Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Laserové skenování odhalí na fresce z Broumova i okem neviditelné detaily

  18:31aktualizováno  18:31
Odborníci zachytili ceněnou gotickou fresku Posledního soudu na faře v Broumově na Náchodsku novou metodu 3D laserového skenování. Ta umožní nejen dílo důkladně zdokumentovat, ale i prozkoumat do větších detailů, než je možné tradičními metodami.

Odborníci skenovali gotickou fresku Posledního soudu v Broumově. | foto: archiv o.s. Omnium

Restaurátor Petr Gláser a odborník na prostorovou digitalizaci Zdeněk Marek provedli v přízemí broumovské fary ojedinělý restaurátorský průzkum.

Fotogalerie

Na středověké fresce s námětem Posledního soudu uplatnili metodu, kterou v současné době vyvíjejí.

Obnáší to celkovou dokumentaci metodou 3D laserového skenování a multisnímkové fotografie, tedy ve viditelném, ultrafialovém a infračerveném světle.

Průzkum pomůže poznat malbu do detailů

"Unikátnost této vyvíjené metody spočívá především ve faktu, že je možné všechny provedené výstupy digitálně vrstvit na sebe a zároveň prohlížet každou z vrstev zvlášť," přiblížil Jakub Děd z občanského sdružení Omnium, které pomáhá broumovské farnosti s projekty na záchranu církevních památek.

Metoda se teprve ověřuje v praxi. Mohla by napomoci k rozluštění řady detailů a technik neviditelných pro lidské oko.

Poslední soud v Broumově

Podle kunsthistorika Jana Royta freska mohla vzniknout v letech 1320-30. Nachází se v podzemních prostorách dnešní římskokatolické fary u kostela sv. Petra a Pavla.

Dělí se do tří pásů. Horní pruh zachycuje Krista v mandorle, což je svatozář obepínající celou postavu. Provázejí ho přímluvci Panna Marie, sv. Jan Křtitel a symboly evangelistů.

V druhém pásu je výjev s pannami moudrými, které nesou rozsvícené lampy k postavě anděla, a pannami pošetilými s obrácenými lampami. Jim sedí na ramenou ďáblové, pošetilé panny obepíná řetěz a další ďáblové je strhávají patrně do tlamy leviatana.

Ve spodním pásu se nacházejí scény Setkání tří živých a tří mrtvých, dále se tam předpokládá podle analogií Svár o duši a třetím je mravoličný námět Ďábel strhává za vlasy do pekla pijáka nalévajícího si víno ze džbánu.

Malbu provedla dílna, nikoli jeden malíř. Odborník hodnotí fresku jako vynikající ukázku kresebného stylu, potřebuje však další zkoumání.

Zdroj: posudek profesora Jana Royta z Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Může také usnadnit práci restaurátorů a historiků umění, protože vyhotovené snímky lze mnohonásobně přibližovat do posledních detailů.

"Tato metoda by mohla napomoci detailnímu popsání a vyhodnocení této památky významné nejenom pro Broumovsko," řekl Petr Mach z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově, který průzkum koordinoval.

Památkáři bezprostředně využijí průzkum pro restaurátorské práce a také k dalšímu důkladnému vyhodnocení památky. Restaurátoři zkoumali malbu i klasickým způsobem.

Vzácná malba by mohla lákat turisty

O fresce s motivem Posledního soudu odborníci věděli už několik let, ale historik umění Jan Royt teprve nedávno poukázal na její jedinečné zpracování. Tím daleko přesahuje region a i v republice nemá srovnání.

Římskokatolická farnost chce především zachránit zchátralé barokní kostely na Broumovsku od architektů Dientzenhoferů a vypsala na ně veřejnou sbírku. Farář Martin Lanži však usiluje o to, aby se restaurovala i gotická malba (více o jejím znovuobjevení čtěte zde). Mohla by to být další zajímavost pro turisty, kteří míří do benediktinského kláštera.

Farnost získala kolem půl milionu korun na průzkum a počáteční fázi restaurování malby. Restaurátoři už na faře pracují. Na dokončení obnovy bude potřeba ještě podobná částka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Najdete na iDNES.cz