Pořadatel Rock for People Michal Thomes tvrdí, že festivalu přicházejí lepší nabídky z jiných měst.

Pořadatel Rock for People Michal Thomes tvrdí, že festivalu přicházejí lepší nabídky z jiných měst. | foto: netreporters.org@rockforpeople

Festival Rock for People může v Hradci skončit. Místní ho neberou

  • 10
Festival Rock for People platí od roku 2007 za typickou „hradeckou značku“, ale možná se bude z města stěhovat. Důvodem jsou peníze a také malý zájem místních o přehlídku, která letos přilákala 27 tisíc návštěvníků.

Hradci Králové velmi vážně hrozí, že letošní 20. ročník festivalu Rock for People, který už osm let vždy na začátku července do města přivábí přes 20 tisíc návštěvníků, byl zároveň rozlučkový.

Pořadatelé zvažují stěhování a důvodem není jen prodělek z jubilejního ročníku. Není tajemstvím, že festival má nabídku odjinud, nejčastěji se hovoří o zájmu Ostravy, kde už pevně zakořenil „Colours“, který letos překonal český rekord - 41 tisíc lidí.

Dalším argumentem pro stěhování je výše příspěvku města. Hradec si letos akce cenil na rovný milion korun, jinde však nabízejí násobky této sumy. Ale hlavním důvodem je podle organizátorů nezájem Hradečáků.

Jen desetina návštěvníků jsou Východočeši

„Jsou to pro nás smutná čísla. Mnohem víc návštěvníků přijíždí z Prahy, Moravy nebo středních Čech. Už opravdu nevím, co bychom měli udělat jinak, aby Hradečáci vzali festival za svůj, je to záhada,“ říká ředitel Rocku For People Michal Thomes, jenž pozorně sleduje, odkud se lidé na hradecké letiště hrnou.

Východočeši prý tvoří docela zanedbatelných deset procent. Thomes nezájem místních dokumentuje na příkladu největšího letošního festivalového taháku, comebacku Lucie.

„Kapela odehrála pouze dva koncerty pod širým nebem (kromě Hradce ještě v Plzni - pozn. red.), ale místní zájem byl opravdu diametrálně odlišný,“ pokračuje pořadatel.

Podle něj právě nezájem Hradečáků může za zrušení zvýhodněné jednodenní vstupenky pro majitele městských karet:

„V loňském roce nebyla odezva příliš velká a podpora této akce zůstávala především na našich bedrech. Navíc vstupné na Rock for People je vstřícné už samo o sobě, ceny nezvyšujeme už několik let, ačkoli náklady jdou každoročně nahoru.“

Naděje na 21. ročník festivalu v Hradci je proto značně nejistá. „Uvidíme,“ neskrývá Thomes pochyby, „čeká nás ještě zhodnocení a důkladná analýza všech faktorů.“

Přidat miliony je nad naše možnosti, tvrdí Fink

Kromě jedinečného areálu Festivalparku by úvahy pořadatelů o stěhování mohl zaplašit i vyšší příspěvek města. Jenže spoléhat na větší štědrost radních nemohou.

„Zaslechl jsem, že Ostrava na festival dává devět milionů. To my ale vážně nemůžeme. Dovedu si představit naši vyšší podporu, ale spíš v řádech desítek či stovek tisíc korun. Jestliže někde jinde nabízejí násobky, nemůžeme konkurovat,“ míní hradecký primátor Zdeněk Fink.

Případný odchod festivalu by ho velmi zasáhl: „Osobně by mne to strašně mrzelo, protože Rock for People už do města patří a navíc je to pořadatelsky perfektně zvládnutý festival. Na druhou stranu je pravda, že většina návštěvníků nepřichází z Hradce a z tohoto pohledu může být organizátorům vlastně jedno, kde festival bude.“

Pořadatelé střeží, aby na veřejnost neunikl jejich letošní rozpočet, náklady se odhadují až na 50 milionů korun. „Za milionovou podporu města jsme velmi vděční, ale v rozpočtu je to bohužel jen kapka v moři,“ krčí Thomes rameny.

Na přímý dotaz, odkud festival lákají, však neodpoví a pomůže si cimrmanovskou replikou: „My nesmíme ani naznačovat.“

Festival neodešel ani po bouři

Fandové se mohou utěšovat tím, že Rock for People z Hradce neodešel ani po předloňském ročníku s bouří, která zničila vystoupení hlavních hvězd a honorářem kolem 300 tisíc eur nejdražší kapely v dvacetileté historii akce - Faith No More. Ztráta za ročník 2012 činila téměř devět milionů korun.

Pořadatelé, jak je v branži zvykem, zaplatili předem, za zrušené vystoupení neviděli ani euro, ale koncert legendární party kolem Mika Pattona není uzavřenou záležitostí.

„Stále se připomínáme, oni sami dobře vědí, že i z jejich strany to pro české fanoušky není dobrý vzkaz, že tu byli a nevystoupili,“ vzkazuje Thomes, jehož nepotěší ani letošní vyúčtování.

Festival letos skončí v červených číslech

„Festival stále ještě dopočítáváme, ale bohužel bude v červených číslech,“ přiznává. Rock for People si ani letos nemohl dovolit interpreta z kategorie Red Hot Chili Peppers nebo Foo Fighters, značný díl rozpočtu ukrojily i letošní hvězdy Manu Chao, Asian Dub Foundation, The Afghan Whigs nebo bluesman a herec Steven Seagal. Pro ilustraci: „startovné“ opravdových megahvězd začíná na milionu dolarů.

„Asi by nebylo úplně korektní zveřejňovat honoráře. Řekněme, že jména, která jsou na plakátech nejtučněji nebo nejvýše, jsou i ta nejdražší,“ říká Thomes.

Coby součást oslav 20. výročí do Prahy na pátek pozval slavné americké trio Blink 182 a 23. srpna na stadionu v Českém Brodě spolupořádá výroční koncert kapel Kryštof, Divokej Bill, Monkey Business a dalších interpretů známých i ze stále ještě hradeckého festivalu.

O tom, že spojení Rock for People - Hradec Králové je v ohrožení, svědčí i poslední Thomesova věta. Ačkoli další ročník se obvykle připravuje už při „starém“ festivalu a třeba josefovský Brutal Assault s více než ročním předstihem odtajnil, že prvotřídní hvězdou roku 2015 bude Sepultura, pořadatelé RfP si dávají načas.

„S přípravami dalšího ročníku jsme ještě nezačali, nejdřív musíme uzavřít tento.“