Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festivalpark má dva nájemce. Může to ohrozit Rock for People i Hip Hop Kemp

  9:20aktualizováno  9:20
Festivalpark v Hradci Králové bude mít dva na sobě nezávislé nájemce. Rozhodli o tom hradečtí radní. Pokud se nájemci spolu nedohodnou, může to ohrozit přehlídky jako Hip Hop Kemp nebo Rock for People.

Fanynka v davu i největší festivalové stage na Rock for People v červenci 2014. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Město se rozhodlo nepronajmout své pozemky dlouhodobému nájemci a zakladateli Festivalparku a přikleplo je jiné firmě.

Velké festivaly Hip Hop Kemp a Rock for People, které každé léto přilákají do Hradce Králové desetitisíce návštěvníků z celé České republiky i zahraničí, můžou z města odejít. Důvodem bude roztříštěnost Festivalparku, v jehož areálu se akce konají.

Fotogalerie

Všechny plochy měla doposud v pronájmu firma Festivalpark, která velké festivaly do města přilákala a Hip Hop Kemp sama založila. Rada města však v úterý rozhodla, že smlouvu na své pozemky, které jsou součástí areálu, podepíše s novým nájemcem.

Situace bude vypadat následovně: zhruba 80 procent pozemků vlastněných soukromníkem bude mít i nadále pronajaté zakladatel Festivalparku Radek Maliník, zbylých 20 vlastněných městem, mezi něž patří i některé zásadní komunikace či hangáry, bude mít nový nájemce. Teď záleží na Maliníkovi a jeho de facto konkurentovi, jak se dohodnou.

Rada města v úterý odsouhlasila, že městské pozemky pronajme trutnovskopražské firmě HDTS Power. Podle svých webových stránek firma nemá s pořádáním velkých hudebních akcí přílišné zkušenosti, jde o servis nákladních vozů, zemní práce, demolice a autodopravu. Dle obchodního rejstříku se zabývá i opravami silničních vozidel, motorovou dopravou, výrobou, obchodem a dalšími službami.

„Schválili jsme nového pronájemce v poměru 7 ku 4, čili výrazným rozdílem. Je to na dobu neurčitou s okamžitou výpovědní lhůtou při problémech,“ uvedl primátor Zdeněk Fink (HDK). Na dotaz, proč radní vybrali zájemce, který městu nabídl za pronájem nižší částku a k areálu nemá historické vazby, Fink nereagoval.

Chci slyšet argumenty města

Maliník byl rozhodnutím radních velmi zklamán a zvažuje, že se obrátí na soud. „Chci slyšet argumenty města, proč nevybrali firmu, která nabízela víc a zároveň která areál postavila a za ty roky vypiplala,“ uvedl hned, jak se dozvěděl výsledek hlasování rady. Maliník je totiž nejen zakladatelem Hip Hop Kempu, ale také autorem myšlenky Festivalparku.

Přístup primátora Finka k Maliníkovi a především k festivalu Hip Hop Kemp, jehož je zakladatelem, byl podivný už v minulých letech. Například na záznamu ze zasedání zastupitelstva dne 24. června 2014, kdy zastupitelé rozhodovali, zda odpustit Festivalparku penále, Fink prohlásil:

„Čísla o útratách v Hradci platí spíš pro návštěvníky Rock for People, ale ne pro ty z Hip Hop Kempu. Ti si tady koupí maximálně vodu, protože drogy mají s sebou. Je to akce jednodenní, nikdo z nich tady nespí a i kapely přijedou a odjedou.“

Letošní Hip Hop Kemp se uskuteční od 18. do 20. srpna, tedy tři dny stejně jako předchozí ročníky. Nepřátelství vůči Hip Hop Kempu či jeho organizátorovi však primátor odmítá. „Nemám k němu žádnou antipatii, byl to pro mě normální zájemce,“ uvedl k Maliníkovi.

Ten však kroutí hlavou nejen nad současným rozhodnutím, ale i nad primátorovým dva roky starým prohlášením. „Nesouhlasím ani s tím, že kapely přijedou a odjedou. Každý rok naše produkce utratí za ubytování hudebníků v Hradci zhruba 500 až 600 tisíc korun. Pan primátor tedy lhal,“ uvedl Maliník.

Podle propočtů tehdejšího náměstka pro majetek Martina Soukupa, které představil na inkriminovaném zasedání, utratili fanoušci obou velkých hudebních festivalů v Hradci Králové do roku 2013 zhruba 140 milionů korun v restauracích, ubytovacích zařízeních, MHD, u taxislužeb, ale i v městských organizacích, například na Bílé věži či koupališti Flošna.

Se vstupem dalšího subjektu do areálu Festivalparku se nyní budou muset obě dvě firmy dohodnout, aby se festivaly mohly uskutečnit na pozemcích pronajatých jak Maliníkem, tak firmou HDTS Power.

„Pokud nový nájemce řekne, že za pronájem jím spravovaných pozemků od nás bude chtít příliš vysokou částku, kterou nebudeme moci zaplatit, vznikne problém se stanováním, parkováním či příjezdem fanoušků,“ upozorňuje Radek Maliník, podle nějž by tak vznikly velké komplikace i městu.

Na oba festivaly totiž každé léto dorazí na každý z nich v průměru 20 tisíc návštěvníků a více než polovina se ubytovává ve stanovém městečku v areálu.

Z Hradce nechceme, ale situace je složitá

Do budoucna by to tedy mohlo obě dvě velké akce z města vyhnat. „Situace, která nastala, nevyhovuje ani mně ani klukům z Rock for People, kteří dokonce i volali primátorovi, aby mu řekli, že se mnou se vždy výborně dohodli. On jim odvětil, že s novým nájemcem se dohodnou ještě líp. Řekl to ještě před zasedáním rady, která rozhodovala,“ zakroutil jen hlavou Maliník, podle nějž pořadatelé obou festivalů již přemýšleli nad alternativami.

„Na jednu stranu z Hradce nechceme, na druhou stranu je pro nás ta situace nyní složitá,“ přiznal.

Maliník před dvěma dny rozeslal i otevřený dopis zastupitelům města, kde je se situací seznámil, avšak nemohlo to mít vliv na rozhodnutí, neboť o pronájmu rozhodovala pouze rada města, do zastupitelstva návrh nešel.

„Pronájmy se neřídí režimem zákona o zadávání veřejných zakázek, proto to do zastupitelstva nejde. Zároveň radní nemusí automaticky vybrat zájemce s nejvyšší nabídkou,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz