Královéhradecká filharmonie

Královéhradecká filharmonie | foto: Martin Veselý, MF DNES

Symfonici zahrají v divokých skalách Adršpachu, čeká je adrenalin

  • 0
Královéhradecká filharmonie se v Adršpašských skalách pod širým nebem představí s unikátním koncertem smyčců z díla Čajkovského a Dvořáka. Velký symfonický orchestr zde vystoupí vůbec poprvé, což slibuje nejen nekašírovanou romantiku, ale také adrenalin.

Filharmonie vystoupí v Adršpachu 30. srpna v 19 hodin jako zvláštní host 7. ročníku hudebního festivalu Za poklady Broumovska.

Vstupné na koncert

  • Vstupenky v ceně 150 korun lze zakoupit na portálech www.ticketpro.cz a www.hkpoint.cz nebo v informačních centrech měst Hronov, Náchod, Trutnov, Teplice nad Metují a Adršpach a v návštěvnickém centru broumovského kláštera.
  • Na místě před začátkem budou o 50 korun dražší. Hradečtí abonenti pro sezonu 2012/2013 mají po předložení abonentky na koncert vstup zdarma.

"Koncert bude na louce pod Adršpašskými skalami proti vchodu do hlavního prohlídkového okruhu. Budeme v přírodě, nečekáme tedy publikum v kravatě a večerních róbách, určitě ale neprohloupí ti, kteří si s sebou vezmou deky či polštáře pro příjemné sezení na trávě," říká ředitelka festivalu Marcela Lilingová.

Není to tak dávno, co se od pískovcových skal v Adršpachu odrážely tóny varhan Mariána Vargy, nyní zazní osmdesátičlenný orchestr s dirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem.

Kudy chodil Goethe

"Prostředí to je vskutku neobvyklé. A to nejen tím, že leží v broumovském výběžku, tedy v té části republiky, která dlouho byla poznamenána tím, že stála jaksi mimo centrální zájem, že v minulém půlstoletí byla součástí pohraničí se všemi přívlastky, i těmi negativními," míní Pavel Sršeň z hradeckého orchestru.

Broumovsko však ožívá. "Je to oblast s velkou krásou přírody a architektonických památek. Adršpašské skály několikrát navštívil Johann Wolfgang Goethe, méně se však ví, že z Teplic nad Metují pocházel přední wagnerovský pěvec Josef Alois Tichatschke, první představitel Lohengrina a člen drážďanské opery," vypráví Sršeň.

Kraj navštívila i Cosima Wagnerová, dcera Ference Liszta a spoluzakladatelka světoznámého festivalu v Bayreuthu. Ta nechala slavnému pěvci v Teplicích zřídit bronzovou pamětní desku.

Jde tedy o místo se silným romantickým i hudebním vlivem. "My jsme tentokrát sáhli po Petru Iljiči Čajkovském, a tak zazní suity z pohádkových baletů Šípková Růženka a Labutí jezero, po taneční hudbě Dvořákově, tedy výběru ze Slovanských tanců, a po slavných Poloveckých tancích z Borodinovy opery Kníže Igor," říká ředitel Filharmonie Václav Derner.

Nejdůležitější slovo však bude mít počasí. "Pokud už začne pršet, pak je nejdůležitější uchránit od vody nástroje, jejichž cena je opravdu vysoká. K přípravě koncertu samozřejmě přistupujeme s profesionální zodpovědností, tedy s chladnou hlavou. Musíme zvážit všechny varianty a být připraveni na nejrůznější řešení. Takže trošku adrenalinu přeci jen jistě zažijeme," podotýká Derner.