NATO v posledních letech pod názvem Vigorous Warrior, kterého se účastní na 350 vojenských zdravotníků z 15 zemí.

„Naším cílem je procvičit mezinárodní spolupráci nejen na úrovni polní nemocnice a jejích modulů, jako je chirurgie nebo primární péče, ale i procvičit spolupráci v oblasti biologické ochrany, zacházení s vysoce nebezpečnými nákazami či laboratorní vyšetření a hospitalizace nakažených pacientů,“ vysvětluje šéf Agentury vojenského zdravotnictví Zoltán Bubeník.

Stanové město má úroveň krajské nemocnice

V kasárnách v Buzulucké ulici vyrostl v minulých týdnech obří stan s kontejnery, kde nechybí lékárna, operační sály, izolační komora, lůžková část, resuscitační oddělení, biochemické či krevní laboratoře a řada dalších místností. Úroveň vojenského špitálu dosahuje podle vojenských zdravotníků kvalit velmi dobré okresní či krajské nemocnice. Stavba stanu v ostrých podmínkách trvá zhruba 14 dní.

Nemocnice se otevře veřejnosti

Ve čtvrtek 18. června bude v 6. a 7. polní nemocnici den otevřených dveří pro veřejnost, areál bude přístupný od 13 do 17 hodin.

Špitál už jede na plné obrátky, simulace musí být dokonalá. Po areálu se pohybují vojáci v českých, francouzských, německých, maďarských, polských, italských, švédských a mnoha dalších uniformách.

„Naplánované cvičení bylo ovlivněno situací v západní Africe, kde vypukla ebola a jsou problémy s dalšími vysoce nebezpečnými nákazami, které mohou být zavlečené do jednotlivých států NATO a ohrozit populaci,“ řekl Bubeník.

Cvičení bude ukončeno certifikací polní nemocnice, která je nutná pro případné nasazení. Právě v této polní nemocnici prezident Miloš Zeman v únoru prozradil, že stát uvažuje o jejím nasazení v Jordánsku, které se potýká s důsledky války v Sýrii (více čtěte zde).

„Naším cílem je ověřit si, co přesně ta země potřebuje a co od nás požaduje. K tomu všechno směřujeme,“ dodal Bubeník.

Cvičení je podle něj potvrzením role České republiky jako specialisty na ochranu proti zbraním hromadného ničení a vojenského zdravotnictví.

Transport zraněných zajišťují obrněné sanity.

Transport zraněných zajišťují obrněné sanity.

„A je to také důkaz důvěry aliančních spojenců vůči Česku, které má v této oblasti v rámci střední Evropy výsostné postavení,“ pochlubil se plukovník Bubeník.

V prvním týdnu cvičily týmy společné postupy a procedury, což plánovaly zhruba rok.

„Spolupráce týmů z jednotlivých zemí funguje výborně a stále se zlepšuje. Už byla mnohokrát vyzkoušena při nasazení v humanitárních i bojových misích v zahraničí. Pro Českou republiku je tato spolupráce přirozená, ať už šlo o nasazení v Iráku a potom v Afghánistánu. Komunikačním jazykem je angličtina, týmy jsou vzájemně propojené a nejsou zde žádné bariéry,“ míní velitel cvičení.



Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...



Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz