Open air festival v Trutnově 2013

Open air festival v Trutnově 2013 | foto: Martin Veselý, MAFRA

Místo festivalu Trutnoff bude Zahradní slavnost v zatím tajné lokalitě

  • 12
Místo velkého festivalu Trutnoff bude letos v srpnu komorní setkání nazvané Zahradní slavnost. Pozvání na zatím tajné místo dostanou osvědčené kapely z Bojiště i alternativní interpreti. Obec, kde by se měl festival odehrát, prý podle pořadatelů vstřebává prvotní šok.

Je potvrzeno to, o čem se od února zatím jen spekulovalo: oblíbený festival Trutnoff letošní rok končí. Tedy alespoň skoncuje s podobou, v jaké jej znají desítky tisíc fanoušků už od roku 1990.

Řez to pro mnoho lidí bude velmi razantní a patrně i neskousnutelný. Festival se sice konat bude, známé je datum a s největší pravděpodobností i místo, jenže jde o přelomový ročník přehlídky, kterou možná od roku 2017 už nikdo nebude nazývat českým Woodstockem.

Nejvýstižnější změnou je samotné pojmenování, které pro letošní „festival“ vymyslel zakladatel Martin Věchet alias Geronimo. Mluví o Zahradní slavnosti. Symbolicky stejný název nese absurdní divadelní drama od Václava Havla, tedy náčelníka přehlídky.

Ve hře jsou tři místa, oslovená obec má obavy

Jak vyplývá z názvu, Zahradní slavnost zcela jistě nebude na tradičním a prověřeném trutnovském Bojišti, ale nejspíš se přestěhuje jen nedaleko.

„V tuto chvíli se ještě rozhodujeme mezi třemi místy, ale naše cesty směřují pod hory. Bude se nejspíš stejně jako v roce 1990 konat na pozemcích jednoho z pořadatelů a na dalších pronajatých soukromých loukách,“ říká Věchet.

Jistý je termín 17. - 20. srpna a pořadatel přiznává, že obec jeho záměr zpracovává s určitými obtížemi:

Fotogalerie

„Zastupitele obce jsme před několika dny seznámili s vizí a navrhli jsme, aby se obec, místní spolky i občané do celého workshopu zapojili. Je to poprvé a začátky nejsou jednoduché. Pro starostu i obec je to samozřejmě něco nového, neobvyklého, takže jisté obavy jsou. Už se nám ale ozývají i místní lidé, kteří se nebojí a chtějí s námi spolupracovat, a vyjadřují podporu. Trvale bydlící soused vyjádřil Open Air Workshopu veřejně podporu a jeden ze zastupitelů nám nabídl i své louky včetně nemovitosti. Jsme přesvědčeni, že to i pro obec může být dobré a přínosné. Nechceme stavět žádnou jadernou elektrárnu.“

Pozvou kandidáta na prezidenta?

Věchet by rád oprášil kredo, které se na Bojišti v posledních letech možná vytrácelo: setkávání a spiklenecká pospolitost. O programu má poměrně konkrétní představy.

„Minulost, současnost a budoucnost festivalu, občanská společnost a výročí Charty 77 - to jsou témata, která by měla dominovat. Rádi bychom také při diskusích s osobnostmi z kulturního a společenského života představili některé z vybraných prezidentských kandidátů. Současného nájemníka hradu ale vynecháme,“ ubezpečuje Věchet.

Návštěvníci mohou zapomenout nejen na Miloše Zemana, ale i na hvězdné zahraniční kapely. Pozvánku na Zahradní slavnost již dostali nebo dostanou například Visací zámek, Mňága a Žďorp, Plastici, rapper Vladimír 518 ale i vyloženě alternativní interpreti.

„Líbila by se mi harmonikářka Jana Vébrová, Zuzana Homolová, Petr Váša, Čankišou či Pavel Dobeš, který pamatuje počátky. Scházet by neměly jen kapely, které byly pozvány na rozehnané festivaly v roce 1984, jako třeba Máma Bubo nebo v roce 1987, ale i nějaké nové a současné. Nebude jich ale tolik, záleží i na zájmu a vůli hostů. Půjde o polooficiální setkání a hlavně o české kapely. I vstupné by mělo být oproti minulým rokům nižší,“ pokračuje Věchet.

Spory s radnicí pokračují

Podle některých názorů končí Trutnoff kvůli dluhům pořadatele (psali jsme zde). Geronimo však tvrdí, že jde jen o pomluvy nebo závist a když určitý prodělek v minulých letech vznikl, vždy se to povedlo vyřešit, třeba s pomocí dvou mecenášů: Zdeňka Bakaly a Karla Janečka.

„Když Bojiště praská ve švech, potom rok posloucháte, jak jsme si nahrabali a že mám v kapse několik milionů. A když chceme udělat nějakou změnu a alternativní variantu, okamžitě slyšíme, že jsou za tím zase peníze, tentokrát pro změnu dluhy. Čert aby se v tom vyznal,“ stěžuje si zakladatel.

Podle trutnovského starosty Ivana Adamce (ODS) se festival mohl konat tradičně na Bojišti. Stačilo prý jen chtít.

„Panu Věchetovi jsme už v listopadu poslali dopis, který si převzal, že pokud chce festival, nechť se s námi spojí. Nikdo po něm nebude chtít nějaké nehorázné sumy za pronájem. Nemyslím si, že by to pro něj bylo finančně neskousnutelné,“ popisuje starosta.

Věchetova výpověď se poněkud liší. „Od radnice jsme sice dopis dostali, ale nebyl poslaný z vlastní vůle. Byl pouze odpovědí na náš dotaz z října minulého roku, jak to vlastně s Bojištěm bude a co si máme vybrat z toho, když radnice na jedné straně tvrdí, že nebrání festivalům a počítá s nimi, a na druhou stranu její představitelé prohlašují, že připadá v úvahu i prodej areálu,“ tvrdí Věchet.

Budoucnost festivalu? Napoví letošní revoluce

Ten přitom Bojiště považuje za festivalově neperspektivní: „Byl to areál na kraji města s poli a loukami okolo. Dnes je to jinak. Dlouhodobější vize pro festivaly na Bojišti nejsou, protože jsou omezeny záměry investorů a stavebními parcelami, které ukrajují jeho půdu a určují budoucnost tohoto místa. Ta má být jiná, jen ne festivalová.“

A jaká je budoucnost festivalu, který hostil takové hvězdy, jakými jsou Faith No Moore, Iggy Pop, Manic Street Preachers nebo The Prodigy? Přinejmenším velmi nejasná, byť návrat na Bojiště se nyní zdá být vyloučený.

„Budoucnost se uvidí po letošním Workshopu neboli Zahradní slavnosti, na níž by se měli podílet i samotní návštěvnící. Právě oni se vyjádří, kam by festival měl dále směřovat či má-li pokračovat a jak. Nic není natrvalo, věci pomíjejí, nové se rodí,“ dodává nejednoznačně Věchet.