Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co s hradeckým Festivalparkem? Místo hudby tam budou minibagry

  9:30aktualizováno  9:30
Hradecké radní při pronájmu pozemků na letišti zlákala vidina soukromých investic do městského majetku. Nová firma slíbila zábavní park s minibagry nebo čtyřmilionové zhodnocení areálu. Vstup dalšího nájemce však může zkomplikovat pořádání velkých festivalů.

Festivalpark na hradeckém letišti z ptačí perspektivy. (Rock for People 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradecká radnice naznačila, proč část pozemků pro pořádání velkých festivalů na letišti nepronajala firmě, která má dlouhodobě pronajatou většinu areálu. Od roztříštění mezi víc nájemců si město slibuje i zklidnění festivalů, na které si někteří Hradečáci stěžují.

Zhodnocení městských pozemků až čtyřmilionovou investicí, vybudování rodinného zábavního parku s bagry či organizace dětských příměstských táborů v areálu hradeckého letiště. To jsou důvody, podle nichž se rada města Hradce Králové rozhodla vybrat nového nájemce na své pozemky (o nedávném rozhodnutí jsme psali zde), které jsou součástí Festivalparku na letišti.

Radní tím však možná do budoucna zkomplikovali pořádání velkých přehlídek, neboť pro jejich realizaci je potřebné, aby se oba nájemci dohodli. Hudební akce využívají jak plochy v nájmu společnosti Festivalpark, tak komunikace a hangáry, které má od včerejšího dne v nájmu trutnovskopražská dopravní firma HDTS Power.

Podle radní a náměstkyně primátora Romany Liškové (HDK), která má pod palcem městské organizace, však rozdělení areálu mezi oba nájemce dění na letišti neuškodí.

„Jsem přesvědčena, že výběrem nového nájemce věci spíš pomůžeme. Bude v zájmu obou firem, aby se spolu dohodly. Smlouvu jsme nastavili tak, aby náš nájemce musel vyjít vstříc druhé straně. Vstup nové firmy navíc pomůže i ve vztahu k lidem bydlícím kolem letiště. Minulý nájemce totiž neměl dobré vztahy s komisemi místních samospráv (KMS) okolních městských částí,“ tvrdí Lišková.

Obyvatelé Věkoš, Plácek či Ruseka si totiž dlouhodobě stěžují na festivaly na letišti především kvůli hluku a chování některých návštěvníků. S novým nájemcem části areálu to prý bude možné lépe regulovat.

Šéf a zakladatel Festivalparku Radek Maliník, který na letišti působí přes dvanáct let, to však vidí jinak. „Hudební produkci festivaly ukončují dokonce dříve, než jak KMS navrhovaly. Pro doplnění uvádím, že v minulosti jsme jim opakovaně poskytli finanční příspěvky v celkovém objemu zhruba 500 tisíc korun. Tyto finance jsem platil vždy sám od sebe bez nařízení města,“ říká Maliník, který se rozhodnutím města cítí poškozen.

„Za více než deset let působení v Hradci Králové jsme prokázali, že areál umíme provozovat, a jen těžko si lze představit, že podobného mediálního a ekonomického přínosu pro město dosáhne někdo jiný, kdo celý projekt od začátku nevymyslel, neprovozuje ho a nepořádá podobné akce ani s nimi nemá žádnou zkušenost,“ tvrdí šéf společnosti Festivalpark, která nově bude mít v nájmu pouze 80 procent pozemků, nikoliv však důležité komunikace či hangáry. Ty si bude muset pronajmout od nového nájemce.

Zábavní park Bagrland

Jedním z důvodů, proč město vybralo firmu HDTS Power, která nabídla, že za pronájem zaplatí 2 miliony korun, oproti Maliníkovi, který nabízel 2,39 milionů, bylo prý i zhodnocení městských pozemků, které firma HDTS Power slíbila učinit na vlastní náklady.

„Oslovilo nás například to, že se nabídli opravit úly, které jsou v našem vlastnictví. Nabídli zhodnocení pozemků až do výše čtyř milionů korun,“ vysvětluje Lišková, proč rada rozhodla tak, jak rozhodla. Pro výběr nájemce hlasovalo 7 z 11 radních. Ti hlasovali tak, jak jim v důvodové správě doporučil odbor správy majetku a města.

Když MF DNES vedoucího odboru Milana Brokeše požádala o zdůvodnění rozhodnutí, odkázal redaktory na tiskové oddělení radnice. Vedení radnice nebylo příliš sdílné ani na úterním zastupitelstvu, kdy se na odůvodnění dotazoval opoziční zastupitel Adam Záruba (ZpH). Představitelé magistrátu mu slíbili písemnou odpověď.

Nový nájemce chce v areálu vybudovat areál pro rodiny s dětmi, například zábavní park Bagrland, který by měl mít celoroční provoz se zaměřením na rodinné aktivity a environmentální výchovu, kde by si měli návštěvníci pod dohledem instruktorů vyzkoušet práci s miniaturami bagrů a jiné stavební techniky. To u části veřejnosti a některých zastupitelů vyvolalo úsměv.

„Děti se budou vzdělávat environmentálně bagry. Další bizarní akce vedení města,“ komentoval opoziční zastupitel a ekolog Martin Hanousek (SZ).

To by nemělo nijak ovlivnit konání velkých festivalů, které jsou zapsány v Calendariu Regina, jež sdružuje nejvýznamnější akce podporované městem. „Tento program máme na zřeteli, proto budou naše záměry v areálu mobilního rázu, aby akce Reginy nebyly prostorově omezovány,“ uvedla vítězná firma v dokumentech, které byly součástí výběrového řízení.

Její jednatel Jan Baláž nejdřív přislíbil, že se s redaktory MF DNES sejde a své záměry a vazby, které na hradecké letiště a tamní Festivalpark má, představí, ale schůzku nakonec odvolal.

Pro rodiny s dětmi na letišti již druhým rokem slouží Sunpark s mobilním bazénem, několika hřišti pro různé kolektivní sporty, velkým dětským hřištěm s řadou prvků a písečnou zónou s palmami, lehátky a slunečníky.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Najdete na iDNES.cz