Fakultní nemocnice Hradec Králové

Fakultní nemocnice Hradec Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Zrušené poplatky vzaly nemocnicím v hradeckém kraji 67 milionů

  • 4
Nemocnice v Královéhradeckém kraji přijdou o téměř 70 milionů korun ročně poté, co jim pacienti už neplatí stokorunu za pobyt na lůžku. Ředitelé však tvrdí, že péči neomezí.

Nemocnice v Královéhradeckém kraji čeká další rok šetření i kvůli zrušenému regulačnímu poplatku. Stovka za lůžko a den v nemocnici se od ledna neplatí. Rozhodl o tom Ústavní soud loni v červnu a znovuzavedení poplatku zablokovali před měsícem ve Sněmovně sociální demokraté, ANO a komunisté.

"Pochopitelně je pro nás citelný výpadek příjmů. Ministerstvo zdravotnictví přislíbilo, že to vynahradí, ale zatím je to otevřená záležitost. Nejlepší by bylo, kdyby se poplatek za lůžko vrátil třeba na nižší šedesátikorunové úrovni, což není tak sociálně neúnosné. I doma přece pacient potřebuje stravu. Pravděpodobně k tomu však nedojde," uvedla ředitelka Oblastní nemocnice v Jičíně Dana Kracíková, která nyní vede i trutnovskou nemocnici.

Jak se projeví zrušený poplatek za lůžko?

Fakultní nemocnice Hradec Králové - pro rok 2014 činí výpadek ze zrušeného poplatku 31 mil. Kč - loni získala ze všech regulačních poplatků 47 mil. Kč - nemocnice letos plánuje vyrovnaný rozpočet ve výši 5,3 mld. Kč

Nemocnice zřizované Královéhradeckým krajem - nemocnice Náchod, Rychnov, Dvůr Králové., Trutnov a Jičín přijdou letos o 36 mil. Kč ze zrušeného poplatku - nemocnice loni vybraly na poplatcích odhadem 54 mil. Kč - letos kraj plánuje vyrovnaný rozpočet a dotaci 176 mil. Kč

Jičínský špitál bude mít kvůli zrušenému poplatku o dvanáct milionů korun méně, trutnovský o šest milionů.

Podle ředitelky sice letos nemocnicím přeje lepší úhradová vyhláška, podle níž platí pojišťovny, ale problém se týká ztrát z předešlých let, kdy se částky od pojišťoven nezvyšovaly.

Nemocnice vyčkávají, co bude dál, ale stejně budou muset šetřit. "Snažíme se o vnitřní úspory tak, aby pacienti dostali stejně kvalitní péči. Rozhodně se nechystáme ke snižování platů," dodala ředitelka.

Nemocnice v Náchodě, pod kterou spadá i Broumov a Rychnov nad Kněžnou, přijde letos o 18 milionů.

V plánu na letošek už špitály počítají jen se zbylými poplatky. Lidé totiž budou platit dál v ambulancích, u praktických lékařů i v lékárnách 30 korun a za návštěvu na pohotovosti dají 90 korun.

"Podle předběžného odhadu nemocnice kraje přijdou na poplatcích zhruba o tři miliony korun měsíčně. Je to bohužel další ztráta, se kterou se budou muset vyrovnávat," řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Hošna.

Hradecká nemocnice přijde o 31 milionů

Hradecká fakultní nemocnice čeká, že kvůli poplatku za lůžko přijde tento rok o 31 milionů korun. Stejně jako v ostatních zařízeních na něm vybírala největší díl peněz.

"Pokud by se zrušily všechny poplatky, jednalo by se o propad blížící se k 50 milionům korun," odhadl ředitel královéhradecké fakultní nemocnice Roman Prymula, který očekává, že nemocnice za to dostanou náhradu.

Fakultní nemocnice bývala po léta v černých číslech. "I díky tomu jsme přežili rok 2013. Hospodaření skončí vyrovnaně, i když jsme bohužel skutečně museli zapojit asi 95 milionů z rezervního fondu. Chod nemocnice tedy není jakkoliv ovlivněn. Faktury hradíme v nejkratších možných dobách, ale těžko se dá očekávat, že by stát uhradil cokoliv zpětně," míní ředitel Prymula.

Hradecká nemocnice loni sice nepropouštěla, ale sáhla na platy zaměstnancům. Odměny šly dolů o deset procent, snižovaly se osobní příplatky a také množství přesčasové práce. Teď by naopak zdravotníci v Hradci měli dostat přidáno.

Podle vedení nemocnice se počítá se všemi kategoriemi zaměstnanců a s mírným zvýšením mezd zhruba o jedno procento.

"Pokud to umožní ekonomická situace, budeme o dalším zvýšení jednat v pololetí," uvedl předseda Lékařského odborového klubu ve fakultní nemocnici David Doležal.

Loni na nemocnice tvrdě dopadla úhradová vyhláška tehdejšího ministra Leoše Hegera. Krajský zdravotnický holding kvůli tomu nařídil nemocnicím, aby silně šetřily. O práci přišlo kolem padesáti lidí. Propouštělo se třeba na interně v Náchodě tak, aby počty sester přesně odpovídaly personální vyhlášce.

Krajské nemocnice nakonec končí hospodaření loňského roku jen v propadu 67 milionů, přičemž kraj do nich poslal 251 milionů dotací. Loňská ztráta zatím chod nemocnic neovlivňuje.

Další rušení poplatků slibuje příští Sobotkova vláda. V koaliční smlouvě uvádí, že chce zrušit i třicetikorunovou částku v ambulanci, u praktika i v lékárně. Zůstala by jen částka za ošetření na pohotovosti.