K soudu dorazili jen dva obžalovaní v kauze Trend a Mercia. Miroslav Hálek

K soudu dorazili jen dva obžalovaní v kauze Trend a Mercia. Miroslav Hálek (vlevo) a Libor Páv. (8. 10. 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Soud potvrdil konec stíhání manažerů tunelovaných fondů Trend a Mercia

  • 9
Krajský soud v Hradci Králové na základě prezidentské amnestie zastavil stíhání osmi obžalovaných v jedné z největších tunelářských kauz 90. let minulého století. V investičních fondech Trend a Mercia zmizelo 1,4 miliardy korun.

S informací o zastavení stíhání přišla jako první Česká televize, rozhodnutí ale potvrdil iDNES.cz také důvěryhodný zdroj blízký soudu. 

Jeho mluvčí Jana Kliková ovšem oficiálně informaci potvrdit nechtěla, protože rozhodnutí ještě nebylo stranám sporu doručeno.

Kauza fondů Trend a Mercia

Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. Jejich tváře přesvědčily sto tisíc lidí, aby fondu svěřili svou kuponovou knížku. Oba před soudem vystoupili jako svědci a odmítli, že by s tunelováním měli cokoli společného. Trestní oznámení, které na ně podal Miroslav Hálek, bylo odloženo v roce 2005.

V roce 1995 totiž fond převzali lidé kolem společnosti Královéhradecká brokerská a podle obžaloby jej nezákonnými machinacemi připravili zhruba o 1,4 miliardy korun. Na jaře 1997 se případem začala zabývat policie. V lednu 2000 fond Trend skončil v konkurzu, fond Mercia je v likvidaci.

"Soud rozhodl v neveřejném zasedání 25. ledna a do doby doručení rozhodnutí nelze poskytovat informace o jeho obsahu," sdělila pouze Kliková.

Původně obžaloba vinila jedenáct manažerů z toho, že v 90. letech připravili věřitele a akcionáře o stamiliony. Obžalovaní podle státního zastupitelství prodávali cenné papíry bez adekvátní protihodnoty, dostávali přemrštěné pokuty od vlastního správce a obchodovali s akciemi za nevýhodné ceny.

Největším podvodem byl podle spisu prodej většiny akcií pražského obchodního domu Kotva kyperské firmě Forminster Enterprises (FEL) s neznámými vlastníky, která za ně nikdy nezaplatila.

Hradecký krajský soud vynesl rozsudek už třikrát

Krajský soud v Hradci Králové manažery dvakrát potrestal, ale pražský vrchní soud verdikt vždy zrušil. Potřetí hradecký soud rozhodoval loni v říjnu, kdy poslal do vězení čtyři z obžalovaných - Miroslava Hálka a Libora Páva na dva roky, Jana Cholastu a Luďka Špriňara na tři roky. Ostatní soudce zprostil obžaloby nebo už dříve dostali podmínku.

Navíc jim uložil povinnost zaplatit škodu kolem 800 milionů korun. Nepravomocně odsouzení se ale do třetice odvolali a hlavní strůjce údajných podvodů trval na tom, že je nevinný. 

"Soud i znalci uznali, že smlouvy jsou v pořádku a v souladu se zákonem, přesto jsem byl odsouzen," řekl tehdy Hálek a dodal, že i obvinění před 15 lety bylo podle něj nezákonné (více čtěte zde).

Podle informací České televize navíc Miroslav Hálek hodlá amnestii odmítnout, protože chce očistit své jméno před soudem. Do tří dnů od doručení má možnost prohlásit, že bude trvat na projednání věci.

"Pak by soud dál případ projednával a zprostil by ho obžaloby, nebo by ho naopak uznal vinným, ale trest v takovém případě už neuloží," vysvětlila mluvčí krajského soudu. I kdyby vrchní soud dvouletý trest potvrdil, vězení už Hálkovi nehrozí. Podvedení lidé ale stále budou mít naději, protože soud může uznat povinnost obžalovaného nahradit škodu.

Advokáti zatím o rozhodnutí nevědí

Jeden z obžalovaných, kterého loni v říjnu hradecký soud zprostil viny, byl uprchlý manažer Miroslav Vlastník, který se před Vánocemi rozhodl vrátit do republiky (více o jeho návratu čtěte zde).

Jeho advokát o rozhodnutí krajského soudu zatím neví. "Rozhodnutí mi zatím doručeno nebylo," řekl obhájce Vlastníka Lukáš Slanina. Podobně jsou na tom obhájci ostatních obžalovaných.

Slatina už dříve popřel, že by se jeho klient vrátil z Peru v souvislosti s připravovanou amnestií, a také soud potvrdil, že Vlastník se chtěl do Česka vrátit už od loňského léta.

,