Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradci vzniká fórum žen. Chce vyčistit mužské politické klima

  9:15aktualizováno  9:15
V Královéhradeckém kraji žije a pracuje spousta schopných a úspěšných žen, které by toho mohly společně hodně změnit. Jen se zatím neznají. Změnit to chce publicistka a hradecká radní Lenka Jaklová, která přišla s myšlenkou vytvořit Fórum nezávislých žen Královéhradeckého kraje.

jednatelka občanského Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství Lenka Jaklová. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Lenka Jaklová oslovila třeba děkanku filozofické fakulty Pavlínu Springerovou, ředitelku Muzea Východních Čech Naděždu Machkovou-Prajzovou, šéfku hradecké knihovny Evu Svobodovou, majitelku vzdělávací společnosti Centrum andragogiky Marii Jírů a další vlivné ženy.

"Do svých 50 let jsem spolupracovala především s muži, zato teď mne mnohem víc zajímá spolupráce s ženami. Jsou pracovité, obětavé a jde jim častěji o věc než o jejich ego," nastiňuje Jaklová pohnutky, které ji k založení ženského fóra v regionu vedou.

Co bylo prvním podnětem, který vás k založení zatím ještě neoficiálního fóra vedl?
Ženy ve vlivových pozicích v regionu o sobě nevědí. Připadalo mi zcela absurdní například v oblasti cestovního ruchu, že o sobě nevědí třeba ředitelky dvou organizací, které spolu mohou produktivně spolupracovat. Do svých 50 let jsem spolupracovala především s muži. Práce s nimi mě baví, respektuji je. V nedávné době jsem si ale začala uvědomovat, že mě mnohem víc zajímá spolupráce se ženami. Jim nejde o vlastní sebeprezentaci, nepotřebují neustále povzbuzovat a dokazovat si, že jsou ty nejlepší.

Inspirovala jste se nějakým existujícím ženským hnutím?
Rozjela jsem se do Prahy, kde existuje Fórum pražských žen. Po rozhovoru s nimi jsem si uvědomila, že stojíme na křižovatce a že si musíme uvědomit, kam chceme směřovat. A najednou mi to začalo naskakovat: v jádru sdružení musí být ženy, které jsou do jisté míry nezávislé, jsou schopny objevovat nové věci, jít do rizika a nejsou svázány tím, "co tomu řekne vrchnost".

Co má být cílem sdružení?
Měly bychom být respektovaným hlasem ve veřejném prostoru. Historicky viděno - už naše prababičky nám vybojovaly aktivní volební právo, což je úžasná věc. My bychom ale měly dosáhnout i plného uplatnění pasivního volebního práva. Tedy ne jen volit, ale i být voleny. K tomu dozrát však ženy a zejména muži potřebují čas, proto si myslím, že jestli se taková věc má podařit, bude to třeba až za čtyři roky.

Jsou čtyři roky opravdu dostatečná doba na to, aby se ve společnosti změnilo myšlení?
Já si myslím, že ano. Vezměte si třeba Karolinu Peake. Je to mladá žena, která se dostala do politiky tím, že byla na mateřské a zjistila, že v Praze není dostatek hřišť pro děti. Uvědomila si, že lamentováním to nezmění, vstoupila tedy do politiky a stala se zastupitelkou v Praze. Ať si o ní myslí kdokoliv cokoliv, ona byla tím jazýčkem na vahách, který dokázal stabilizovat vládu. Chová se jako sebevědomá žena 21. století, která se mužům nepodbízí a nedělá věci kvůli svému egu. Když vidím, že se takovéhle ženy z mladé generace dostávají do politiky, jsem velká optimistka a myslím, že čtyři roky stačí.

Ženské vzory podle Lenky Jaklové

  • Margaret Thatcherová, "železná lady" a silná vůdkyně.
  • Magda Vášáryová, herečka, diplomatka a šarmantní dáma.
  • Zuzana Roithová, lékařka a kandidátka na prezidentku.
  • Karolina Peake, sebevědomá žena 21. století.

Podle jakého klíče jste vybírala ženy, které by měly tvořit to úzké jádro skupiny?
Při přípravě první seznamovací schůzky jsem se radila s paní Janou Dražďákovou (bývalá ředitelka divadla Drak, pozn. red.), je to výborná žena a věřím, že i budoucí předsedkyně fóra. V úzkém týmu musí být ženy, které jsou nezávislé a nebudou se ohlížet na to, co tomu řekne jejich muž nebo šéf. Ženy, které mají životní zkušenost, něčeho již ve svém životě dosáhly a nemají potřebu mezi sebou soupeřit. Zároveň jsem chtěla, aby ve fóru bylo zastoupeno i několik žen z politického spektra.

Tvořila jste seznam sama?
Jako první jsem oslovila ředitelky institucí z kultury a cestovního ruchu. V obou oblastech je totiž hodně žen ve vedoucích pozicích. Hodně mi pomohly i rozhovory s rozumnými muži, kteří mi některé ženy doporučili.

Proč by podle vás mělo být v politice víc žen?
Po rozhovoru s ekonomkou Marií Marvanovou z pražského Fóra žen jsem si uvědomila, že hospodářská globální krize bude trvat možná několik desetiletí a my se s tím musíme nějak vyrovnat. Na české politické scéně se nám to může dařit lépe, když na ni vstoupí ženy, které jsou praktické a realistické. Paní Marvanová se například domnívá, že ženy mohou změnit politické klima. Musí ale mezi sebou být tak solidární, aby se napříč politickým spektrem kroužkovaly. Vždyť kupříkladu v Senátu je jen osmnáct procent žen. Zato starostek menších měst a obcí je hodně, protože je to ta nejobtížnější práce. Jenže se stoupající velikostí měst procento žen v zastupitelstvech prudce klesá, protože tam už je to pro muže zajímavější.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz