Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co dál s hradeckým stadionem? Ve hře je nová městská aréna i konec ligy

  8:45aktualizováno  8:45
Po nečekaném odstoupení developera od rozjetého stavebního projektu Arkády mohou kolem vývoje hradeckého fotbalového stadionu nastat nejrůznější scénáře. Dočká se město důstojné arény nebo hrozí, že si za rok Hradec Králové na nevyhovujícím stadionu nezahraje nejvyšší soutěž?

Jedna z aktuálních možností je, že si bude chtít město postavit městský stadion bez obchodního centra. Na fotce je jeden z návrhů takové arény. | foto: Archiv ČVUT

Úterní prohlášení firmy HB Reavis, že odstupuje od projektu Arkády a tím pádem rovněž od fotbalové arény, postavilo hradeckou radnici znovu tam, kde byla před půl rokem.

Tehdy vedení firmy ECE v Hamburku rozhodlo, že už dál nebude stavět nová obchodní centra. Jenže co nyní firma a město udělají s projektem, který před sebou tlačí už šestým rokem?

Vyjasní se až po úterní schůzce s vedením radnice a variant je mnoho. MF DNES přináší šest scénářů, které by po setkání mohly nastat.

1.Firma ECE Group nakonec obchodní centrum postaví

Projekt Parku Malšovice za 3,5 miliardy korun vzešel ze soutěže už v roce 2008, od té doby město společně s firmou ECE začalo stavbu připravovat. Byť k ní stále nedošlo, obě strany už do příprav investovaly vysoké částky.

Fotogalerie

Zároveň odstoupením společnosti HB Reavis ze hry dál platí smlouvy, které radnice podepsala s ECE. Firma podle svého jednatele Josefa Wiedermanna "bude hledat nejlepší řešení".

Zástupci ECE a radnice zasednou ke společnému stolu v úterý. Řešit se bude i možná sankce v případě, že by se ECE rozhodlo od smlouvy úplně odstoupit. "Je to kolem 10 až 12 milionů. Přesně to ale zatím počítají právníci," uvedl primátor Zdeněk Fink.

2.Radnice se rozhodne postavit stadion svépomocí

 Město si před časem objednalo osmnáctistránkovou studii s pěti návrhy, jak by mohl případný městský stadion vypadat, kdyby ho radnice platila ze své kapsy. Návrhy z ateliéru architektů Miloše Kopřivy a Aleše Vaňka počítají s cenou od 357 do 470 milionů korun.

Aréna podle původního projektu měla radnici vyjít na 600 milionů, přičemž 259 milionů by město získalo za prodej pozemků pod obchodním centrem. Developer měl také vybudovat potřebnou infrastrukturu za 115 milionů korun.

Kde na financování několikasetmilionové stavby chtějí vzít peníze, radní neřekli. Přitom primátor Zdeněk Fink při loňském schvalování rozpočtu uvedl, že Hradec si v letech 2015 a 2016 nevezme žádný úvěr.

3.Stávající stadion projde postupnou rekonstrukcí

Varianta, která by se líbila primátorovi Finkovi i celkem početné skupině příznivců obřích osvětlovacích stožárů, kterým Hradečáci familiérně říkají "lízátka".

Město ale už v roce 2011 zahájilo řízení o jejich demolici. Projektant Miloš Morávek v té době ale vytvořil tři alternativy, jak by Hradec mohl současný stadion zrekonstruovat tak, aby odpovídal normám fotbalové asociace.

Funkční rekonstrukce letitého stadionu by podle jeho odhadů vyšla zhruba na 200 milionů korun. "Postavily by se nové tribuny, mnoho stromů by zůstalo ušetřeno a nemusely by se likvidovat kabiny ani tréninková hřiště. Úspory by mohly jít do mnoha desítek milionů," uvedl Morávek.

4.Stadion nebude, 1. liga v Hradci skončí

Nejhorší z možných variant může nastat v případě, že se radnice nedohodne s ECE na pokračování současného projektu a zastupitelé, kteří jsou v několika různých táborech, se zároveň mezi sebou nedohodnou, jak dál. Hradečtí fotbalisté, kteří se znovu probili do 1. ligy, mají totiž výjimku pro starý stadion, která je ale podmíněna rychlým začátkem stavby nového fotbalového stadionu.

5.Vypsání úplně nové soutěže

Časově a finančně nejnáročnější varianta. Město by v soutěži opět mohlo vybrat projekt, který se nebude líbit různým zájmovým sdružením a stavební řízení by se tak mohlo protáhnout na další roky.

6.Hradec najde nového developera, který projekt převezme

Sice je to nejméně pravděpodobná verze, avšak nikoli nemožná.

"I taková možnost existuje. S nikým ale zatím nejednáme, čekáme, jak se ke všemu postaví ECE," uvedl primátor Fink. Nový investor by se musel dohodnout jak s radnicí, tak s firmou ECE a zároveň přistoupit na předem dané podmínky, mezi nimiž je například i příslib desetileté podpory fotbalového klubu 20 miliony korun ročně.

Další jednání mezi developery, která by opět mohla ze dne na den skončit neúspěchem, by celou akci znovu protáhla.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Advantage Consulting, s.r.o.
LÉKÁRNÍK/LÉKÁRNICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz