Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V trutnovském špitálu se zlobí, proč kraj nadržuje Náchodu

  9:20aktualizováno  9:20
Hlavně z nemocnice v Trutnově zaznívají výhrady, že Královéhradecký kraj rozděluje peníze nespravedlivě. Nelíbí se jim, že krajští zastupitelé podpořili opět špitál v Náchodě, ačkoli hospodaří s největší ztrátou i s dotacemi.

Náchodská nemocnice léta chátrá. | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Lékaři a sestry v Oblastní nemocnici v Trutnově marně hledají motivaci, proč by dál měli snášet tvrdá úsporná opatření. Podle nich kraj neměří všem špitálům stejně. Rozladilo je rozhodnutí krajských zastupitelů, kteří koncem června poslali z rezervy balík 50 milionů korun na umazání starých dluhů v Náchodě.

„Je to typická ukázka, jak jsme si v holdingu rovni a někteří rovnější. Náchod je už léta číslo jedna pro vedení kraje i bývalé vedení holdingu i přesto, že největším městem kraje je po Hradci Králové Trutnov,“ reagoval na rozhodnutí zastupitelů primář oddělení neurologie a iktového centra v Oblastní nemocnici v Trutnově Richard Plný.

„Ale především se skutečně těžko hledá motivace k šetření vším, tedy léky i zdravotnickým materiálem, které je obtížné a těžko ho uskutečňujeme. Jak vidno, jinde se to prostě zamázne, ostatní nic nedostanou,“ uvedl primář Plný.

Zároveň pochybuje, že by kraj podobně postupoval vůči jiné nemocnici. Podle něj je to protekce pro Náchod, která trutnovské zdravotníky hodně pálí.

Hospodaření nemocnic krajského holdingu:

Vyrovnávací příspěvek kraje
(v mil. Kč, 2014)

Náchod 85,1
Jičín 43,1
Trutnov 32,9
Dvůr Králové 14,9
Celkem 176

Hospodářský výsledek 2014/2013
(v mil. Kč, k 31. květnu 2014)

Náchod -4,8/-36,8
Jičín +15,2/-10,3
Trutnov +10,6/-9,9
Dvůr Králové +1,6/-1,9
Celkem +22,5/-58,8

Tržby za zdravotní služby 2014/2013/rozdíl
(v mil. Kč, k 31. květnu 2014)

Náchod 371,3/336/+35,2
Jičín 220,1/199,8/+20,3
Trutnov 172,3/155,4/+16,8
Dvůr Králové 50/47,2/+2,8
Celkem 813,6/738,5/+75,1

Zdroj: Krajský úřad Královéhradeckého kraje

Špatnou atmosféru zaznamenali i sami pacienti třeba na trutnovské onkologii, když si zdravotníci na současnou situaci stýskali přímo před nimi.

Rozladění v trutnovské nemocnici potvrzuje i předsedkyně tamních zdravotnických odborů Iva Řezníčková.

„Zaměstnanci od primářů po poslední řadové zdravotníky vnímají veskrze negativně, že celá částka 50 milionů šla pro Náchod. My chápeme, že je tamní nemocnice před přestavbou, ale je demagogický argument, když se tvrdí, že Náchod dlouho čekal na přestavbu, a proto tyto peníze půjdou tam,“ řekla Iva Řezníčková, která je nově i předsedkyní dozorčí rady trutnovské nemocnice.

„Tady nejde o investiční peníze, ale o provozní. Náchod totiž vykonává stejnou provozní činnost s větší ztrátou. Jde o efektivitu. Všem vadí tato dlouhodobá nespravedlnost,“ dodala Iva Řezníčková.

„Náchod to potřebuje nejvíc“

V nemocnici v Jičíně jsou vůči náchodskému špitálu o poznání smířlivější. „Žádná averze tu nevznikla, i když nám to není úplně jedno,“ řekl primář jičínské interny a člen dozorčí rady akciovky Miroslav Hanuš.

Podle vedení kraje peníze potřebovala nejvíc právě náchodská nemocnice, protože si sama nedokáže poradit se ztrátou z minulých let. Ta byla ve výši 270 milionů korun, a to za Náchod i se sloučenou nemocnicí v Rychnově nad Kněžnou a pobočkami v Broumově, Jaroměři a Novém Městě nad Metují.

Náchodská nemocnice dlužila hlavně za léky Královéhradecké lékárně, což je firma většinově vlastněná krajem. Náchodská nemocnice jako jediná dlužila po splatnosti jednoho roku. Celkově staré dluhy všech nemocnic dosahovaly před injekcí pro Náchod 320 milionů.

„Přestože se v letošním roce počítá, že hospodaření nemocnice v Náchodě bude vyrovnané, pokud stát proplatí nevybírané poplatky za hospitalizaci, nemocnice není schopna ze svého hospodaření uhradit takto vysokou ztrátu,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

„Proto odbor zdravotnictví provedl kontrolu za roky 2010 a 2011 ohledně plnění závazku veřejné služby. Tyto platby nepokryly plně ztrátu oddělení, a proto vznikl rozdíl ve financování,“ zdůvodňovala radní Třešňáková, proč náchodská nemocnice měla nárok na dotaci už v minulých letech, ale peníze tehdy nedostala.

