Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava hradecké galerie se nejspíš protáhne, čeká se na nová světla

  16:30aktualizováno  16:30
Nad datem otevření zrekonstruované Galerie moderního umění v Hradci Králové visí velký otazník. První návštěvníci se do ní měli podívat v polovině června. Jenže kvůli problémům s dodávkou speciálního osvětlení je termín vážně ohrožený. Výběrové řízení se již minimálně o měsíc protáhlo.

„Máme tam problém se soutěží na osvětlení, v níž jsme měli námitky. Těm jsme se rozhodli vyhovět, aby se celá soutěž úplně nezasekla, protože všichni víme, jak to teď s výběrovými řízeními všude vypadá. Nechtěli jsme skončit u antimonopolního úřadu, protože to je pak nekonečné,“ přiznává krajský radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD).

Fotogalerie

I přes problémy kraj chce co nejvíce tlačit na červnový termín otevření galerie, a to z prozaického důvodu - nechce propást hlavní turistickou sezonu. Reálně totiž hrozí, že by se opravená galerie moderního umění mohla otevřít až na konci prázdnin nebo začátkem září.

„Měli bychom otevřít v návštěvnické sezoně a ne až na podzim. Pak by ještě někdo řekl, že v září to děláme kvůli volbám,“ zmínil další důvod Dvořák.

Do soutěže na osvětlení exponátů přišly tři nabídky.

„Jednoho uchazeče jsme vyloučili, neboť nepředložil nabídku plně v českém jazyce, což je hrubým porušením podmínek. Další z firem jsme požádali, ať si dají do pořádku technické listy, v nichž jsou nedostatky,“ popsal důvod zdržení krajský radní.

Osvětlení není jediný problém, do budovy zatéká

Podle ředitele galerie Tomáše Rybičky je termín otevření, který byl naplánován na 20. června, opravdu v ohrožení.

Oblíbený sport: odvolání se

Galerie moderního umění je jen jednou z mnoha akcí, které zdržují problémy s dodavateli. Kraj zrušil tendr na dostavbu nemocnice v Náchodě, protože dodavatel zfušoval projektovou dokumentaci. Více než miliardový tendr proto úřad vypíše znovu až po nápravě (o zrušení tendru jsme psali zde).

Neúspěšní účastníci soutěží také způsobují problémy odvoláváním se k antimonopolnímu úřadu, a to nejen v případě kraje. Například radnici v Hradci Králové to provedla firma, protože ji město vyřadilo kvůli podezřele nízké ceně (více čtěte zde).

Na antimonopolní úřad se před necelými dvěma lety obrátili i dva dodavatelé nábytku, kteří neuspěli v zakázce pro novou budovu Univerzity Karlovy vedle fakultní nemocnice. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže přikázal škole vypsat novou soutěž. Stěhování do objektu se tak protáhlo skoro o jeden rok (o případu jsme psali zde).

Kvůli zásahu antimonopolního úřadu v Hradci Králové stojí i plánovaná výstavba parkovacího domu na kola u fakultní nemocnice. Podnět podala soukromá osoba, podle níž bylo výběrové řízení ušité na míru jednomu výrobci technologie (podrobnosti čtěte zde).

„Až kraj vybere dodavatele osvětlení, do tří týdnů od podepsání smlouvy provedeme světelné zkoušky. Poté bude asi osm týdnů na namontování osvětlení a dalších zhruba osm týdnů potřebujeme na instalaci děl,“ říká Rybička.

I kdyby se kraji podařilo smlouvu podepsat do konce tohoto měsíce, plánovaný termín otevření galerie určitě nestihne. Přesto Dvořák věří, že se galerie otevře včas. „Myslím, že bychom mohli otevřít, i pokud by nebylo vše kompletně nasvíceno,“ poznamenal.

Osvětlení není však jediným problémem, který trápí galerii rekonstruovanou za více než 97 milionů korun (o rekonstrukci galerie čtěte zde). Při poslední návštěvě Dvořák zjistil, že byť měli stavaři opravit i střechu, do budovy zatéká.

„V místě u terasy byl flek a když jsem se dotazoval, dozvěděl jsem se, že je to část střechy, která se nedělala. Projektant prý řekl, že to ještě vydrží, aby to nebylo moc drahé. Rozhodli jsme se proto ten kus střechy dodělat, aby to bylo opravdu kompletní,“ sděluje Dvořák.

Kraj však na tuto měděnou „maličkost“ musel vyčlenit dalších 800 tisíc korun.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Liboš Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Vlekaři ve Špindlu žádají o souhlas k propojení Medvědína a Svatého Petra

Vizualizace parkovacího domu s dolními stanicemi nových lanovek na Hromovku a...

Více než deset let plánované propojení areálů Svatý Petr a Medvědín v krkonošském Špindlerově Mlýně by mohlo být hotové...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Grafton Recruitment Praha
HELPDESK práce na PC, administrativa, zákaznická podpora

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 18 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz