Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krkonoše hostí extrémní závod vojáků a záchranářů, polovina jich odpadne

  12:30aktualizováno  12:30
Přes padesát mužů se v Krkonoších účastní extrémního outdoorového závodu Krkomen 2016, který patří k nejnáročnějším v Česku. Do cíle se jich však každoročně dostane zhruba jen polovina. Soutěž tříčlenných družstev je nominačním závodem na mezinárodní podnik Winter Survival.

Nadmořská výška 1 255 metrů, teplota minus čtyři stupně Celsia a asi čtvrt metru sněhu. Ležení vojáků na jižním úbočí Kozích hřbetů asi dvacet minut jízdy terénním autem po nebezpečné lesní cestě ze Špindlerova Mlýna by v takových podmínkách čekal málokdo.

Jsme na sedmém stanovišti z deseti na trati jednoho z nenáročnějších českých outdoorových závodů - Krkomenu, který zahrnuje také disciplíny horolezectví, přežití ve volné přírodě, střelbu a samozřejmě sjezdové či běžecké lyžování.

Fotogalerie

„Start je u lanového žebříku, kterým se dostanete na sítě. Na žebříku se jistíte podle svého uvážení. Potom se dostanete do sítě zavěšené mezi stromy. Jste zkušení závodníci, takže by vám to nemělo dělat problém. Potom se přesunete do horoškoly, kde na čas vážete uzly,“ úkoluje účastníky vojenský instruktor Jan Příkazský z 15. ženijního pluku Armády ČR.

Stanoviště s horolezeckými disciplínami - tedy s provazovým žebříkem nad soutěskou a se sítěmi zavěšenými vysoko v korunách stromů - patří k nejnáročnějšímu.

„Jsme tady jen díky tomu, že není dostatek sněhu, jde totiž o lavinový žlab. Místa pro stanoviště jsme tipovali dlouho dopředu. Všechno jsme sem museli natahat. Stavěli jsme to tady asi tři dny,“ vypráví Michal Gural ze stejného pluku jako instruktor.

Extrémní závod Krkomen je čtyřdenní tříetapový závod v zimních podmínkách. Soutěž tříčlenných družstev vyžaduje vysokou úroveň individuálních schopností a dovedností stejně jako týmovou spolupráci.

Zásoby na tři dny si nesou na zádech

„Závod by měl imitovat činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu. Náročný je hlavně tím, že účastníci spí tři dny venku, vše potřebné si nesou na zádech, nesmí využít zázemí chat a horských bud ani mít s sebou peníze a jsou v podstatě odkázaní sami na sebe. Trasu dopředu neznají, jdou od kontroly ke kontrole a nevědí, kde bude konec. Proto je závod zátěží hlavně na psychiku. Každý den, pokud jdou ideální trasou, zdolají 25 kilometrů. Jsou ale družstva, která urazí i čtyřicet. Je to zároveň i nominační závod na mezinárodní závod Winter Surival,“ říká sportovní ředitel Eduard Zíka a na GPS ukazuje pohyb hlídek. Podle navigace další je vzdálená asi půl hodiny chůze krkonošským pralesem.

„Máme ideální počasí, není mlha, což by velmi ztížilo orientaci,“ pochvaluje si Zíka.

Je úterý krátce před polednem a první hlídky za sebou mají noční bivak v Obřím dole, kde teplota klesla až na minus 12 stupňů. Družstva startovala v šest ráno v tříminutových intervalech podle toho, jak se předchozí den umístila v časovce. Ráno závodníci vyrazili Obřím dolem k bývalé vodárně a ostrým stoupáním soutěskou Rudného potoka až na vrchol Sněžky. Odtud šli přes Luční boudu, vrch Krakonoš a Železnou horu až do Dlouhého dolu.

„Od nás budou pokračovat přes údolí na Stoh, kde mají připravenou střelbu ze skútru a odtud nahoru na Richtrovky a na Jelení louky, kde budou bivakovat,“ pokračuje Příkazský.

Extrémního závodu vojáků a záchranných složek Krkomen 2016 se účastní 18...

Extrémního závodu vojáků a záchranných složek Krkomen 2016 se účastní 18 tříčlenných družstev.

Ve středu závodníci pokračují přes sjezdovky ve Svatém Petru, do Labského dolu a pod Vysokým kolem na Brádlerovy boudy, kde mají organizátoři závodu zázemí. Stanoviště jsou od sebe vzdálena průměrně dvě hodiny. „Dnes zdolají převýšení okolo 1 200 metrů, všechna družstva mají denní limit 14 hodin,“ říká organizátor.

Když se po krkolomné cestě, která traverzem klesá do Špindlerova Mlýna, vracíme, dozvídáme se, že zatím odstoupila tři družstva z osmnácti.

„Vesměs kvůli zdravotním důvodům. Někteří nastoupili po nemoci, takže se to čekalo. Závod, který má asi 70 kilometrů, dokončí tak polovina družstev,“ míní Zíka.

Extrémního klání v horách se mohou účastnit jen vojáci, hasiči, policisté a členové horské služby. „Letos máme 17 armádních družstev a jedno horské služby, tedy 54 lidí,“ dodává Zíka.

První ročník Krkomena se konal v roce 2009, kdy štafetu v jeho organizaci převzal od 4. brigády rychlého nasazení 15. ženijní pluk. Krkomen svým obsahem a pojetím navazuje na každoročně konané prvorepublikové závody lyžařských hlídek československé branné moci.

Lyžařské závody mezi válkami organizovala Skupina tělesné a mravní výchovy Školního a výcvikového oddělení MNO ve „výcvičných“ střediscích, která měla armáda pro výcvik horských jednotek v lyžování a horolezectví. Mezi hlavní patřila střediska v Železné rudě na Šumavě, Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách, Karlově v Beskydech a ve Špindlerově Mlýně.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Najdete na iDNES.cz