Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V trutnovském špitálu se zlobí, proč kraj nadržuje Náchodu

  9:20aktualizováno  9:20
Hlavně z nemocnice v Trutnově zaznívají výhrady, že Královéhradecký kraj rozděluje peníze nespravedlivě. Nelíbí se jim, že krajští zastupitelé podpořili opět špitál v Náchodě, ačkoli hospodaří s největší ztrátou i s dotacemi.

Náchodská nemocnice léta chátrá. | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Lékaři a sestry v Oblastní nemocnici v Trutnově marně hledají motivaci, proč by dál měli snášet tvrdá úsporná opatření. Podle nich kraj neměří všem špitálům stejně. Rozladilo je rozhodnutí krajských zastupitelů, kteří koncem června poslali z rezervy balík 50 milionů korun na umazání starých dluhů v Náchodě.

„Je to typická ukázka, jak jsme si v holdingu rovni a někteří rovnější. Náchod je už léta číslo jedna pro vedení kraje i bývalé vedení holdingu i přesto, že největším městem kraje je po Hradci Králové Trutnov,“ reagoval na rozhodnutí zastupitelů primář oddělení neurologie a iktového centra v Oblastní nemocnici v Trutnově Richard Plný.

„Ale především se skutečně těžko hledá motivace k šetření vším, tedy léky i zdravotnickým materiálem, které je obtížné a těžko ho uskutečňujeme. Jak vidno, jinde se to prostě zamázne, ostatní nic nedostanou,“ uvedl primář Plný.

Zároveň pochybuje, že by kraj podobně postupoval vůči jiné nemocnici. Podle něj je to protekce pro Náchod, která trutnovské zdravotníky hodně pálí.

Hospodaření nemocnic krajského holdingu:

Vyrovnávací příspěvek kraje
(v mil. Kč, 2014)

Náchod 85,1
Jičín 43,1
Trutnov 32,9
Dvůr Králové 14,9
Celkem 176

Hospodářský výsledek 2014/2013
(v mil. Kč, k 31. květnu 2014)

Náchod -4,8/-36,8
Jičín +15,2/-10,3
Trutnov +10,6/-9,9
Dvůr Králové +1,6/-1,9
Celkem +22,5/-58,8

Tržby za zdravotní služby 2014/2013/rozdíl
(v mil. Kč, k 31. květnu 2014)

Náchod 371,3/336/+35,2
Jičín 220,1/199,8/+20,3
Trutnov 172,3/155,4/+16,8
Dvůr Králové 50/47,2/+2,8
Celkem 813,6/738,5/+75,1

Zdroj: Krajský úřad Královéhradeckého kraje

Špatnou atmosféru zaznamenali i sami pacienti třeba na trutnovské onkologii, když si zdravotníci na současnou situaci stýskali přímo před nimi.

Rozladění v trutnovské nemocnici potvrzuje i předsedkyně tamních zdravotnických odborů Iva Řezníčková.

„Zaměstnanci od primářů po poslední řadové zdravotníky vnímají veskrze negativně, že celá částka 50 milionů šla pro Náchod. My chápeme, že je tamní nemocnice před přestavbou, ale je demagogický argument, když se tvrdí, že Náchod dlouho čekal na přestavbu, a proto tyto peníze půjdou tam,“ řekla Iva Řezníčková, která je nově i předsedkyní dozorčí rady trutnovské nemocnice.

„Tady nejde o investiční peníze, ale o provozní. Náchod totiž vykonává stejnou provozní činnost s větší ztrátou. Jde o efektivitu. Všem vadí tato dlouhodobá nespravedlnost,“ dodala Iva Řezníčková.

„Náchod to potřebuje nejvíc“

V nemocnici v Jičíně jsou vůči náchodskému špitálu o poznání smířlivější. „Žádná averze tu nevznikla, i když nám to není úplně jedno,“ řekl primář jičínské interny a člen dozorčí rady akciovky Miroslav Hanuš.

Podle vedení kraje peníze potřebovala nejvíc právě náchodská nemocnice, protože si sama nedokáže poradit se ztrátou z minulých let. Ta byla ve výši 270 milionů korun, a to za Náchod i se sloučenou nemocnicí v Rychnově nad Kněžnou a pobočkami v Broumově, Jaroměři a Novém Městě nad Metují.

Náchodská nemocnice dlužila hlavně za léky Královéhradecké lékárně, což je firma většinově vlastněná krajem. Náchodská nemocnice jako jediná dlužila po splatnosti jednoho roku. Celkově staré dluhy všech nemocnic dosahovaly před injekcí pro Náchod 320 milionů.

„Přestože se v letošním roce počítá, že hospodaření nemocnice v Náchodě bude vyrovnané, pokud stát proplatí nevybírané poplatky za hospitalizaci, nemocnice není schopna ze svého hospodaření uhradit takto vysokou ztrátu,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

„Proto odbor zdravotnictví provedl kontrolu za roky 2010 a 2011 ohledně plnění závazku veřejné služby. Tyto platby nepokryly plně ztrátu oddělení, a proto vznikl rozdíl ve financování,“ zdůvodňovala radní Třešňáková, proč náchodská nemocnice měla nárok na dotaci už v minulých letech, ale peníze tehdy nedostala.