Holding trvá na úsporách i letos

Nemocnice z krajského holdingu výrazně šetří od loňského roku, kdy vešla v platnost velmi tvrdá úhradová vyhláška, kvůli níž hrozil nemocnicím značný propad. Škrty se dotkly zdravotnického materiálu, nakupovaly se co nejlevnější léky, někde se i propouštělo. Díky tomu nemocnice prodělaly už jen 67 milionů korun, přičemž je kraj dotoval 251 miliony.

Letos má být situace lepší, protože úhradová vyhláška se zmírnila, i tak však holding trvá na úsporách. Kraj totiž dal novému šéfovi holdingu za úkol, aby do tří let snížil starý dluh nemocnic. Podle holdingu má špitálům letos stačit rozdělených 176 milionů.

„Nemocnicím se zatím daří udržet náklady na úrovni loňského roku i při zvýšení daně z přidané hodnoty,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Michal Friček.

Úhradová vyhláška teď nemocnicím přeje. Nemocnice v Trutnově letos plánuje, že skončí v zisku 5 milionů korun. Protože pacienti od ledna neplatí stokorunový poplatek za hospitalizaci, počítá se slíbenou náhradou 6 milionů od státu. Nemocnice měla ke konci roku 2013 staré dluhy 9,7 milionu.

„Nemocnice předpokládá uhradit tuto ztrátu z minulých let v krátké době, částečně už v letošním roce z plánovaného zisku,“ uvedla ekonomická náměstkyně a místopředsedkyně představenstva Oblastní nemocnice v Trutnově Jana Totková. Podle ní nemocnice hradí všechny závazky včas.

Jičínská nemocnice musí letos dosáhnout zisk nejméně 11,7 milionu korun. Díky lepší úhradové vyhlášce, náhradě za hospitalizační poplatek i tomu, že nemocnice uspořila na provozu víc než vloni, předpokládá však zisk dokonce přes 20 milionů.

„Z toho vyplývá, že vlastními silami takzvaně umažeme polovinu kumulované ztráty. Věříme, že pokud bude úhradová vyhláška příznivá k nemocnicím našeho typu, v příštím roce bychom se mohli zbavit zbývající ztráty,“ uvedla předsedkyně představenstva Oblastní nemocnice v Jičíně Dana Kracíková.

Zdůrazňuje přitom, že její ztráty byly vždy do výše odpisů. V tomto pololetí už začne platit dodavatelům včas.

Když krajští zastupitelé rozdělovali v červnu peníze, šéfka jičínské nemocnice by nejradši viděla i příspěvek pro ni. Návrh senátora Pavla Trpáka (ČSSD) tam však neuspěl.

„Samozřejmě, že bychom uvítali, kdyby dotace na umazání ztráty byla rozdělena poměrně, abychom nemuseli tak šetřit a mohli konečně investovat zejména do obnovy přístrojového vybavení. Ztráta náchodské nemocnice je však tak vysoká, že se jí nemůže zbavit vlastními silami,“ dodala Dana Kracíková.

Náchodská nemocnice na plánovanou dostavbu a modernizaci v dolním areálu stále čeká. Letos kraj zahájil za 36 milionů korun nultou etapu s přípravou sítí a silnice, hlavní první etapa za miliardu se zpožďuje.

Kraj se loni vzdal evropské dotace a letos musel podruhé vypsat tendr na projektanta. S dostavbou se tak začne až na konci příštího roku. Náchodská nemocnice přišla v červnu o svého šéfa Miroslava Vávru, holding ho nahradil manažerem Zbyňkem Chotěborským.

Pět dalších let? Jen stěží

Zpožďování stavby nové nemocnice nedávno rozladilo primáře v Náchodě. Upozornili, že špitál řeší řadu havarijních situací a jen stěží přečká dalších pět nebo šest let s dosavadním vybavením.

Kraj v červnu nalil do nemocničního fondu rozvoje a reprodukce 18 milionů korun, aby špitál mohl nakoupit nejpotřebnější vybavení podle požadavků primářů.

Půjde například o chirurgickou jednotku intenzivní péče nebo o nová světla na operační sály. Vedení kraje také předpokládá, že do Náchoda přibudou přístroje za částku kolem 15 milionů korun.

Podle hejtmana půjdou peníze i do jiných nemocnic. „V Náchodě se sice bude investovat a nemocnice se oddlužuje, ale to neznamená, že nebudeme dbát o jiná zařízení. Budou to jednotky stovek milionů a je reálné, že by se daly využít evropské peníze. Myslím, že ještě toto zastupitelstvo bude schvalovat peníze na onkologii a laboratoře v Jičíně a na laboratoře v Trutnově. Tím v nemocnicích snížíme provozní náklady," přesvědčoval zastupitele hejtman Lubomír Franc (ČSSD).
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz