Nemocnice v Trutnově

Nemocnice v Trutnově | foto: MF DNES

Lékařka v Trutnově psala falešné poukazy, způsobila škodu 700 tísíc

  • 1
Trutnovská nemocnice podá trestní oznámení na jednu ze svých lékařek, která vydávala poukazy na zdravotní pomůcky na jména nic netušících pacientů. Pojišťovny za pomůcky zaplatily asi 700 tisíc korun. Nemocnice na nesrovnalosti přišla náhodou.

Lékařka z oddělení gynekologie se podle vedení nemocnice dopustila podvodu a zneužití nemocničního razítka. Ručně vypisovala poukazy na pomůcky při inkontinenci a nezanesla je do informačního systému.

Kvůli tomu se na případ přišlo až ve chvíli, kdy pojišťovny žádaly zaplacení 200 tísíc korun za překročení limitu. Na případ jako první upozornila Česká televize (ČT).

„V naší nemocnici je nařízením vedení zakázáno vyplňovat tyto recepty rukou. Část těchto pomůcek byla předepsána zcela mimo nemocniční informační systém, což je proti všem předpisům a nařízení vedení,“ řekl ČT náměstek ředitele Oblastní nemocnice Trutnov Martin Šimák.

Podle ČT je lékařka na mateřské dovolené a nikdo z vedení s ní zatím o případu nemluvil. Nemocnice nesrovnalosti objevila až na základě požadavku pojišťoven. Z jimi dodaných poukazů posléze zjistila, že poukazy nesedí se záznamy o vyšetřeních. Lékařka vypisovala poukazy na jména žen, které o tom podle nemocnice zřejmě vůbec nevěděly.

„V nejbližších dnech podáme na lékařku trestní oznámení. Budeme požadovat náhradu škody 200 tisíc korun, které nemocnice musí zaplatit pojišťovnám. Další požadavky na náhradu případně mohou vznést pojišťovny,“ řekla iDNES.cz Magdaléna Doležalová, mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, pod který nemocnice spadá.

Podle interních pravidel gynekologického oddělení neměla lékařka poukazy na inkontinenční pomůcky vypisovat vůbec. Gynekologie to lékařům už před lety zakázala právě kvůli nízkým limitům i možné duplicitě s poukazy od praktických lékařů.

Peníze za část falešných poukázek pojišťovny proplatily prodejně zdravotnických potřeb v Bulharské ulici v Trutnově. Zda na ni má lékařka nějaké vazby, by měla vyšetřit až policie.

„Některé poukázky k nám chodí vyplněné ručně, některé jsou vyplněné na počítači. Nejsme kompetentní zjišťovat, kdo si poukázky vyzvedává. Postupujeme při výdeji tak jak máme,“ reagovala majitelka prodejny Alena Bednaříková.

„Poukázky se nevypisují na konkrétní prodejnu. Je to podobné jako u receptů. Pacient si pomůcky stejně jako léky může vyzvednout kdekoliv. Poukázky, které máme k dispozici, však byly uplatněné v jedné prodejně,“ doplnila Doležalová.