Žalobce navrhl albánským zlatníkům za padělání karet podmíněné tresty

  16:57aktualizováno  16:57
Královéhradecký krajský soud už několik měsíců rozplétá rozsáhlou kauzu kosovských Albánců, z nichž někteří v Česku provozovali zlatnictví. Dvanáct mužů je obžalovaných z toho, že padělali platební karty a pomocí nich plánovali okrást banky o více než osm milionů korun.

Obžalovaní kosovští Albánci u Krajského soudu v Hradci Králové. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu většinu gangu z bývalé Jugoslávie dopadli v roce 2011.

„V té době se jednalo o zcela novou trestnou činnost, která u nás teprve začínala. Byl to první případ, kdy někdo v tak masovém měřítku zneužil padělků zahraničních platebních karet,“ uvedl státní zástupce Pavel Klail.

Podle něj se jedná o organizovaný gang, který působil po celém Česku. Někteří členové skupiny vlastnili zlatnictví.

„Pachatelé si mezi sebou rozdělili úkoly. Majitelé prodejen umožňovali prostřednictvím platebních terminálů transakce. Docházelo k manipulaci s padělky platebních karet, případně k vybírání peněz z účtů. Další členové skupiny jezdili po prodejnách a vozili tam padělky. Po vzájemné dohodě se snažili získat finanční prostředky pro svoji potřebu. Nepodařilo se prokázat, kdo byl hlavou skupiny,“ vysvětlil Pavel Klail ve své závěrečné řeči.

Jaké tresty hrozí?

Dvanáctičlenné skupině hrozí za neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a další činy tresty v rozmezí od 5 do 12 let. Při výměře navrhovaného trestu však státní zástupce zohlednil zapojení každého z nich do zločinů a také jejich bezúhonnost. Navrhl proto pouze podmínky.

„Vzhledem k okolnostem případu je podle mého názoru základní trestní sazba příliš přísná. Navrhl jsem proto, aby soud využil dobrodiní trestního zákoníku a uvažoval o mimořádném snížení trestu,“ vysvětlil navrhované podmíněné tresty státní zástupce Pavel Klail.

Podle obžaloby skupina pracovala velmi promyšleně: jeden z obžalovaných sehnal údaje uložené na magnetických páscích originálních platebních karet vydaných zahraničními bankami v USA a v Česku podle nich pak gang padělky vyrobil.

Plánovali údajně obrat tři banky o osm milionů

Členové skupiny je pak údajně používali k platebním transakcím s cílem obrat tři bankovní domy o více než osm milionů korun. Novinkou v té době bylo i to, že peníze se Albánci nepokoušeli vybírat z bankomatů, jak bylo dosud běžné, ale za pomocí platebních terminálů umístěných v několika zlatnictvích například v Hradci Králové, ve Dvoře Králové nad Labem, Kolíně nebo v Liberci.

Peníze převáděli rovnou na své bankovní účty. Spoléhali na to, že transakce se navenek bude tvářit jako běžné platby za zakoupené zboží. To se však zmýlili. Na případ upozornily banky, které nárazově zaznamenaly na jednotlivých terminálech nebývalou aktivitu transakcí, a to často více platebními kartami.

„Třeba v intervalu dvaceti minut proběhlo čtrnáct transakcí čtyřmi různými platebními kartami. Pachatelé opakovaně zadávali vysoké částky,“ uvedl k jednomu z případů Klail.

Stihli převést „jen“ 2,5 milionu korun

Podle něj jen včasným zásahem policie, které se podařilo odhalit a zadržet celou skupinu na samém počátku jejich činnosti, se podařilo předejít mnohonásobně vyšším škodám. Podle spisu převedli obžalovaní na své účty 2,5 milionu korun.

Hlavní líčení u královéhradeckého krajského soudu dopoledne pokračovalo přednesem závěrečných řečí. Obhájci dvanácti kosovských Albánců rozcupovali obžalobu na kusy.

Zpochybnili nejen hlavní důkazy, o které se obžaloba opírá: policejní odposlechy, rekognice (ztotožnění pachatelů svědky), záznamy o platebních transakcích nebo svědecké výpovědi, ale také důrazně odmítli, že by jejich klienti tvořili organizovaný gang.

„Můj klient od počátku tvrdí, že se ničeho z toho, co je mu kladeno za vinu, nedopustil. Jeho smůla je v tom, že je součástí komunity, ve které se udržují úzké vztahy včetně půjčování peněz. Navrhuji zproštění obžaloby v celém rozsahu,“ uvedla například obhájkyně Frana Spači.

Všichni obhájci, kteří dopoledne přednesli závěrečnou řeč, shodně poukazovali na specifika vztahů a komunikaci v albánské komunitě v Česku, do které obžalovaní patří.

„To, že si spolu více volali, scházeli se a pomáhali si, ale ještě neznamená, že by se jednalo o organizovanou skupinu,“ uvedl advokát dalšího z obžalovaných Milan Jelínek.

Státní zástupce navrhuje podmíněné tresty

Přestože se jedná o závažnou trestnou činnosti, státní zástupce navrhl pro všechny podmíněné tresty a v několika bodech dokonce původní obžalobu mírně pozměnil.

„Nepodařilo se prokázat, že obžalovaní působili jako organizovaná skupina ve více státech,“ uvedl k jedné změně Klail.

Naopak přísněji má podle něho soud nahlížet na Ernesta Bushgjokaje, který měl při zadržení policií pod kabátem samopal a tvrdil detektivům, že zbraň chce právě odevzdat. Ten se u soudu zodpovídá i z nedovoleného ozbrojování.

„Změny oproti původní obžalobě nemají však na výši trestu a ani na kvalifikaci jejich trestné činnosti žádný vliv. Jedná se jen o upřesnění,“ upozornil Klail.

Krajský soud odročil kauzu na začátek února, kdy by měl padnout rozsudek.

Autor:


Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10.10.2018).

Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již...

Další z rubriky

Koalici v Hradci zřejmě utvoří ANO, ODS a Změna. Primátorem bude Hrabálek

Vyjednávací týmy ODS a hnutí ANO v Hradci Králové. Alexandr Hrabálek, nyní...

Na radnici v Hradci Králové se po více než týdenním povolebním vyjednávání rýsuje koalice ve složení ANO, ODS a Změna...

Mladý řidič srazil v Hradci Králové studentku, skončila v nemocnici

Řidič v Hradci Králové srazil mladou chodkyni (15.10.2018).

Dvacetiletý řidič na rušné ulici v Hradci Králové srazil šestnáctiletou chodkyni. Dívka skončila s vážným poraněním...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na iDNES.cz