Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za zabití psa a jeho majitele půjde expolicista na šest let za mříže

  15:08aktualizováno  16:25
Bývalý policista Jiří Jungman musí na šest let do vězení. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Jungman v roce 2008 zastřelil Trutnově muže a jeho psa. Soudy mu poté uložily až deset let vězení za vraždu, případ však vrátil Ústavní soud.

Expolicista Jiří Jungman uspěl u Ústavního soudu. Ten nařídil obnovu jeho procesu | foto: ČTK

Jungman v obnoveném řízení dostal loni v prosinci u Krajského soudu v Hradci Králové podmínku za ublížení na zdraví (více zde). Proti verdiktu si však podali odvolání státní zástupkyně i advokát bývalého policisty.

Případ tak putoval už podruhé k vrchnímu soudu. Ten napoprvé vynesl desetiletý trest za vraždu (více o původním verdiktu zde), nyní uložil šest let za zabití.

"Sazba je tři až deset let, uložený trest je tak ještě ve spodní polovině sazby. Přihlédli jsme k dosavadní bezúhonnosti obžalovaného, ale není možné pominout, že usmrtil člověka, otce od rodiny. to je naprosto neodčinitelný následek," vysvětlil výši trestu soudce Jiří Lněnička.

Jiří Jungman u soudu opakoval, že střílel ve strachu, že ho útočník zabije. "Byla to pudová, instinktivní střelba," uvedl. Nechtěl prý muže zabít, jen odvrátit jeho útok.

On i jeho obhájce tvrdí, že se jednalo o nutnou obranu. To ale soudce Lněnička odmítl. "Dobroty nutné obrany se nemůže dovolávat ten, kdo celou situaci zavinil a vyprovokoval," řekl Lněnička.

Právě to zjištění, kdo incident vyprovokoval, přitom Ústavní soud původním verdiktům vytýkal.

"Je přitom velmi důležité zjistit a popsat, kdo byl iniciátorem brachiálního násilí, čili kdo zasadil první ránu," uvedl loni v září soudce zpravodaj Jan Musil (více o verdiktu Ústavního soudu zde).

Soudce Lněnička při odůvodnění rozsudku uvedl, že první ránu dal zřejmě poškozený. Incident ale vyvolal bývalý policista Jungman, když opilý dráždil ve dvě ráno rotvajlera poškozeného. Ten hlasitě štěkal a poškozený, který byl také opilý,  se šel podívat ke dveřím.

Následoval konflikt, kdy poškozený srazil obžalovaného na zem, vyrazil mu zuby a do lokte se mu ještě zakousl pes. Obhajoba tvrdila, že oběť psa na bývalého policistu poštvala, že ho použila jako zbraň. Soudce ale míní, že to vůbec nebylo nutné. Vzhledem k předchozímu dráždění podle Lněničky stačilo otevřít dveře.

Ležící Jungman nakonec vytáhl zbraň a nejprve trefil poškozeného do kolene, poté do srdce. Nakonec zastřelil i psa. Po střelbě přivolal záchranku a policii.

 "Nevěděl jsem, kudy kam, útok nepřestával. Spadl jsem na zem a musel jsem odrážet ještě útoky agresivního psa, který mě několikrát kousl. Cítil jsem, jak polykám nosní krev, zuby jsem měl vražené do pusy," popsal dříve u soudu, proč střílel.

Jungmanovi v očích soudu viditelně uškodilo, že měl u sebe legálně drženou zbraň a přitom byl silně opilý. Podle expertů měl více než dvě promile alkoholu v krvi. Zbrojní zákon přitom zakazuje požití alkoholu, když má člověk u sebe zbraň.

Rozsudek je pravomocný a bývalému policistovi hrozí, že znovu vrátí za mříže. Ve vězení si už odseděl dva roky a osm měsíců. Nástup by ale mohl odložit Nejvyšší soud, kam se obhájce Jungmana určitě dovolá.

"Vrchní soud zopakoval ve svém verdiktu to, co mu Ústavní soud vytýkal," uvedl Jungmanův obhájce Miloslav Jančík.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz