Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmě z Náchodska došla trpělivost, financuje technické kroužky pro děti

  15:20aktualizováno  15:20
Stále více postrádají kvalifikované techniky, a proto se firmy rozhodly vzít situaci do svých rukou. Třeba Saar Gummi z Červeného Kostelce na Náchodsku přispívá na platy učitelů, kteří dětem předávají odborné znalosti zábavně v různých kroužcích.

Technické školství v Královéhradeckém kraji zaspalo. Je jen nutným zlem pro ty, kteří se nedostali na gymnázium. Učitelé odborných předmětů navíc odcházejí buď do důchodu nebo za lepšími penězi do soukromé sféry. To vše dopadá na průmysl, kterému chybí kvalifikovaní zaměstnanci.

Některé společnosti v kraji se proto rozhodly, že půjdou školám a potenciálním budoucím zaměstnancům naproti a samy finančně podpoří učitele, kteří na školách vedou technické kroužky.

Průkopníkem je firma Saar Gummi z Červeného Kostelce, která navázala spolupráci s pěti školami. „Zajímavou školu dělají zajímaví učitelé. My neumíme učit líp než oni, ale umíme vydělat peníze. Rozhodli jsme se proto, že jim každý měsíc dáme pár tisíc jako poděkování,“ řekl ředitel společnosti Jan Tichý.

Firma přispívá jedenácti učitelům, kteří vedou 17 kroužků na pěti školách. Učitel dostane k výplatě dva tisíce korun čistého měsíčně. Kdo vede dva kroužky, dostane tři tisíce. Největší podporu získalo Jiráskovo gymnázium v Náchodě, které otevřelo pro studenty šest kroužků.

Fotogalerie

„Máme dva kroužky robotiky pro začátečníky i pokročilé, kroužek elektrotechniky, chemický a také dva kroužky 3D tisku, o který je takový zájem, že se studenti zapisují do pořadníků, kdyby se uvolnilo místo,“ pochvaluje si Jan Preclík, učitel technických předmětů na Jiráskově gymnáziu.

To je mezi gymnázii průkopníkem hlavně v robotice, kterou vyučují dokonce jako volitelný předmět.

„Učíme ho v primě a sekundě a vybírá si ho na 50 procent dětí,“ zmínil Preclík, který se svými studenty zažil už několik úspěšných českých i mezinárodních soutěží.

„Náš nejúspěšnější rok byl asi 2014, kdy jsme uspěli ve Vídni a jako hosté se dostali i na mezinárodní přehlídku do Los Angeles,“ popsal učitel, jenž před šesti lety stál u zrodu robotiky na náchodském gymnáziu: „Tehdy za námi přišla trojice studentů, že by si chtěli postavit robota a zúčastnit se soutěže. My jsme je podpořili, tehdy nedopadli špatně a rok na to už vyhráli a uspěli i v dalším kole v konkurenci vysokoškoláků.“

Pětice studentek a studentů náchodského gymnázia v pondělí novinářům některá dílka předvedla.

„Do kroužku 3D tisku jsem se přihlásil, protože si myslím, že je to velmi perspektivní záležitost,“ řekl student František Have. Pochlubil se hlavně kopií zámkové vložky i se zámkem, kterou sám zkonstruoval a pak na 3D tiskárně vytiskl.

„Je to plně funkční cylindrická vložka, díky níž se mi už několika lidem podařilo přesně vysvětlit, jak zámek funguje. Teď jsme se s panem profesorem bavili, že bychom ho mohli vytisknout i průhledně, aby to lidé mohli pochopit ještě lépe,“ pochlubil se student, jemuž jsou zámky všeho druhu velkým koníčkem.

Technické kroužky si chválí i Střední průmyslová škola v Hronově. Podle jejího ředitele Josefa Matyáše se na školách radikálně snížil počet předmětů zaměřených na manuální zručnost, proto jsou podobné volnočasové aktivity takřka jedinou možností, jak děti zbavit strachu a probudit v nich zájem.

„Bohužel další, dříve velmi častá aktivita v rodinách, kdy tátové či dědové své ratolesti pravidelně brali do dílen a garáží, dnes téměř chybí. Mnoho dětí je z neúplných rodin, kde často mužský vzor chybí, nebo jsou tátové zaměstnaní tak, že jim nezbývá čas ani nálada,“ uvedl Matyáš.

Školy by na kroužky neměly peníze

Bez podpory firem a kraje by podle ředitele hronovské průmyslovky nebylo možné kroužky organizovat v takovém v rozsahu a s takovým vybavením.

„Jako příspěvková organizace máme jen prostředky na provoz a platy zaměstnanců od zřizovatele. Naštěstí kraj uvolnil peníze na podporu polytechnického vzdělávání a ještě jsme využili i nabídku firmy Saar Gummi, takže můžeme kroužky i nadále udržovat a máme i nějaké peníze na odměny pro lektory,“ dodal.

Dalšími školami, které Saar Gummi podpořila, jsou Gymnázium Broumov, Střední škola oděvní, služeb a ekonomiky v Červeném Kostelci a Základní škola v náchodské Komenského ulici. Příspěvek dostal i kroužek Modelářského centra v České Skalici. Zájem by přitom byl mnohem větší.

„Vybrali jsme si školy v okolí Červeného Kostelce, kde je šance, že se jejich absolventi stanou našimi budoucími zaměstnanci. Zájem měly třeba i školy z Dobrušky. Myslím si, že tam by se měly podílet firmy z okolí, například Škodovka,“ uvedl Tichý, který přímo na červenokostelecké střední škole pomohl od letošního školního roku zavést i nový maturitní obor Gumař - plastikář, jehož absolvent bude pro firmu ceněný.

„V příštím roce chceme i maturitní obor Mechanik - seřizovač pro vzdělávání budoucích seřizovačů,“ dodal ředitel firmy. Seřizovač ve výrobě si přitom v Saar Gummi vydělá po zapracování 35 tisíc korun měsíčně.

Přesnou statistiku, kolik firem a jakými částkami podporuje krajské střední školy a učiliště Královéhradecký kraj, nemá.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Z návěsu kamionu se utrhlo kolo, zdemolovalo předek protijedoucího auta

Auto poškozené nárazem utrženého kola z kamionu (10.8.2018).

Přední část Škody Roomster zdemolovalo kolo, které se za jízdy utrhlo z návěsu kamionu. Při nehodě, která se stala na...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz