Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Cirk-UFF přiletí česko-norská Cometa i nejlepší žongléři světa

  8:10aktualizováno  8:10
V Trutnově začal festival nového cirkusu Cirk-UFF, který tentokrát vsadí na Skandinávce. Vrcholem bude představení Cometa 54 615, ve kterém se spojí umělci z celého světa. Pátý ročník potrvá do neděle.

Sirkus Aikamoinen | foto: Jouni Ihalainen

Do Trutnova se sjedou špičkoví žongléři a akrobaté z Čech i z několika evropských zemí. Centrem dění je kulturní centrum Uffo a nedaleké šapitó, živo ale bude také v trutnovských ulicích.

Umělci ze severských zemí vystupovali v Trutnově už v předchozích letech, letos však skandinávský nový cirkus dostane mnohem větší prostor. Dorazí elitní soubory z Dánska, Švédska, Finska a Norska.

Fotogalerie

„Úroveň severského nového cirkusu je vysoká. Má svá specifika, je hodně výtvarný a vizuálně zajímavý. Kladou velký důraz na kostýmy a scénografii. V rámci vývoje festivalu Cirk-UFF proto stojí za to věnovat jeden ročník. Navíc se nám se Seveřany v minulosti výborně spolupracovalo, jsou to skvělí lidé,“ vysvětluje ředitel festivalu Libor Kasík.

Členové norského cirkusu Xanti se představí také v nejočekávanějším vystoupení letošního ročníku Cometa 45 615, na jejíž režii se podílí principál Cirku La Putyka Rostislav Novák a Nor Sverre Waage. Projekt vychází ze zprávy Cometa 1999, která tvrdila, že pět procent studovaných případů UFO není možné vysvětlit. V akci bude celkem 18 účinkujících ze souborů Xanti a La Putyka, doplní je umělci z různých zemí světa.

Odehrají dvě představení, to páteční začne až ve 23 hodin. „První vystoupení bude premiérou, to druhé derniérou. Nikde jinde se to už nebude opakovat,“ dodává Kasík. S termínem souvisí číslice v názvu, označují data 4. a 5. června 2015.

Slibují vesmírný zážitek

Tvůrci ušijí show přímo na míru společenskému centru Uffo, její přesná podoba vznikne až na třech zkouškách před premiérou. Vystoupení se uskuteční ve speciálně uzpůsobeném sále, ze kterého zmizí sedačky. Návštěvníci tak budou s umělci v přímém kontaktu.

„Diváci se stanou součástí světa, který si společně vytvoříme v unikátním sále Uffa, který nabízí řadu specifik, jako kruhový tvar nebo ideální výšku. Tenhle prostor v kombinaci s cirkusem slibuje doslova vesmírný zážitek,“ říká jeden z režisérů Rostislav Novák.

Dalším velkým lákadlem bude vystoupení žonglérů ze Švédska a USA, kteří si říkají Water On Mars. Trio dokáže v rytmu elektrického beatu žonglovat s 21 balonky nebo metat s patnácti kužely. „Nebojím se říct, že to jsou nejlepší žongléři na světě. Jejich styl je opravdu neuvěřitelný,“ naznačuje Libor Kasík.

Jinou polohu skandinávské novocirkusové scény ukáže finský Sirkus Aikamoinen. Intimně akustické vystoupení The Land of the Happy s živou hudbou se ponese v duchu Felliniho snímku Klauni.

Festival startuje divácky atraktivním kusem Loser(s) českého akrobatického dua DaeMen v šapitó před Uffem. Novocirkusová reflexe ztráty osobnosti nabídne kromě špičkového pohybového umění show plnou emocí, citu a také humoru.

Z domácích souborů stojí za pozornost také Bum+ v podání talentované sestavy Cink Cink Cirk. „Je to čerstvý vítr do českého nového cirkusu. Pokud se udrží, mají před sebou velkou budoucnost. Jsou dokladem toho, že se domácí scéna v poslední době rozvíjí a je z čeho vybírat. Už to není jen o La Putyce,“ poznamenává festivalový ředitel.

Před Uffem vydraží repliky hokejových bund mistrů světa

Umění chůze na vysokých chůdách s bravurním zvládnutím tance, akrobacie, pantomimy a nového klaunství předvedou absolventi pražské AMU vystupující pod názvem Long Vehicle Cirkus.

Nejnabitějšími dny budou pátek, sobota a neděle. Hlavní vystoupení se uskuteční v Uffu, žongléři a akrobaté budou své umění předvádět také v trutnovských ulicích, především v okolí kulturního centra.

Páteční novocirkusový maraton proloží večerní koncert G-Point Hunters, což je vedlejší projekt frontmanů Monkey Business Matěje Rupperta a Romana Holého. Na pátý ročník festivalu se sjede 14 souborů.

Letošní Cirk-UFF ozvláštní dobročinná akce. V pátek večer se před společenským centrem uskuteční dražba dvou replik kožených bund, které nosili hokejoví mistři světa z roku 1947.

Obě bundy podepsali současní čeští reprezentanti. Vyvolávací cena je 10 tisíc korun, výtěžek z dražby získají děti z trutnovských základních škol, jež si ze sociálních důvodů nemohou dovolit pravidelnou platbu za obědy nebo účast na běžných školních výletech.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Najdete na iDNES.cz