Hradecký Cyber Express tým

Hradecký Cyber Express tým

Formule 1 z dílny hradeckých gymnazistů vyhrála, co se dalo

  • 2
Studenti odborných škol a gymnázií soutěžili s vlastnoručně vyrobenými modely Formule 1. V národním kole soutěže hradečtí suverénně vyhráli a do Hradce přivezli všechny ceny - kromě vítězství vybojovali ještě ocenění za nejlepší marketing a nejlepší konstrukci modelu F1.

Studenti Jiří Provázek, Dominik Žitný, Ondřej Králík, Iveta Krausová a Eva Málková chodí do třídy 3. B.

"Pracujeme na modelu už od loňského podzimu. Scházíme se několikrát týdně, teď už se připravujeme na celostátní kolo, proto se vidíme skoro každý den," vypráví týmový manažer Jirka, který se stará hlavně o grafický design a webové stránky. "Ve škole žádné prostory nemáme, tak se scházíme různě, třeba v Mc Donaldu."

Mezinárodní soutěž se koná pod záštitou opravdových závodů Formule 1 a hradečtí studenti získali na národním kole v Uherském Hradišti i vlastního patrona, českého jezdce Jana Charouze.

"Jsme rádi, že si nás vybral, protože jsme si nemohli přát nikoho lepšího. On je nejlepší závodník v České republice," říká Ondra, který v týmu Cyber Express zastává pozici hlavního konstruktéra a inženýra. Právě on je zodpovědný za konečnou podobu a výrobu formule.

"Model jsem vytvářel v programu Solidworks, do kterého mě zasvětil Jirka. Navrhli jsme několik variant a poté porovnávali aerodynamické a fyzikální vlastnosti. Z přibližně patnácti prototypů jsme pak vybrali jeden, jeho vývoj trval asi tři měsíce," vysvětluje Ondra.

Jirka doplňuje, že model se testuje ve virtuálním aerodynamickém tunelu. Zatímco studenti středních odborných škol se specializovanými programy běžně pracují v rámci výuky, gymnazisté z Hradce začínali od nuly. Ve škole nemají k dispozici ani CAD programy, ani speciální stroje jako studenti průmyslovek.

Přesto a možná právě proto se hradecký tým po soutěži nevyhnul tvrdé kritice. "Když jsme vyhráli, tak se proti nám zvedla vlna kritiky," říká Jirka. A Eva dodává: "Některé moravské týmy byly horkými favority soutěže a měly v Uherském Hradišti i svoje fanoušky, kteří jejich prohru špatně nesli a útočili na nás."

Závodník Jan Charouz podepisuje formuli hradeckých studentů

Když studenti vyrobili prototyp na počítači,museli najít firmu, která vyrobí samotnou formuli. Model se nedá zhotovit na koleně, pravidla předepisují přesné technické parametry, které zvládne jen speciální fréza.

"Fréza je obrovská a stojí miliony, a tak jsme obcházeli různé hradecké firmy. Jedna nám vyrobila z jednoho kusu balzového dřeva formuli a osičky, druhá zase křídla, kolečka nám vysoustružil jeden pán z Černilova," popisuje osmnáctiletý konstruktér.

Studenti se možná podívají do Malajsie

Podle studentů bylo těžké nejen naučit se pracovat ve složitém počítačovém programu, ale také sehnat peníze od sponzorů. O to se stará hlavně Iveta, která hlídá celkový rozpočet týmu. Eva zase pracuje na designu a ovlivňuje tak vzhled formule i propagačních předmětů.

Asi dvaceticentimetrový model formule Cyber Express teamu jezdí v barvách jejich loga, tedy v růžové v kombinaci s černou. "Formule ujede 20 metrů za sekundu a něco, na konci dráhy musí stát někdo s ručníkem nebo molitany a chytit ji," popisují samotný závod studenti.

Porota soutěže ovšem nehodnotí jen rychlost formule, ale i její estetickou kvalitu a celkovou připravenost týmu. O marketing se stará Dominik, který zpracovává prezentační materiály a má na starosti reklamní předměty: "Snažili jsme se, aby naše reklamní předměty byly originální, proto jsme nevyrobili propisky, ty měl na soutěži každý. Přímo v Číně jsme objednali balónky a silikonové náramky, plánujeme také psí známky."

Teď už se gymnazisté připravují na červnové celostátní kolo, které se uskuteční na výstavě Autosalon 2011 v Brně. "Nejvíc bodů jsme dostali za prezentaci, prý byla nejlepší ze všech. V celostátním kole bude prezentace ještě delší a zaměřená na angličtinu," říká Iveta. Kdyby totiž hradecký tým znovu zvítězil, podívali by se gymnazisté se svou formulí až do hlavního města Malajsie Kuala Lumpuru.