Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co s hradeckým Festivalparkem? Místo hudby tam budou minibagry

  9:30aktualizováno  9:30
Hradecké radní při pronájmu pozemků na letišti zlákala vidina soukromých investic do městského majetku. Nová firma slíbila zábavní park s minibagry nebo čtyřmilionové zhodnocení areálu. Vstup dalšího nájemce však může zkomplikovat pořádání velkých festivalů.

Festivalpark na hradeckém letišti z ptačí perspektivy. (Rock for People 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradecká radnice naznačila, proč část pozemků pro pořádání velkých festivalů na letišti nepronajala firmě, která má dlouhodobě pronajatou většinu areálu. Od roztříštění mezi víc nájemců si město slibuje i zklidnění festivalů, na které si někteří Hradečáci stěžují.

Zhodnocení městských pozemků až čtyřmilionovou investicí, vybudování rodinného zábavního parku s bagry či organizace dětských příměstských táborů v areálu hradeckého letiště. To jsou důvody, podle nichž se rada města Hradce Králové rozhodla vybrat nového nájemce na své pozemky (o nedávném rozhodnutí jsme psali zde), které jsou součástí Festivalparku na letišti.

Radní tím však možná do budoucna zkomplikovali pořádání velkých přehlídek, neboť pro jejich realizaci je potřebné, aby se oba nájemci dohodli. Hudební akce využívají jak plochy v nájmu společnosti Festivalpark, tak komunikace a hangáry, které má od včerejšího dne v nájmu trutnovskopražská dopravní firma HDTS Power.

Podle radní a náměstkyně primátora Romany Liškové (HDK), která má pod palcem městské organizace, však rozdělení areálu mezi oba nájemce dění na letišti neuškodí.

„Jsem přesvědčena, že výběrem nového nájemce věci spíš pomůžeme. Bude v zájmu obou firem, aby se spolu dohodly. Smlouvu jsme nastavili tak, aby náš nájemce musel vyjít vstříc druhé straně. Vstup nové firmy navíc pomůže i ve vztahu k lidem bydlícím kolem letiště. Minulý nájemce totiž neměl dobré vztahy s komisemi místních samospráv (KMS) okolních městských částí,“ tvrdí Lišková.

Obyvatelé Věkoš, Plácek či Ruseka si totiž dlouhodobě stěžují na festivaly na letišti především kvůli hluku a chování některých návštěvníků. S novým nájemcem části areálu to prý bude možné lépe regulovat.

Šéf a zakladatel Festivalparku Radek Maliník, který na letišti působí přes dvanáct let, to však vidí jinak. „Hudební produkci festivaly ukončují dokonce dříve, než jak KMS navrhovaly. Pro doplnění uvádím, že v minulosti jsme jim opakovaně poskytli finanční příspěvky v celkovém objemu zhruba 500 tisíc korun. Tyto finance jsem platil vždy sám od sebe bez nařízení města,“ říká Maliník, který se rozhodnutím města cítí poškozen.

„Za více než deset let působení v Hradci Králové jsme prokázali, že areál umíme provozovat, a jen těžko si lze představit, že podobného mediálního a ekonomického přínosu pro město dosáhne někdo jiný, kdo celý projekt od začátku nevymyslel, neprovozuje ho a nepořádá podobné akce ani s nimi nemá žádnou zkušenost,“ tvrdí šéf společnosti Festivalpark, která nově bude mít v nájmu pouze 80 procent pozemků, nikoliv však důležité komunikace či hangáry. Ty si bude muset pronajmout od nového nájemce.

Zábavní park Bagrland

Jedním z důvodů, proč město vybralo firmu HDTS Power, která nabídla, že za pronájem zaplatí 2 miliony korun, oproti Maliníkovi, který nabízel 2,39 milionů, bylo prý i zhodnocení městských pozemků, které firma HDTS Power slíbila učinit na vlastní náklady.

„Oslovilo nás například to, že se nabídli opravit úly, které jsou v našem vlastnictví. Nabídli zhodnocení pozemků až do výše čtyř milionů korun,“ vysvětluje Lišková, proč rada rozhodla tak, jak rozhodla. Pro výběr nájemce hlasovalo 7 z 11 radních. Ti hlasovali tak, jak jim v důvodové správě doporučil odbor správy majetku a města.

Když MF DNES vedoucího odboru Milana Brokeše požádala o zdůvodnění rozhodnutí, odkázal redaktory na tiskové oddělení radnice. Vedení radnice nebylo příliš sdílné ani na úterním zastupitelstvu, kdy se na odůvodnění dotazoval opoziční zastupitel Adam Záruba (ZpH). Představitelé magistrátu mu slíbili písemnou odpověď.

Nový nájemce chce v areálu vybudovat areál pro rodiny s dětmi, například zábavní park Bagrland, který by měl mít celoroční provoz se zaměřením na rodinné aktivity a environmentální výchovu, kde by si měli návštěvníci pod dohledem instruktorů vyzkoušet práci s miniaturami bagrů a jiné stavební techniky. To u části veřejnosti a některých zastupitelů vyvolalo úsměv.

„Děti se budou vzdělávat environmentálně bagry. Další bizarní akce vedení města,“ komentoval opoziční zastupitel a ekolog Martin Hanousek (SZ).

To by nemělo nijak ovlivnit konání velkých festivalů, které jsou zapsány v Calendariu Regina, jež sdružuje nejvýznamnější akce podporované městem. „Tento program máme na zřeteli, proto budou naše záměry v areálu mobilního rázu, aby akce Reginy nebyly prostorově omezovány,“ uvedla vítězná firma v dokumentech, které byly součástí výběrového řízení.

Její jednatel Jan Baláž nejdřív přislíbil, že se s redaktory MF DNES sejde a své záměry a vazby, které na hradecké letiště a tamní Festivalpark má, představí, ale schůzku nakonec odvolal.

Pro rodiny s dětmi na letišti již druhým rokem slouží Sunpark s mobilním bazénem, několika hřišti pro různé kolektivní sporty, velkým dětským hřištěm s řadou prvků a písečnou zónou s palmami, lehátky a slunečníky.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Najdete na iDNES.cz