Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli Euru chystá policie namátkové kontroly, dráhy zvláštní vlaky

  18:01aktualizováno  18:01
Česká i polská policie se během pořádání fotbalového šampionátu Euro 2012 chystají kontrolovat vlaky, hlavní silnice i benzinky, ovšem jen namátkově. České dráhy pro fotbalové fanoušky vypraví speciální vlaky a Vratislav chystá projekce na náměstí, vstupenky na tréninky i aplikace do mobilů zdarma.

Speciální lokomotiva na fotbalové Euro 2012 se ve středu zastavila v Pardubicích. | foto: Vladimír Kuklík, iDNES.cz

Fotbaloví fandové, mířící na šampionát Euro do Vratislavi, se nemusí obávat nekonečných front na hranicích. Polská policie chystá pro fandy příjemnější režim než plánované dočasné zrušení Schengenského prostoru.

Policisté budou kontrolovat jen namátkově

"Polská policie bude provádět jen namátkové kontroly, lidé mohou počítat i se smíšenými hlídkami s našimi policisty," uvedl Jan Melša z policejního prezídia. Namátkové kontroly na hranicích přitom nejsou nic mimořádného. Stejný režim zavedli Němci po vstupu České republiky do Schengenu.

Vratislav chystá velkoplošné obrazovky a aplikace do mobilů

Ve Vratislavi bude hrát česká reprezentace s Poláky, Řeky a Rusy na novém stadionu postaveném speciálně pro Euro, jehož výstavba stála čtyři miliardy korun. Kapacita je bezmála 43 tisíc lidí. Přestože vstupenky na zápasy jsou dávno vyprodány, pro další fanoušky Poláci připraví zóny s velkými obrazovkami. Několik z nich bude na vratislavském náměstí. Tam se vejde až 30 tisíc lidí.

Pro návštěvníky Poláci připravují i aplikaci zdarma ke stáhnutí do mobilního telefonu. Bude je informovat, co kde naleznou i co se ve městě bude aktuálně dít. Fanoušci se mohou vyrazit podívat i na tréninky české reprezentace.

"Budou tři oficiální tréninky českého mužstva. Předpokládáme, že na každý bude možné uvolnit deset tisíc lístků," uvedl maršálek Dolnoslezského vojvodství Rafał Jurkowlaniec. Vstupenky mají být zdarma.

Také při cestách na západ si lidé museli zvyknout, že je ve vlaku nebo na silnici s velkou pravděpodobností bude kontrolovat policejní hlídka.

"Česká republika se stane tranzitní zemí. Budeme proto sledovat všechny hlavní tahy, benzinky a posílíme hlídky i ve vlacích," řekl Melša.

Dodal, že se policie také zaměří na hraniční přechod v Harrachově, který není stavěn na velký nápor fandů. Lidé z Pardubického kraje však spíše využijí přechody Olešnice v Orlických horách, Náchod, Dolní Lipka případně se do Polska mohou vydat přes Trutnov.

Do Polska povezou fanoušky speciální vlaky

Pro fanoušky přitom České dráhy vypraví speciální vlaky. Jeden z nich, s lokomotivou vyvedenou v národních barvách, mohli lidé vidět na kolejích už ve středu odpoledne, kdy vlak dorazil na pardubické nádraží. Lokomotiva bude až do zahájení Mistrovství Evropy ve fotbale jezdit na českém území v čele rychlíků mezi Prahou a Varšavou.

SLUŠIVÁ TRIKOLORA. Vlak, který poveze české fotbalisty na mistrovství Evropy,

"V neděli 3. června pak tento stroj poveze speciální vlak s českými reprezentanty do Vratislavi, kde se odehrají zápasy našeho týmu ve skupině," uvedl mluvčí Českých drah Petr Pošta.

Před zápasy pojedou zvláštní vlaky z Prahy, Pardubic, Brna a Ostravy. "Ve dny zápasů budou vypraveny speciální vlaky i z Klodzka a Jelení hory," řekl ředitel oddělení sportu a rekreace Dolnoslezského vojvodství Marcin Przychoda.

Kdo pojede autem či autobusem, na toho čekají na jižní straně města odstavná parkoviště, odkud budou jezdit speciální linky městské dopravy. Přes hraniční přechody zamíří do Polska stovky fanoušků nejen z České republiky, ale i celé jižní Evropy.

V Hradeckém kraji chybí dálnice, Poláci staví novou silnici

Ve středu jednal o spolupráci maršálek Dolnoslezského vojvodství Rafał Jurkowlaniec s královéhradeckým hejtmanem Lubomírem Francem.

Fotogalerie

"Předpokládáme, že provoz přes hranice nebude omezen," uvedl hejtman Franc. Dodal, že schůzka českých a polských celníků a policistů, kde se doladí průběh kontrol a dalších dopravních opatření, bude příští týden.

Podle hejtmana jsou obavy z dopravy velké. Silnice z Hradce Králové do Náchoda už tak patří v běžném provozu k nejrizikovějším v kraji. "Myslím, že právě během Eura pocítíme, jak moc v našem kraji chybí dálnice," řekl Franc.

Pokud dojde na přechodu v Náchodě-Bělovsi ke komplikacím, kamiony zůstanou stát na obchvatu České Skalice. Poláci teď přes přechod dostavují novou silnici. Potom tam budou mít tamní policisté víc místa pro kontroly aut.

Kraj už slíbil, že v průběhu fotbalového Eura nebudou na hlavních tazích k Polským hranicím v kraji žádné dopravní uzavírky silnic či objížďky, aby to dopravu zbytečně nekomplikovalo. Všechny opravy a rekonstrukce mají být do té doby hotové nebo začnou až potom.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Potápěčka vídá málo ryb, zato hory odpadků. Oceány zachraňuje uměním

Anna Milerová z Jaroměře se ráda potápí. Na pomoc mořím rozjela projekt Be Sea.

Třiadvacetiletá Anna Milerová z Jaroměře ve volném čase „zachraňuje“ oceány. Studentka a grafička rozjela projekt Be...

Miss Hradeckého majálesu je vysokoškolačka Pavla se smyslem pro humor

Pavla Jelínková (Lékařská fakulta Hradec Králové)

Čtenáři iDNES.cz zvolili za letošní Miss Hradeckého majálesu 2018 zdravotní sestřičku a studentku Lékařské fakulty...

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Najdete na iDNES.cz