Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z fakultní nemocnice se stane univerzitní, což může ohrozit její rozvoj

  14:11aktualizováno  14:11
Vláda rozhodla, že z fakultních nemocnic udělá nemocnice univerzitní. Pro královéhradecký špitál to znamená třeba horší přístup k finančním zdrojům, které nutně potřebuje na novou výstavbu a rozvoj. Se změnou názvu nemocnice se budou muset přejmenovat i zastávky městské hromadné dopravy.

Fakultní nemocnice Hradec Králové změní název a logo. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Pacienti, kteří byli v Hradci Králové zvyklí jezdit "do fakultky", budou muset od roku 2014 trochu pozměnit svůj slovník. Vláda na středečním jednání schválila záměr, kterým se dosavadní fakultní nemocnice mají změnit na nemocnice univerzitní. Zatímco pro pacienty se změní jen název, vedení nemocnice se změna dotkne podstatně citelněji.

Fakultní vs. univerzitní

Vláda české republiky schválila věcný záměr Zákona o univerzitních nemocnicích, který má odstátnit a depolitizovat současné fakultní nemocnice.

Pokud zákon schválí i poslanci a senát, a podepíše ho prezident, měl by začít platit od roku 2014.

Z hradecké nemocnice se má stát nezisková organizace, kterou už nebude dotovat stát a na jejímž řízení se bude podílet univerzita. "Odstátnění" nemocnice by ale mohlo ztížit její rozvoj, především výstavbu nových pavilonů nebo rekonstrukci těch původních.

"Jsem velmi zklamán z toho, že v záměru není nějakým způsobem řešena investiční složka. To znamená, že my teoreticky nebudeme mít zastání nikde. Když budeme potřebovat postavit novou budovu, není mi skutečně jasné, jak se k těm penězům domoci," řekl v rozhovoru pro MF DNES ředitel hradecké fakultní nemocnice Roman Prymula.

Nemocnice bude muset zachovat i "nelukrativní" obory

Na rozdíl od soukromých nemocnic, které se specializují především na takzvané výdělečné obory, mezi něž patří například plastická chirurgie, bude muset univerzitní nemocnice zachovat všechny obory, jimiž garantuje zdravotnickou péči v regionu i bez dosavadní ministerské podpory.

"Je to věc, která nás bude nesporně hendikepovat, protože je vcelku jednoduché vybrat si jeden dva lukrativní obory a udělat si privátní zařízení. My ale musíme krýt i ty obory, které lukrativní nejsou," uvedl Prymula k financování špitálu.

Peníze podle něj bude nemocnice moct získat dvěma způsoby: buď lobbingem v parlamentu nebo zvýšením odvodů pojistného. V zákoně by rovněž měla být pojistka proti privatizaci nemocnice.

"Zákon v žádném případě nelze vnímat jako krok k privatizaci fakultních nemocnic, naopak bude jasně vymezen jejich neziskový charakter. Za krok kupředu považuji také fakt, že na řízení fakultních nemocnic se budou moci podílet i vysoké školy, i to přispěje k důslednější kontrole," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger, který v čele hradecké fakultky dříve stál.

Kromě univerzity však nemocnice bude dál podléhat i politické kontrole. Její proklamovaná samostatnost totiž bude podle Prymuly pouze formální. "Vidím jako obrovský problém, že tu bude dozorčí a správní rada, která bude dominantně obsazena ministerskými úředníky," posteskl si ředitel.

Změní se logo, přejmenují se i zastávky MHD

Se změnou jména nemocnice budou souviset i finanční náklady. Změnit se musí logo, vyměnit popisové tabulky v areálu a rovněž přepracovat veškeré dokumenty obsahující název nemocnice.

"Bude to otázka milionů korun, protože musíme změnit vše, včetně smluv, které by s názvem původního subjektu byly neplatné," řekl Prymula. Kromě samotné nemocnice se změna dotkne i města, a to především městské hromadné dopravy, která bude muset například přejmenovat zastávky autobusů a trolejbusů.

"Většina Hradečáků včetně mě bude asi i nadále používat výraz fakultní nemocnice nebo fakultka. Musíme ale myslet i na lidi z jiných měst a obcí, kteří ten název nemají zažitý tak jako my a nový pro ně bude záchytným bodem," uvedla mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.

Dopravní podnik by byl nucen pozměnit i název i na jízdních řádech a zastávkových tabulích. Velké náklady navíc by kvůli tomu ale mít neměl. "Jízdní řád měníme zhruba jednou ročně, někdy i častěji. Pokud bychom o změně věděli dopředu, jednoduše bychom už nové řády vytiskli s novým názvem," řekla Vlčková.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Další z rubriky

Miss Hradeckého majálesu je vysokoškolačka Pavla se smyslem pro humor

Pavla Jelínková (Lékařská fakulta Hradec Králové)

Čtenáři iDNES.cz zvolili za letošní Miss Hradeckého majálesu 2018 zdravotní sestřičku a studentku Lékařské fakulty...

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Hostinné i Trutnov budou lákat cyklisty na pumptrack, trať s vlnami

Místostarosta Petr Kesner představuje plány radnice v Hostinném na výstavbu...

Podkrkonošská města chtějí přilákat více cyklistů. V Hostinném mezi vlakovou zastávkou a bývalým továrním komínem pro...

Najdete na iDNES.cz