Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fanoušky čeká cestou od Hradce na fotbalové Euro bitva s kolonami

  14:33aktualizováno  14:33
Než se v červnu vypraví tisíce fanoušků z jihu Evropy do Polska na kontinentální fotbalové mistrovství, měli by si kromě chorálů nacvičit také trpělivost. Nadšení z dobře ubíhající cesty jim totiž vydrží maximálně do Hradce Králové. Ať už pojedou dál přes Trutnov nebo Náchod, české silnice budou proklínat.
Po dálnici lze dojet jen do Hradce, dál směrem do Polska čekají řidiče kolony na Náchodsku a Trutnovsku. Ilustrační foto

Po dálnici lze dojet jen do Hradce, dál směrem do Polska čekají řidiče kolony na Náchodsku a Trutnovsku. Ilustrační foto | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

"Únava řidičů, jižanský temperament, vysoká koncentrace rowdies a do toho ještě stav našich silnic? To může být pěkný průšvih," obává se dopravní expert a někdejší komisař hradeckého policejního inspektorátu Lubomír Šitina.

Souhlasí i dopravní policista, který ale mluví jen pod podmínkou anonymity: "Už když se v roce 2007 volil pořadatel, polilo mě horko, když to vyhráli Poláci s Ukrajinci. Došlo mi, že spousta fanoušků pravděpodobně pojede přes Hradec. Los skupin to ještě znásobil. Obávám se, že budou problémy."

Z fotbalového mistrovství Evropy má velké obavy také náchodský starosta Jan Birke. Nemyslí si sice, že krajské silnice nezvládnou nápor fotbalových příznivců z poloviny Evropy, varuje ale před hrozbou nekonečných kolon na hranicích.

Sestra R11 nechce

Zatímco protažení dálnice D11 do Jaroměře zaujímá ve studii nazvaná Sestra (SEktorová STRAtegie dopravy) slibnou 13. pozici, s dalším pokračováním je to podstatně horší. Tento úsek se krčí na posledním 56. místě s předpokládaným termínem dokončení nejdříve v roce 2032. Rozsáhlá studie hodnotí české dopravní stavby podle mnoha kritérií. Například jak zapadají do evropské dopravní sítě, jak zlepší dopravní obslužnost regionu nebo jak přispějí ke snížení nehodovosti. Silnice R11 za astronomických 12 miliard korun však propadla.

"Chorvaté, Italové, ale i čeští řidiči budou určitě šokovaní z policejních kontrol na polské straně. Je to závažný problém, protože frekvence aut mířících na šampionát bude obrovská a Poláci chtějí kontrolovat buď namátkově nebo dokonce každý vůz," přemýšlí Birke, podle něhož je kriticky ohrožený právě Náchod.

"Až se bude hrát ve Vratislavi, nikdo nepojede přes Ostravu. Všichni zamíří na Náchod," míní starosta. 

Krajem se proženou Italové i chorvatští chuligáni

Právě ve Vratislavi budou postupně proti Rusku, Řecku a domácímu Polsku hrát čeští reprezentanti. Jen do Poznaně, o 180 kilometrů vzdálenější, pojedou svůj tým přes Hradec Králové, Náchod a částečně i Trutnov hnát temperamentní Italové a Chorvaté, kteří si vysloužili pověst jedněch z nejhorších rowdies Evropy.

"Komplikovaný bude už jen provoz z Hradce Králové, protože hlavní tah na Náchod je jedna z nejnebezpečnějších silnic. Raději si ale nepředstavuju, co mohou s dopravou udělat kontroly. Mám z nich skutečně hrůzu," dodává Birke.

Obavy neskrývá ani trutnovský starosta Ivan Adamec. "Nedělám si iluze o stavu polských silnic, ale i ty naše jsou pro ostudu. Ale kdyby už konečně byla stále odkládaná rychlostní silnice R11, vůbec bychom se nemuseli bát jakýchkoli potíží. Takhle nás bohužel čekají, i když nikdo nemůže vědět, v jak vysoké míře," říká Adamec.

Jenže právě komunikaci R11 vedoucí z Jaroměře, přes Dvůr Králové nad Labem, Trutnov až k přechodu Královec nedávno "zazdilo" rozhodné ne, které zaznělo z Bruselu.

"Takový přístup je naprosto špatný a svědčí o nepochopení významu této komunikace pro náš region," rozčiluje se Adamec.

"Silnice R11 je naopak naprosto nezbytná. Proč by dálnice D11 měla končit jen u Hradce? To by přece postrádalo veškerou logiku. Nás by měly zajímat východní trhy, které mají ohromný potenciál a R11 by nám je výrazně přiblížila," připomíná Adamec nedalekou polskou dálnici A4, která naše severní sousedy spojuje s Německem a v plánu je její dokončení až na Ukrajinu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Za hromadné couvání na D11 čeká trest prvních šestnáct řidičů

Řidiči na D11 couvali a jeli v protisměru

Hradecký magistrát rozhodne o výši trestu pro šestnáct ze čtyřiadvaceti neukázněných řidičů, kteří 17. srpna hromadně...

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz