Trutnovská galerie ukazuje u příležitosti svých dvacetin nejhodnotnější díla své sbírky. | foto: Tomáš Plecháč

Trutnovská galerie ukazuje klenoty své sbírky, v lednu oslaví 20 let

  • 0
To nejlepší ze své sbírky se rozhodla návštěvníkům ukázat Galerie města Trutnova, která začátkem ledna oslaví 20 let své existence. K výročí uspořádala výstavu velikánů výtvarného umění 20. století Josefa Čapka, Emila Filly, Jiřího Koláře nebo sochy Otto Gutfreunda.

Aktuální výstava dokazuje, že trutnovská galerie při budování sbírkového fondu klade největší důraz na kvalitu. Hlavními magnety jsou Čapkovo plátno V růžové světnici, Zátiší Emila Filly, soubor obrazů Jaroslava Klápště, Josefa Jíry a člena slavné Skupiny 42 Františka Grosse.

Na výstavě, která potrvá do 21. ledna, návštěvníci najdou také Studii pro dvoubarevnou fugu malíře světového významu Františka Kupky, plastiku Cellista od Otto Gutfreunda nebo Proláž Jiřího Koláře. Galerie představuje kromě klenotů sbírky i nejnovější přírůstky: plastiky Emila Schwantnera, Gagarinovo srdce Jaroslava Koléška či jedno z posledních pláten trutnovského kreslíře a autora komiksů Jiřího Gruse.

Po druhé světové válce funkci městské galerie plnilo v Trutnově zdejší muzeum. Instituce specializovaná na výtvarné umění vznikla až v polovině 90. let, zázemí našla v původním měšťanském domě ze 16. století. Cesta k rekonstrukci zchátralého objektu po sametové revoluci nebyla vůbec jednoduchá.

Dům dříve hyzdil okolí náměstí

„Byl to dům, který léta hyzdil okolí Krakonošova náměstí. Vzpomínám, že tehdejší mocipáni neměli tento dům vůbec rádi, a dokonce přemlouvali bagristu, aby se do něj trefil a budova spadla. Naštěstí se to nepodařilo. Rekonstrukce ale byla složitá,“ připomíná trutnovský starosta Ivan Adamec.

První ředitel galerie Karel Shrbený začal v 90. letech budovat sbírkový fond se zaměřením na regionální umělce. Podařilo se mu tak získat dosud nejcennější dílo - obraz nazvaný V růžové světnici od Josefa Čapka. Jeho následovník Aleš Pražan pootočil kormidlem, začal pořizovat artefakty a pořádat výstavy výtvarníků, jejichž význam krkonošský region přesahuje.

Do první ligy se galerie dostala v posledních letech pod vedením Lucie Pangrácové, která je ředitelkou od roku 2010. Každoroční výstavy špičkových českých umělců, jako jsou Michal Gabriel, Jan Švankmajer nebo Petr Nikl, se staly pravidlem.

„Mezi nejvýznamnější expozice počítám výstavu soch Otto Gutfreunda, kdy jsme měli neuvěřitelné štěstí, že nám Meda Mládková zapůjčila z Muzea Kampa celý soubor jeho plastik. Velmi hodnotné byly také naše krajinářské výstavy. Díla si často půjčujeme z několika desítek institucí, na jednom místě soustředíme exponáty v hodnotě stovek tisíc až milionů korun,“ připomíná nedávné výstavy Antonína Slavíčka a členů Mařákovy školy Lucie Pangrácová.

V příštím roce připraví galerie hned dvě výstavy podobného významu. Vedle přehlídky krajinářských prací Františka Hudečka chystá expozici grafik Aleny Kučerové.

Galerie má ve sbírkovém fondu více než 700 položek a ročně ji navštíví kolem sedmi tisíc lidí. Instituce si získala jméno nejen prestižními výstavami, ale také projektem Sochy ve městě, který se koná v Trutnově každoročně od roku 2010.