Lyžaři z Krkonoš si vyzkoušeli extrémní švýcarský závod Inferno Rennen.

Lyžaři z Krkonoš si vyzkoušeli extrémní švýcarský závod Inferno Rennen. | foto: Archiv Jiří Špetla

Dobrodruzi z Krkonoš projeli sněžným peklem ve Švýcarsku. Vyplatilo se

  • 1
Pro příznivce sjezdového lyžování asi neexistuje náročnější zkouška. Švýcarský extrémní závod Inferno Rennen dlouhý v plné délce neuvěřitelných 15 kilometrů s převýšením 2 100 metrů si v závěru ledna vyzkoušeli také dva odvážlivci z Krkonoš - Filip Macháček a Jiří Špetla.

Nevedli si vůbec špatně. V konkurenci 1 860 účastníků se letos na zkrácené trati umístili v osmé stovce.

I když oba už mají něco za sebou a učí v janskolázeňské lyžařské škole, Inferno bylo i pro ně skutečnou výzvou. Nebo lépe řečeno peklem. A to přesto, že organizátoři nakonec kvůli nedostatku sněhu původní trasu zkrátili na polovinu.

„Bylo to bolestivé, ale super,“ říká jednadvacetiletý Filip Macháček o téměř desetiminutovém sešupu z vrcholu Schilthorn (2 973 m. n. m.) nad střediskem Mürren v předhůří Bernských Alp.

Jiří Špetla a Filip Macháček

O tom, co přesně je při zběsilé jízdě dolů čeká, nadšenci z Krkonoš před cestou do Švýcarska mnoho nevěděli. Náročnou trať s několika nepřehlednými místy znali pouze z videa na internetu. V jednom ale měli před premiérou na pekelném závodě jasno: vrátit se do Čech ve zdraví.

„Šli jsme do toho s cílem hlavně neupadnout, což není ve stokilometrové rychlosti na takhle tvrdé sjezdovce s dvoumetrovými lyžemi nic příjemného. Navíc trať byla místy dost rozbitá, museli jsme jet opatrně,“ vysvětluje Jiří Špetla. „Hlavním cílem bylo to přežít a neudělat si ostudu,“ dodává jeho parťák.

Kromě extrémně dlouhého sjezdu si vychutnávali také atmosféru závodu. „Podél tratě jsou stovky lidí, zvoní kravskými zvonci, fandí vám a křičí vaše jméno. To každého závodníka hrozně nabíjí,“ říká Filip Macháček.

Trénovali na Černé hoře

Nakonec je proto ani příliš nemrzelo, že organizátoři trasu kvůli chybějícímu sněhu ve spodní části svahu museli zkrátit. „I 7,5 kilometru je délka, kterou člověk při závodě jen tak nejede. I zkrácená trať za to stojí, byl to velký zážitek,“ dodává starší z obou lyžařů.

Inferno Rennen má pověst největšího amatérského sjezdu na světě. Premiéru měl v roce 1928, letos se konal již 72. ročník. Čechů se ale každoročně účastní hrstka, v posledních třech letech jich na startu bylo vždy pouze pět.

Špetla s Macháčkem se o akci dozvěděli díky článku v lyžařském časopise. „V lyžařské škole v Janských Lázních, kde pracujeme, jsme našli dva páry sjezdových lyží, a bylo to jasné. V létě jsme se dohodli, že do toho půjdeme,“ vzpomíná Jiří Špetla.

Kvůli velkému zájmu o účast na závodě se přihlásili s předstihem už loni v červnu.

Trénovali doma na Černé hoře, černou sjezdovku sjížděli několikrát za sebou, aby se připravili na několikakilometrový sešup z alpského vrcholu. Součástí tréninku byly také stovky dřepů. Snaha se jim vyplatila, 706. a 770. místo považují za úspěch. „Naším cílem bylo skončit v první polovině, a to se nám povedlo. Takže jsme spokojení,“ hodnotí Filip Macháček.