Holding trvá na úsporách i letos

Nemocnice z krajského holdingu výrazně šetří od loňského roku, kdy vešla v platnost velmi tvrdá úhradová vyhláška, kvůli níž hrozil nemocnicím značný propad. Škrty se dotkly zdravotnického materiálu, nakupovaly se co nejlevnější léky, někde se i propouštělo. Díky tomu nemocnice prodělaly už jen 67 milionů korun, přičemž je kraj dotoval 251 miliony.

Letos má být situace lepší, protože úhradová vyhláška se zmírnila, i tak však holding trvá na úsporách. Kraj totiž dal novému šéfovi holdingu za úkol, aby do tří let snížil starý dluh nemocnic. Podle holdingu má špitálům letos stačit rozdělených 176 milionů.

„Nemocnicím se zatím daří udržet náklady na úrovni loňského roku i při zvýšení daně z přidané hodnoty,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Michal Friček.

Úhradová vyhláška teď nemocnicím přeje. Nemocnice v Trutnově letos plánuje, že skončí v zisku 5 milionů korun. Protože pacienti od ledna neplatí stokorunový poplatek za hospitalizaci, počítá se slíbenou náhradou 6 milionů od státu. Nemocnice měla ke konci roku 2013 staré dluhy 9,7 milionu.

„Nemocnice předpokládá uhradit tuto ztrátu z minulých let v krátké době, částečně už v letošním roce z plánovaného zisku,“ uvedla ekonomická náměstkyně a místopředsedkyně představenstva Oblastní nemocnice v Trutnově Jana Totková. Podle ní nemocnice hradí všechny závazky včas.

Jičínská nemocnice musí letos dosáhnout zisk nejméně 11,7 milionu korun. Díky lepší úhradové vyhlášce, náhradě za hospitalizační poplatek i tomu, že nemocnice uspořila na provozu víc než vloni, předpokládá však zisk dokonce přes 20 milionů.

„Z toho vyplývá, že vlastními silami takzvaně umažeme polovinu kumulované ztráty. Věříme, že pokud bude úhradová vyhláška příznivá k nemocnicím našeho typu, v příštím roce bychom se mohli zbavit zbývající ztráty,“ uvedla předsedkyně představenstva Oblastní nemocnice v Jičíně Dana Kracíková.

Zdůrazňuje přitom, že její ztráty byly vždy do výše odpisů. V tomto pololetí už začne platit dodavatelům včas.

Když krajští zastupitelé rozdělovali v červnu peníze, šéfka jičínské nemocnice by nejradši viděla i příspěvek pro ni. Návrh senátora Pavla Trpáka (ČSSD) tam však neuspěl.

„Samozřejmě, že bychom uvítali, kdyby dotace na umazání ztráty byla rozdělena poměrně, abychom nemuseli tak šetřit a mohli konečně investovat zejména do obnovy přístrojového vybavení. Ztráta náchodské nemocnice je však tak vysoká, že se jí nemůže zbavit vlastními silami,“ dodala Dana Kracíková.

Náchodská nemocnice na plánovanou dostavbu a modernizaci v dolním areálu stále čeká. Letos kraj zahájil za 36 milionů korun nultou etapu s přípravou sítí a silnice, hlavní první etapa za miliardu se zpožďuje.

Kraj se loni vzdal evropské dotace a letos musel podruhé vypsat tendr na projektanta. S dostavbou se tak začne až na konci příštího roku. Náchodská nemocnice přišla v červnu o svého šéfa Miroslava Vávru, holding ho nahradil manažerem Zbyňkem Chotěborským.

Pět dalších let? Jen stěží

Zpožďování stavby nové nemocnice nedávno rozladilo primáře v Náchodě. Upozornili, že špitál řeší řadu havarijních situací a jen stěží přečká dalších pět nebo šest let s dosavadním vybavením.

Kraj v červnu nalil do nemocničního fondu rozvoje a reprodukce 18 milionů korun, aby špitál mohl nakoupit nejpotřebnější vybavení podle požadavků primářů.

Půjde například o chirurgickou jednotku intenzivní péče nebo o nová světla na operační sály. Vedení kraje také předpokládá, že do Náchoda přibudou přístroje za částku kolem 15 milionů korun.

Podle hejtmana půjdou peníze i do jiných nemocnic. „V Náchodě se sice bude investovat a nemocnice se oddlužuje, ale to neznamená, že nebudeme dbát o jiná zařízení. Budou to jednotky stovek milionů a je reálné, že by se daly využít evropské peníze. Myslím, že ještě toto zastupitelstvo bude schvalovat peníze na onkologii a laboratoře v Jičíně a na laboratoře v Trutnově. Tím v nemocnicích snížíme provozní náklady," přesvědčoval zastupitele hejtman Lubomír Franc (ČSSD).Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz