Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobce navrhl albánským zlatníkům za padělání karet podmíněné tresty

  16:57aktualizováno  16:57
Královéhradecký krajský soud už několik měsíců rozplétá rozsáhlou kauzu kosovských Albánců, z nichž někteří v Česku provozovali zlatnictví. Dvanáct mužů je obžalovaných z toho, že padělali platební karty a pomocí nich plánovali okrást banky o více než osm milionů korun.

Obžalovaní kosovští Albánci u Krajského soudu v Hradci Králové. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu většinu gangu z bývalé Jugoslávie dopadli v roce 2011.

„V té době se jednalo o zcela novou trestnou činnost, která u nás teprve začínala. Byl to první případ, kdy někdo v tak masovém měřítku zneužil padělků zahraničních platebních karet,“ uvedl státní zástupce Pavel Klail.

Podle něj se jedná o organizovaný gang, který působil po celém Česku. Někteří členové skupiny vlastnili zlatnictví.

„Pachatelé si mezi sebou rozdělili úkoly. Majitelé prodejen umožňovali prostřednictvím platebních terminálů transakce. Docházelo k manipulaci s padělky platebních karet, případně k vybírání peněz z účtů. Další členové skupiny jezdili po prodejnách a vozili tam padělky. Po vzájemné dohodě se snažili získat finanční prostředky pro svoji potřebu. Nepodařilo se prokázat, kdo byl hlavou skupiny,“ vysvětlil Pavel Klail ve své závěrečné řeči.

Jaké tresty hrozí?

Dvanáctičlenné skupině hrozí za neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a další činy tresty v rozmezí od 5 do 12 let. Při výměře navrhovaného trestu však státní zástupce zohlednil zapojení každého z nich do zločinů a také jejich bezúhonnost. Navrhl proto pouze podmínky.

„Vzhledem k okolnostem případu je podle mého názoru základní trestní sazba příliš přísná. Navrhl jsem proto, aby soud využil dobrodiní trestního zákoníku a uvažoval o mimořádném snížení trestu,“ vysvětlil navrhované podmíněné tresty státní zástupce Pavel Klail.

Podle obžaloby skupina pracovala velmi promyšleně: jeden z obžalovaných sehnal údaje uložené na magnetických páscích originálních platebních karet vydaných zahraničními bankami v USA a v Česku podle nich pak gang padělky vyrobil.

Plánovali údajně obrat tři banky o osm milionů

Členové skupiny je pak údajně používali k platebním transakcím s cílem obrat tři bankovní domy o více než osm milionů korun. Novinkou v té době bylo i to, že peníze se Albánci nepokoušeli vybírat z bankomatů, jak bylo dosud běžné, ale za pomocí platebních terminálů umístěných v několika zlatnictvích například v Hradci Králové, ve Dvoře Králové nad Labem, Kolíně nebo v Liberci.

Peníze převáděli rovnou na své bankovní účty. Spoléhali na to, že transakce se navenek bude tvářit jako běžné platby za zakoupené zboží. To se však zmýlili. Na případ upozornily banky, které nárazově zaznamenaly na jednotlivých terminálech nebývalou aktivitu transakcí, a to často více platebními kartami.

„Třeba v intervalu dvaceti minut proběhlo čtrnáct transakcí čtyřmi různými platebními kartami. Pachatelé opakovaně zadávali vysoké částky,“ uvedl k jednomu z případů Klail.

Stihli převést „jen“ 2,5 milionu korun

Podle něj jen včasným zásahem policie, které se podařilo odhalit a zadržet celou skupinu na samém počátku jejich činnosti, se podařilo předejít mnohonásobně vyšším škodám. Podle spisu převedli obžalovaní na své účty 2,5 milionu korun.

Hlavní líčení u královéhradeckého krajského soudu dopoledne pokračovalo přednesem závěrečných řečí. Obhájci dvanácti kosovských Albánců rozcupovali obžalobu na kusy.

Zpochybnili nejen hlavní důkazy, o které se obžaloba opírá: policejní odposlechy, rekognice (ztotožnění pachatelů svědky), záznamy o platebních transakcích nebo svědecké výpovědi, ale také důrazně odmítli, že by jejich klienti tvořili organizovaný gang.

„Můj klient od počátku tvrdí, že se ničeho z toho, co je mu kladeno za vinu, nedopustil. Jeho smůla je v tom, že je součástí komunity, ve které se udržují úzké vztahy včetně půjčování peněz. Navrhuji zproštění obžaloby v celém rozsahu,“ uvedla například obhájkyně Frana Spači.

Všichni obhájci, kteří dopoledne přednesli závěrečnou řeč, shodně poukazovali na specifika vztahů a komunikaci v albánské komunitě v Česku, do které obžalovaní patří.

„To, že si spolu více volali, scházeli se a pomáhali si, ale ještě neznamená, že by se jednalo o organizovanou skupinu,“ uvedl advokát dalšího z obžalovaných Milan Jelínek.

Státní zástupce navrhuje podmíněné tresty

Přestože se jedná o závažnou trestnou činnosti, státní zástupce navrhl pro všechny podmíněné tresty a v několika bodech dokonce původní obžalobu mírně pozměnil.

„Nepodařilo se prokázat, že obžalovaní působili jako organizovaná skupina ve více státech,“ uvedl k jedné změně Klail.

Naopak přísněji má podle něho soud nahlížet na Ernesta Bushgjokaje, který měl při zadržení policií pod kabátem samopal a tvrdil detektivům, že zbraň chce právě odevzdat. Ten se u soudu zodpovídá i z nedovoleného ozbrojování.

„Změny oproti původní obžalobě nemají však na výši trestu a ani na kvalifikaci jejich trestné činnosti žádný vliv. Jedná se jen o upřesnění,“ upozornil Klail.

Krajský soud odročil kauzu na začátek února, kdy by měl padnout rozsudek.

Autor:


Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Třídit odpad nestačí, musíme ho vytvářet méně, říká šéf odpadové firmy

Ředitel Hradeckých služeb Radek Sokol.

Padesát tun odpadu vyprodukují denně lidé v Hradci Králové. I když lépe třídí, odpadu celkově přibývá. Loni stoupl jeho...

Z návěsu kamionu se utrhlo kolo, zdemolovalo předek protijedoucího auta

Auto poškozené nárazem utrženého kola z kamionu (10.8.2018).

Přední část Škody Roomster zdemolovalo kolo, které se za jízdy utrhlo z návěsu kamionu. Při nehodě, která se stala na...

Najdete na iDNES.cz