Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy volají po změně školství i zjednodušení zaměstnávání Ukrajinců

  9:19aktualizováno  9:19
Průmyslu v Královéhradeckém kraji chybí odborníci. Na trhu je nedostatek techniků, absolventů je málo a situaci komplikuje i složitý proces zaměstnávání lidí z třetích zemí. Téma nedostatku kvalifikovaných pracovníků dominovalo konferenci, kterou v Hradci Králové uspořádaly MF DNES a Lidové noviny.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek na konferenci v Hradci Králové analyzoval stav kraje. | foto: Lukáš Urban

Na konferenci se 10. listopadu sešli představitelé významných podniků v kraji. Někteří účastníci však kritizovali, že pozvání nepřijali regionální politici.

„Mezi řečníky není žádný zástupce kraje ani města, to jsem zatím nikde jinde nezažil,“ řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek, který analyzoval hospodářské ukazatele kraje.

Fotogalerie

„Jsme v době, kdy je zásadní otázkou krajský rozpočet a tvorba priorit kraje. Nové vedení mělo možnost se zde prezentovat před kapitány průmyslu v Královéhradeckém kraji, ale také se dozvědět spoustu podnětných myšlenek pro své čtyřleté období, avšak nevyužilo toho,“ zhodnotil absenci krajských lídrů politolog Jan Outlý z Metropolitní univerzity Praha, který je zároveň starostou malé obce na Chlumecku.

Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v říjnu klesla na 3,6 procenta, na Rychnovsku je s 1,8 procenta dokonce nejnižší v republice. Podle odborníků jde o hodnoty na limitu, kdy jde ještě o zaměstnatelné lidi.

„Statistiky říkají, že pod pět procent už nenajdete člověka, který by chtěl nebo mohl pracovat. V tomto ohledu jsme už v minusu,“ varoval místopředseda Asociace exportérů a předseda představenstva ATAS elektromotory Náchod Otto Daněk. Upozornil, že podobná situace byla na trhu práce před krizí v roce 2008.

Ukrajinci se sami ptají po další práci

Daněk vyzval, aby stát uvolnil podmínky pro zaměstnávání pracovníků ze zemí mimo Evropskou unii. Současné zjednodušení pro zaměstnance z Ukrajiny je podle něj nedostatečné (o zmírnění podmínek čtěte tady).

„Ve Vietnamu jsem měl domluveno 300 lidí, ale nemohl jsem je sem dovézt. Podařilo se mi sehnat 16 Ukrajinců s maďarskými pasy, kteří žádné povolení nepotřebují. Mám s nimi výbornou zkušenost. Když dodělají práci, ptají se po další. To u našich zaměstnanců nečekejte,“ uvedl Otto Daněk.

O zaměstnance se průmyslové firmy přetahují. Situaci ještě zhoršilo rozšíření závodu Škoda Auto v Kvasinách (o investicích jsme psali zde). Za poslední rok tam vzniklo přes tisíc pracovních míst a další dva tisíce by automobilka chtěla zřídit do roku 2017. Podniky v okolí se dokonce setkaly s tím, že jejich lidé ráno nepřišli do práce a nastoupili do automobilky, aniž by počkali na rozvázání pracovního poměru.

Kritickou situaci v českém průmyslu by měly řešit změny ve školství, především financování škol podle kvality. Firmy chtějí také větší propojení výuky s praxí a efektivní stipendia. Oborová skladba na vysokých školách by měla být více regulována. Podle průmyslníků by tomu pomohlo placené školství, v němž by studium nedostatkových oborů bylo zdarma.

Návrhy ministryně Marksové škodí, shodují se zaměstnavatelé

Zaměstnavatelům vadí také změny navržené ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou. Obnovení nemocenské v prvních třech dnech nemoci by podle nich přineslo zvýšení nemocnosti až o 10 procent, neplacené další volno zvané sick day o další dvě procenta.

„Když mi nepřijde jeden dělník k pásu, dalších devět kvůli tomu nemůže dělat. Já ho tak rychle nemohu nahradit a vzniká mi ztráta,“ popisoval Jaroslav Franc z hradecké společnosti Bühler Motor.

Podle analýzy Pavla Sobíška z UniCredit Bank zdejší kraj ze všech regionů nejvíce odpovídá profilu České republiky. 40 procent jeho HDP připadá na průmysl, nad průměrem je také zemědělství. Oproti republikovému průměru však zaostává v gastronomii a cestovním ruchu.

„Nejsou tu žádné velké komplexy turistického charakteru. Ubytovací kapacity tvoří spíše doplňkový příjem pro lidi, kteří pracují jinde. Je třeba investovat i do dalších služeb,“ uvedl Sobíšek.

Jeho slova potvrdil starosta Zdobnice v Orlických horách Ivan Pártl: „Turisté už dnes vyžadují doplňkové služby, do nichž však provozovatelé nechtějí či nemohou investovat. Na horské chatě chtějí už dnes fitko, vířivky a tak dále. Přitom není nikdo, kdo by chtěl v turismu pracovat. Nabízíme podnikatelům nájem prostor za korunu, ale není, kdo by v horách podnikal. Musí to suplovat obec.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz