Geodet Vladimír Hlavsa z Vrchlabí přeměřil Sněžku.

Geodet Vladimír Hlavsa z Vrchlabí přeměřil Sněžku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Překvapuje mě, že Sněžku nikdo pořádně nezměřil, diví se geodet Hlavsa

  • 16
Skoro o jeden a čtvrt metru povyrostla Sněžka podle nejnovějšího měření Vladimíra Hlavsy. "Sám jsem byl zvědavý, jak je vlastně vysoká," říká geodet z Vrchlabí. Jeho měření překvapilo nejen posledního krkonošského nosiče, ale například i provozovatele Poštovny na Sněžce.

Nejspíše jednou provždy vyřešil jednu velkou zeměpisnou hádanku a předmět sporů. Za to Vladimír Hlavsa vděčí svému nedávnému výstupu na Sněžku. Poprvé sem totiž vzal i speciální nivelační přístroj, aby prověřil své podezření, že o výšce nejvyšší české hory lžou učebnice i mapy.

A měl pravdu: zatímco oficiální zdroje uvádějí výšku 1 602 metrů nad mořem, on u kaple svatého Vavřince v Polsku naměřil 1 603,3 metru a na českém území jen o deset centimetrů méně (více čtěte zde).

Geodet Vladimír Hlavsa z Vrchlabí přeměřil Sněžku.

"Byl jsem dlouhodobě přesvědčen, že výška 1 602, která je běžně používaná, je nepřesná. Nebývá zvykem na horách přeměřovat trigonometrické body, ale ne všechny leží na nejvyšším vrcholu, což se v případě Sněžky jen potvrdilo," říká geodet.

"Má jediná zásluha tedy spočívá v tom, že jsem našel nejvyšší místo, proměřil ho a zjistil nový údaj," bagatelizuje Hlavsa svůj objev. "Opravdu mne překvapuje, že ještě nikoho přede mnou nenapadlo udělat to pořádně. U naší nejvyšší hory bych to očekával."

Nejstarší nosič nejspíš nastoupal o dva tisíce metrů víc

Hlavsovo měření pobavilo posledního krkonošského nosiče - osmdesátiletého Helmuta Hofera, který podle svých odhadů už na vrcholu Sněžky stál asi dvoutisíckrát.

Helmut Hofer se živil jako nosič pro Českou boudu na Sněžce od svých 15 do 20 let.

Helmut Hofer, poslední z krkonošských nosičů, žije nad Velkou Úpou.

"To by znamenalo, že jsem nastoupal přes dva tisíce výškových metrů více, než jsem si myslel, že jo? Vlastně ještě víc, vždyť já jsem se učil, že Sněžka má kolem 1 601 metrů," směje se někdejší profesionální nosič, jenž začal pro Českou boudu na Sněžce pracovat už v 15 letech.

Nově naměřená výška překvapila i náčelníka Horské služby Adolfa Klepše. "Když jsem chodil do školy, učili jsme se, že správný údaj je 1 603 metrů, ale pak to o jeden metr snížili. Myslel jsem si, že s těmi sofistikovanými přístroji už to bude skutečně platit. No, byl to ale omyl," kroutil hlavou Klepš.

Učitelka je ráda, provozovatelé Poštovny už méně

Pro učitelku prvního stupně Základní školy Milady Horákové v Hradci Králové Ivanu Kušnírovou znamená Hlavsův objev zjednodušení práce: "Když jsme dosud dali dětem domácí úkol, aby zjistily výšku Sněžky, vždy se rozcházely v údajích 1 602 a 1 603 metry. Jsem ráda, že to přeměřili a bude platit jen jediná výška."

Malý problém naopak vrchlabský geodet přidělal České poštovně, která leží přímo na vrcholu Sněžky.

"Právě si to tady čteme a nemůžeme tomu uvěřit. Nabízíme mnoho dárkových předmětů s výškou Sněžky a teď čekáme na reakce lidí. Doufáme, že turisté budou shovívaví, než se nám podaří doplnit zásoby s novou výškou," řekla dcera majitele Daniela Blahová.

Hlavsa se s nivelačním přístrojem na Sněžku vláčel i kvůli komunitě lidí kolem webu tisicovky.cz, která se jeho zjištěním pochlubila jako první.

"Oni totiž občas se stejnými přístroji jezdí přeměřovat hory, ale na Sněžce ještě nebyli. A protože jsem byl sám zvědavý, jak to dopadne, ten jeden den jsem obětoval, vylezl nahoru a měřil," popisuje geodet.

Nyní je zvědav, jak zareaguje Zeměměřický úřad: "Je otázka, zda nyní výšku Sněžky opravdu sjednotí na 1 603 metrů. Na jejich oficiální stanovisko stále čekám."