Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festivalpark má dva nájemce. Může to ohrozit Rock for People i Hip Hop Kemp

  9:20aktualizováno  9:20
Festivalpark v Hradci Králové bude mít dva na sobě nezávislé nájemce. Rozhodli o tom hradečtí radní. Pokud se nájemci spolu nedohodnou, může to ohrozit přehlídky jako Hip Hop Kemp nebo Rock for People.

Fanynka v davu i největší festivalové stage na Rock for People v červenci 2014. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Město se rozhodlo nepronajmout své pozemky dlouhodobému nájemci a zakladateli Festivalparku a přikleplo je jiné firmě.

Velké festivaly Hip Hop Kemp a Rock for People, které každé léto přilákají do Hradce Králové desetitisíce návštěvníků z celé České republiky i zahraničí, můžou z města odejít. Důvodem bude roztříštěnost Festivalparku, v jehož areálu se akce konají.

Fotogalerie

Všechny plochy měla doposud v pronájmu firma Festivalpark, která velké festivaly do města přilákala a Hip Hop Kemp sama založila. Rada města však v úterý rozhodla, že smlouvu na své pozemky, které jsou součástí areálu, podepíše s novým nájemcem.

Situace bude vypadat následovně: zhruba 80 procent pozemků vlastněných soukromníkem bude mít i nadále pronajaté zakladatel Festivalparku Radek Maliník, zbylých 20 vlastněných městem, mezi něž patří i některé zásadní komunikace či hangáry, bude mít nový nájemce. Teď záleží na Maliníkovi a jeho de facto konkurentovi, jak se dohodnou.

Rada města v úterý odsouhlasila, že městské pozemky pronajme trutnovskopražské firmě HDTS Power. Podle svých webových stránek firma nemá s pořádáním velkých hudebních akcí přílišné zkušenosti, jde o servis nákladních vozů, zemní práce, demolice a autodopravu. Dle obchodního rejstříku se zabývá i opravami silničních vozidel, motorovou dopravou, výrobou, obchodem a dalšími službami.

„Schválili jsme nového pronájemce v poměru 7 ku 4, čili výrazným rozdílem. Je to na dobu neurčitou s okamžitou výpovědní lhůtou při problémech,“ uvedl primátor Zdeněk Fink (HDK). Na dotaz, proč radní vybrali zájemce, který městu nabídl za pronájem nižší částku a k areálu nemá historické vazby, Fink nereagoval.

Chci slyšet argumenty města

Maliník byl rozhodnutím radních velmi zklamán a zvažuje, že se obrátí na soud. „Chci slyšet argumenty města, proč nevybrali firmu, která nabízela víc a zároveň která areál postavila a za ty roky vypiplala,“ uvedl hned, jak se dozvěděl výsledek hlasování rady. Maliník je totiž nejen zakladatelem Hip Hop Kempu, ale také autorem myšlenky Festivalparku.

Přístup primátora Finka k Maliníkovi a především k festivalu Hip Hop Kemp, jehož je zakladatelem, byl podivný už v minulých letech. Například na záznamu ze zasedání zastupitelstva dne 24. června 2014, kdy zastupitelé rozhodovali, zda odpustit Festivalparku penále, Fink prohlásil:

„Čísla o útratách v Hradci platí spíš pro návštěvníky Rock for People, ale ne pro ty z Hip Hop Kempu. Ti si tady koupí maximálně vodu, protože drogy mají s sebou. Je to akce jednodenní, nikdo z nich tady nespí a i kapely přijedou a odjedou.“

Letošní Hip Hop Kemp se uskuteční od 18. do 20. srpna, tedy tři dny stejně jako předchozí ročníky. Nepřátelství vůči Hip Hop Kempu či jeho organizátorovi však primátor odmítá. „Nemám k němu žádnou antipatii, byl to pro mě normální zájemce,“ uvedl k Maliníkovi.

Ten však kroutí hlavou nejen nad současným rozhodnutím, ale i nad primátorovým dva roky starým prohlášením. „Nesouhlasím ani s tím, že kapely přijedou a odjedou. Každý rok naše produkce utratí za ubytování hudebníků v Hradci zhruba 500 až 600 tisíc korun. Pan primátor tedy lhal,“ uvedl Maliník.

Podle propočtů tehdejšího náměstka pro majetek Martina Soukupa, které představil na inkriminovaném zasedání, utratili fanoušci obou velkých hudebních festivalů v Hradci Králové do roku 2013 zhruba 140 milionů korun v restauracích, ubytovacích zařízeních, MHD, u taxislužeb, ale i v městských organizacích, například na Bílé věži či koupališti Flošna.

Se vstupem dalšího subjektu do areálu Festivalparku se nyní budou muset obě dvě firmy dohodnout, aby se festivaly mohly uskutečnit na pozemcích pronajatých jak Maliníkem, tak firmou HDTS Power.

„Pokud nový nájemce řekne, že za pronájem jím spravovaných pozemků od nás bude chtít příliš vysokou částku, kterou nebudeme moci zaplatit, vznikne problém se stanováním, parkováním či příjezdem fanoušků,“ upozorňuje Radek Maliník, podle nějž by tak vznikly velké komplikace i městu.

Na oba festivaly totiž každé léto dorazí na každý z nich v průměru 20 tisíc návštěvníků a více než polovina se ubytovává ve stanovém městečku v areálu.

Z Hradce nechceme, ale situace je složitá

Do budoucna by to tedy mohlo obě dvě velké akce z města vyhnat. „Situace, která nastala, nevyhovuje ani mně ani klukům z Rock for People, kteří dokonce i volali primátorovi, aby mu řekli, že se mnou se vždy výborně dohodli. On jim odvětil, že s novým nájemcem se dohodnou ještě líp. Řekl to ještě před zasedáním rady, která rozhodovala,“ zakroutil jen hlavou Maliník, podle nějž pořadatelé obou festivalů již přemýšleli nad alternativami.

„Na jednu stranu z Hradce nechceme, na druhou stranu je pro nás ta situace nyní složitá,“ přiznal.

Maliník před dvěma dny rozeslal i otevřený dopis zastupitelům města, kde je se situací seznámil, avšak nemohlo to mít vliv na rozhodnutí, neboť o pronájmu rozhodovala pouze rada města, do zastupitelstva návrh nešel.

„Pronájmy se neřídí režimem zákona o zadávání veřejných zakázek, proto to do zastupitelstva nejde. Zároveň radní nemusí automaticky vybrat zájemce s nejvyšší nabídkou,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz