Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svůj únos jsem neplánoval, přísahal obžalovaný „na smrt dětí a Rakousko“

  15:13aktualizováno  15:13
Hradecký krajský soud začal rozplétat komplikovaný případ fingovaného únosu. Podle obžaloby ho loni v lednu zorganizoval obžalovaný Karel Taube za 1,5 milionu korun, ten ale vinu odmítá a tvrdí, že únos zosnoval spoluobžalovaný Martin Bohuněk.

Loni v lednu vnikli dva ozbrojení muži s kuklami na hlavách do domu v Litomyšli, kam podle obžaloby Karel Taube vylákal poškozeného Aleše B. pod záminkou půjčky. 

Rusky mluvící ozbrojenci oba muže povalili na zem, lepící páskou je spoutali na rukou i nohou, nasadili jim kukly a přinutili je požít uspávací látku. Pak je převezli do Prahy, kde je několik dní drželi v zajetí.

Únos podle vyšetřovatelů zorganizoval jeden ze zajatců, devětapadesátiletý Karel Taube. Domluvil se s Martinem Bohuňkem z Vysokého Mýta, že mu za to, že ho Bohuněk unese a bude věznit, vyplatí odměnu 1,5 milionu korun.

Karel Taube, rozený Holub, nyní Strümpf

Obžalovaný Karel Taube (rozený Holub) se snažil u hradeckého krajského soudu zpochybnit obžalobu, protože má nové příjmení. Nyní používá jméno Karel Strümpf a považuje se za rakouského občana. Českého občanství se zřekl loni v červenci údajně proto, že mu televize zveřejněním případu pošpinila jméno.

"Přísahám na rakouský stát a rakouskou vlajku, že jsem nikdy únos neorganizoval," dušoval se při výslechu na policii a opakovaně se domáhal detektoru lži.

Podle Taubeho ale bylo všechno přesně naopak. Dopoledne u hradeckého krajského soudu vypověděl, že je obětí únosu. Zorganizoval ho podle něj spoluobžalovaný Bohuněk.

"Hodili mě do kufru auta a když jsem se na benzině snažil mlátit klíčem, tak mě zmlátili a dali mi elektrické šoky, že jsem se probudil až druhý den v baráku, kde mě drželi asi sedm dní," řekl Taube. Nakonec se mu prý podařilo dostat z pout a tajně utéct oknem v koupelně.

"Nikdy předtím jsem Bohuňka neviděl a nesešel se s ním. Přísahám na svou smrt i smrt mých šesti dětí, že jsem nic neorganizoval," trval na svých dřívějších výpovědích obžalovaný Taube. Vysvětloval, že do Česka tehdy přijel z Vídně, kde má zámek, pro svoji dceru. O únosu údajně nic nevěděl.  

Fingovaný únos chtěli obžalovaní hodit na podnikatelku

Podle státní zástupkyně ale únos zosnoval tak, aby z jeho zorganizování policie obvinila podnikatelku Michaelu B., se kterou měl kromě intimního poměru také spory o peníze. 

Fingovaný únos

Podle spisu se obžalovaní snažili únos hodit na podnikatelku Michaelu B. Před uneseným Alešem B. opakovaně říkali, že podnikatelka pachatelům slíbila za únos Karla Taubeho 10 milionů korun a za únos jeho syna 5 milionů korun. Namísto Taubeho syna byl podle nich omylem unesen poškozený Aleš B.

"Chtěl, aby na ní padlo podezření, byla stíhaná a nejlépe také vzata do vazby, protože spolu měli dlouhodobé nevyřešené obchodní vztahy," řekla státní zástupkyně Lucie Žabková.

Během únosu podle ní oba obžalovaní hráli divadlo a snažili se poškozenému Alešovi B. vsugerovat, že za vším stojí podnikatelka.

"Průběžně a opakovaně hovořili o tom, že únos měl být zorganizován Michaelou B., přičemž chtěli dosáhnout toho, aby poškozený Aleš B. při následném vyšetřování věrohodným způsobem označil jmenovanou jako pachatelku," uvedla státní zástupkyně v obžalobě. 

Druhý obžalovaný, čtyřicetiletý Martin Bohuněk, kriminalistům uvedl, že po dvou dnech propustil ze zajetí Aleše B. Poté naoko vězněný Taube předal každému z únosců jako zálohu ze slíbené odměny 100 tisíc korun a až po téměř týdnu opustil dům a předstíraný únos ohlásil policii.

Bohuněk je obžalovaný ze závažného zločinu zbavení osobní svobody a hrozí mu 2 až 10 let vězení. Taubemu hrozí za organizátorství 5 až 12 let za mřížemi. Hlavní líčení pokračuje u hradeckého soudu do čtvrtka, poté bude odročeno.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz