Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma vybírala Jičínu za zády poplatky za nádraží, podvod to ale nebyl

  14:46aktualizováno  14:46
Chování dopravní společnosti BusLine na jičínském autobusovém nádraží se k trestnímu soud nedostane. Firma vybírala od konkurentů poplatky za vjezd na nádraží, které patří městu, aniž na to měla smlouvu. Policie ale rozhodla, že to nebyl podvod a případ odložila. Město žádá od firmy vyrovnání.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Společnost Bus Line užívala a provozovala autobusové nádraží v Jičíně, které leží na pozemcích města, aniž by mezi oběma stranami byl tento stav smluvně ošetřen. Tato skutečnost však nezakládá trestněprávní odpovědnost osoby nebo osob jednajících jménem společnosti Bus Line, jelikož takovéto jednání nenaplňuje znaky některého z trestných činů," uvedl v odůvodnění svého rozhodnutí komisař jičínského oddělení hospodářské kriminality Jiří Pomazal.

Autobusové nádraží v Jičíně patří městu, které se stará o jeho úklid a údržbu. A až do letošního jara se jeho nejvyšší představitelé domnívali, že je dávají provozovatelům autobusových linek k dispozici zdarma.

Potom se jim však dostaly do rukou smlouvy, v nichž se dopravci zavazují platit společnosti Bus Line 70 korun za každé využití autobusového stání, které patří Jičínu, a za údržbu a úklid, jež dlouhodobě zajišťují jičínské technické služby.

Podle policie to podvod nebyl

Radní se proto v dubnu rozhodli, že podají trestní oznámení na neznámého pachatele pro podvod. Místostarosta Tomáš Frýba tehdy mluvil o tom, že městská pokladna mohla přijít o statisíce až miliony korun.

Policie však po dvouměsíčním vyšetřování dospěla k závěru, že semilská dopravní firma se podvodu ani jiného trestného činu nedopustila.

"Se závěry policie nesouhlasím, protože si stále myslím, že o podvod jít mohlo. Nicméně to odložení mě příliš nepřekvapilo, protože je to běžná praktika policie u případů, v nichž se objeví občanskoprávní aspekt, a nejde tedy čistě o trestní věc," řekl jičínský místostarosta Daniel Novotný.

Přesto město zatím neuvažuje, že by závěry policejního vyšetřování napadlo a nebo se s dopravcem soudilo v občanskoprávním řízení.

"Jednání se zástupci společností Bus Line o odškodnění zatím probíhají zdárně, tak nemáme důvod to dál rozviřovat. Pokud dopravce nesplní naše očekávání, zvážíme další postup," uvedl Novotný.

Poměry na jičínském nádraží už se změnily. I BusLine musí od května městu platit pět korun za vjezd každého dotovaného spoje a 40 korun za nedotovaný spoj.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz