Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z fakultní nemocnice se stane univerzitní, což může ohrozit její rozvoj

  14:11aktualizováno  14:11
Vláda rozhodla, že z fakultních nemocnic udělá nemocnice univerzitní. Pro královéhradecký špitál to znamená třeba horší přístup k finančním zdrojům, které nutně potřebuje na novou výstavbu a rozvoj. Se změnou názvu nemocnice se budou muset přejmenovat i zastávky městské hromadné dopravy.

Fakultní nemocnice Hradec Králové změní název a logo. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Pacienti, kteří byli v Hradci Králové zvyklí jezdit "do fakultky", budou muset od roku 2014 trochu pozměnit svůj slovník. Vláda na středečním jednání schválila záměr, kterým se dosavadní fakultní nemocnice mají změnit na nemocnice univerzitní. Zatímco pro pacienty se změní jen název, vedení nemocnice se změna dotkne podstatně citelněji.

Fakultní vs. univerzitní

Vláda české republiky schválila věcný záměr Zákona o univerzitních nemocnicích, který má odstátnit a depolitizovat současné fakultní nemocnice.

Pokud zákon schválí i poslanci a senát, a podepíše ho prezident, měl by začít platit od roku 2014.

Z hradecké nemocnice se má stát nezisková organizace, kterou už nebude dotovat stát a na jejímž řízení se bude podílet univerzita. "Odstátnění" nemocnice by ale mohlo ztížit její rozvoj, především výstavbu nových pavilonů nebo rekonstrukci těch původních.

"Jsem velmi zklamán z toho, že v záměru není nějakým způsobem řešena investiční složka. To znamená, že my teoreticky nebudeme mít zastání nikde. Když budeme potřebovat postavit novou budovu, není mi skutečně jasné, jak se k těm penězům domoci," řekl v rozhovoru pro MF DNES ředitel hradecké fakultní nemocnice Roman Prymula.

Nemocnice bude muset zachovat i "nelukrativní" obory

Na rozdíl od soukromých nemocnic, které se specializují především na takzvané výdělečné obory, mezi něž patří například plastická chirurgie, bude muset univerzitní nemocnice zachovat všechny obory, jimiž garantuje zdravotnickou péči v regionu i bez dosavadní ministerské podpory.

"Je to věc, která nás bude nesporně hendikepovat, protože je vcelku jednoduché vybrat si jeden dva lukrativní obory a udělat si privátní zařízení. My ale musíme krýt i ty obory, které lukrativní nejsou," uvedl Prymula k financování špitálu.

Peníze podle něj bude nemocnice moct získat dvěma způsoby: buď lobbingem v parlamentu nebo zvýšením odvodů pojistného. V zákoně by rovněž měla být pojistka proti privatizaci nemocnice.

"Zákon v žádném případě nelze vnímat jako krok k privatizaci fakultních nemocnic, naopak bude jasně vymezen jejich neziskový charakter. Za krok kupředu považuji také fakt, že na řízení fakultních nemocnic se budou moci podílet i vysoké školy, i to přispěje k důslednější kontrole," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger, který v čele hradecké fakultky dříve stál.

Kromě univerzity však nemocnice bude dál podléhat i politické kontrole. Její proklamovaná samostatnost totiž bude podle Prymuly pouze formální. "Vidím jako obrovský problém, že tu bude dozorčí a správní rada, která bude dominantně obsazena ministerskými úředníky," posteskl si ředitel.

Změní se logo, přejmenují se i zastávky MHD

Se změnou jména nemocnice budou souviset i finanční náklady. Změnit se musí logo, vyměnit popisové tabulky v areálu a rovněž přepracovat veškeré dokumenty obsahující název nemocnice.

"Bude to otázka milionů korun, protože musíme změnit vše, včetně smluv, které by s názvem původního subjektu byly neplatné," řekl Prymula. Kromě samotné nemocnice se změna dotkne i města, a to především městské hromadné dopravy, která bude muset například přejmenovat zastávky autobusů a trolejbusů.

"Většina Hradečáků včetně mě bude asi i nadále používat výraz fakultní nemocnice nebo fakultka. Musíme ale myslet i na lidi z jiných měst a obcí, kteří ten název nemají zažitý tak jako my a nový pro ně bude záchytným bodem," uvedla mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.

Dopravní podnik by byl nucen pozměnit i název i na jízdních řádech a zastávkových tabulích. Velké náklady navíc by kvůli tomu ale mít neměl. "Jízdní řád měníme zhruba jednou ročně, někdy i častěji. Pokud bychom o změně věděli dopředu, jednoduše bychom už nové řády vytiskli s novým názvem," řekla Vlčková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Podvodník lidem slíbil zhodnocení peněz, 90 milionů prohrál v automatech

Ilustrační snímek

Policie obvinila jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře z podvodu se škodou téměř 90 milionů korun. Peníze podle...

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Najdete na iDNES.cz