Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec si musí fotbalovou arénu postavit sám. Další developer couvne

  17:58aktualizováno  17:58
Projekt stadionu a obchodního centra Park Malšovice v Hradci Králové padá. Podle informací MF DNES od převzetí projektu odstoupil i další developer, firma Crestyl. Hradec si tak stadion musí postavit sám.

Malšovický stadion pod lízátky z roku 1960 chátrá a dělá Hradci Králové ostudu po celé první lize. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ještě před několika dny se zdálo, že ze stavby nového fotbalového stadionu bude v Hradci Králové opět velké předvolební téma.

Všichni ti, kteří na billboardech hlásají, že budou bojovat proti obchodnímu centru u fotbalové arény, by si však pár týdnů před volbami měli urychleně najít téma nové. Stadion spolu s obchodním centrem totiž podle informací MF DNES v Malšovicích nevyroste. Zásluhou kandidátů do hradeckého zastupitelstva to ale není.

Park Malšovice

* 2008 - Do výběrového řízení se přihlásilo pět firem, vyhrála společnost ECE Group před J&T Real Estate.

* 2012 - Záměr získal územní rozhodnutí * Prosinec 2013 - ECE Group oznamuje odchod a projekt chce předat konkurenční firmě HB Reavis.

* Květen 2014 - po bouřlivé diskusi zastupitelé škatulata mezi developery schvalují.

* Červenec 2014 - HB Reavis oznamuje městu odchod z projektu.

* Srpen 2014 - o projekt se začíná zajímat třetí developer, firma Crestyl. Vyjádřit se má do konce srpna.

* Září 2014 - Crestyl schůzku s městem stále odkládá. Podle informací z magistrátu ale ani tato firma projekt nepřevezme.

„Developerská firma Crestyl projekt Parku Malšovice nepřevezme. Už s tím seznámili i vedení města,“ prozradil zdroj blízký vedení města, který si nepřál být jmenován, redakce však jeho totožnost dobře zná.

Primátor zatím nic neví

Primátor Zdeněk Fink ale popírá, že by už věděl, jak se společnost rozhodla. „Žádné rozhodnutí mi ještě nikdo neřekl. Se zástupci Crestylu se mám teprve sejít,“ uvedl Fink.

Že je ale firma už rozhodnuta, jak bude postupovat dál, prozradil toto pondělí tiskový mluvčí Crestylu Ondřej Micka.

„Vše jsme již prostudovali a naše rozhodnutí padlo. V nejbližších dnech sdělíme náš závěr městu, do té doby to nebudeme veřejně komentovat,“ řekl.

Firma Crestyl byla už třetím developerem, který měl o projekt za 3,5 miliardy zájem poté, co koncem loňského roku původní developer ECE oznámil, že projekt opouští (více najdete zde), a v červenci krachla jednání o převzetí akce konkurenční firmou HB Reavis (více čtěte zde). Hned poté vyjádřil zájem Crestyl.

Do konce srpna si firma měla prostudovat veškeré smlouvy a vyjádřit se. Termín pak několikrát posunula a konkrétně se nikdo z vedení firmy doteď nevyjádřil. Podle zdroje z radnice je už ale jisté, že Hradec si bude muset nový stadion postavit či zrekonstruovat sám.

Rozhodne až nové zastupitelstvo

O dalším postupu ale rozhodne až nově zvolené zastupitelstvo, současní zastupitelé se totiž před komunálními volbami sejdou už jen jednou.

To ale může ohrozit setrvání Hradce v první fotbalové lize, protože fotbalovému svazu již dochází trpělivost při neustálém udělování výjimky. Po volbách je zároveň nutné počítat s časem, po jaký bude trvat dohodnutí koalice. Před čtyřmi lety hradeckým zastupitelům trvalo čtvrt roku, než se jen dohodli, až poté začali tvořit programové prohlášení.

Fotogalerie

Fraška kolem stavby stadionu se táhne už přes šest let. Když hradečtí zastupitelé v červnu 2008 slavnostně rozhodli, že nový fotbalový stadion včetně obchodního centra postaví developerská společnost ECE, předpokládali, že moderní aréna začne do roka růst.

O více jak šest let později však stadion pod lízátky z roku 1960 dál chátrá a dělá Hradci Králové ostudu po celé první lize.

Hradeckému magistrátu nyní nezbývá nic jiného, než začít urychleně připravovat projekt stavby nového či rekonstrukce stávajícího stadionu, který si radnice bude muset zaplatit z vlastních peněz.

Ve hře je několik možností. Od postupné rekonstrukce, díky níž by se tribuny po etapách přesunuly blíže k hrací ploše, až po stavbu nového skromně pojatého stadionu. Architekti z ČVUT dokonce Hradci nabídli pětici návrhů nového stadionu o pořizovací ceně v rozmezí 305 až 470 milionů korun.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz