Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma vyvěsila na Hradecku reklamu načerno, silničářům unikají peníze

  17:31aktualizováno  17:31
Na zábradlí řady mostů v Královéhradeckém kraji se před několika týdny objevily reklamy realitní společnosti M&M vyvěšené načerno. Silničáři tak přicházejí o desítky tisíc korun, které by mohli použít třeba k opravě silnic. Realitní firma však tvrdí, že reklama není její.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

"Nikdo se nás na nic neptal, rozmísťování reklam se děje živelně," řekl náměstek ředitele Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje Petr Zima. Ten upozornil, že reklamy jsou vyvěšeny bez souhlasu vlastníka mostů a kromě toho jakékoli umístění poutačů na silnicích má podléhat schválení ve správním řízení.

"Na každé umístění reklamního zařízení u silnice první, druhé nebo třetí třídy musí být rozhodnutí příslušného silničního správního úřadu o zvláštním užívání," uvedl Zima. Dodal, že z důvodu bezpečnosti se schvalování reklam u silnic spíš omezuje.

Některé reklamy třeba na mostech v zatáčkách či nepřehledných úsecích mohou být i příčinou dopravních nehod. Potvrzují to policisté. "Reklamy u silnic či billboardy představují pro řidiče rizika, protože odvádějí pozornost," uvedla královéhradecká policejní mluvčí Anna Pešavová.

Chce nás poškodit konkurence, tvrdí firma

Realitní společnost tvrdí, že s vyvěšením plakátů nemá nic společného, a obviňuje konkurenci. "Naše společnost vyvěšuje reklamy pouze na základě souhlasu majitelů objektů, kde jsou umístěny. V některých případech se však stává, že konkurence naše reklamy strhává a záměrně je zavěšuje na jiná místa, aby zavdaly příčinu správního deliktu z naší strany a tím nás poškodily," tvrdí obchodní ředitel firmy Miroslav Jonáš.

Zima uvedl, že mnohdy ani ten, kdo je na plakátu uveden, vlastníkem reklamy není. Někdy jde o práci najaté reklamní společnosti. Podle Zimových informací v řadě případů ani reklamu realitní společnosti nevyvěšuje sama firma, ale nějaká reklamní agentura.

Kauza není jediným takovým případem. Nedávno se na mostech objevily žluté cedule s reklamou na vymáhání dluhů. "Když jsme společnost vyzvali, aby je odstranila, odpověděli nám, že na to mají reklamní agenturu a té za to platí, takže je to problém agentury. Cedule ale byly plastové a mnohé z nich vandalové rozkopli či rozstřelili, takže se to více méně odstranilo samo." uvedl Zima.

Pokuta může být až 300 tisíc

Když silničáři chtějí neoprávněně vyvěšené cedule odstranit, vyzvou k tomu společnosti na nich uvedené. Když u nich nepochodí, dávají podnět silničnímu správnímu úřadu. Ten by měl vyzvat vlastníka k odstranění cedule. Většinou ho však nezná, a tak může lhůtu k odstranění stanovit oznámením na veřejné úřední desce. Až do odstranění by pak reklama měla být zakryta. To by měl zajistit správce silnic.

Protože silničáři by zakrytí poutačů měli provést na vlastní náklady, mohli by potom po vlastnících reklamy požadovat náhradu. Zima však míní: "V našem státě to je prakticky nevymahatelné."

Vedoucí odboru dopravy na královéhradeckém magistrátu Pavla Černá uvedla, že jak vyvěšení reklamy bez schválení, tak neuposlechnutí výzvy k jejímu odstranění mohou být pokutovány částkou až do výše 300 tisíc korun.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz