Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gočár udělal z Hradce Králové architektonický salon

  10:47aktualizováno  10:47
U příležitosti 130. výročí narození významného architekta Josefa Gočára se v Hradci Králové konají výstava a sympozium Gočár 2010. Ve středu večer v kině Centrál také uvedl známý herec a architekt David Vávra svůj film Šumný Gočár.

Podle návrhu Josefa Gočára vznikla v Hradci králové také tato mateřská škola | foto: Muzeum Východních Čech

Josef Gočár patří mezi nejvýznamnější české architekty, v některých domácích anketách se dokonce umístil na prvním místě. Zatímco v některých velkých městech, třeba v Ostravě, se pyšní jen jedinou Gočárovou stavbou, obyvatelé Hradce Králové denně chodí kolem několika jím navržených objektů - obytných domů, kostela, úřadů či škol.

A nejen to. V prvních desetiletích minulého století Gočár vytvořil nadčasový urbanistický plán Hradce, kterým se řídili nejen osvícení primátoři za první republiky, ale architektovy vize nezatracovali mocní města ani po válce, ba ani za komunismu.

Hotové Gočárovy projekty

Ředitelství drah v Hradci Králové, 1933

Ambrožův sbor církve československé husitské v Hradci Králové, 1929

Mateřská škola na Tylově nábřeží v Hradci Králové, 1928

Obecné a měšťanské školy na Tylově nábřeží v Hradci Králové, 1928

Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové, 1927

Dům zemědělské osvěty Praha, 1926

Legiobanka Praha, 1923

Masarykovo náměstí v Hradci Králové, 1922

Lázeňský dům v Lázních Bohdanči, 1913

Dům U Černé Matky Boží Praha, 1912

Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, 1911

Jaruškův dům Brno, 1910

Za Gočárem navržený druhý silniční okruh Hradce by dnes mnohá města bojující ve svých centrech s automobily a kamiony dala hory doly.

Dal Hradci řadu staveb, ale mohlo jich být víc

Josef Gočár vtiskl Hradci Králové jeho moderní podobu. Právě on, jenž třeba Prahu ozdobil kubistickým domem U Černé Matky Boží, se nejvíce zasloužil o to, že městu na soutoku Orlice a Labe se dnes říká salon republiky. Samozřejmě nebyl sám, úzce spolupracoval třeba se svým učitelem Janem Kotěrou, který pro Hradec navrhl ceněné secesní muzeum na nábřeží Labe.

Podle Gočárových projektů však v Hradci mohlo vyrůst kvalitních budov ještě víc. Na neuskutečněné vize a sny Josefa Gočára vůbec poprvé v tak velkém rozsahu upozorňuje unikátní stejnojmenná výstava v hradeckém Muzeu východních Čech.

V Kotěrově "parníku" na břehu Labe lze vidět modely, plány a nákresy i těch staveb, které v Hradci nevznikly. Na výstavu připomínající 130. výročí narození slavného architekta je poskytlo Národní technické muzeum v Praze.

Gočára uctí také Jiřičná nebo Cílek

Gočárův odkaz si připomínají účastníci sympozia Gočár 2010, které včera začalo a dnes pokračuje v Muzeu východních Čech a v artkině Centrál.

David Vávra při promítání filmu Šumný Gočár v hradeckém kině Centrál

David Vávra při promítání filmu Šumný Gočár v hradeckém kině Centrál

"Setkání je zaměřeno na problematiku života ve městech s připomenutím Josefa Gočára jako architekta a urbanisty. Sešli se tady architekti, urbanisté a stavební inženýři všech směrů. Ale také krajináři, studenti architektury a stavebních škol, pracovníci povodí či zájemci o tohoto architekta z řad veřejnosti," sdělil odborný garant konference David Stránský.

Magnety budou jistě jména architektky Evy Jiřičné či Václava Cílka, který se v poslední době stal populární autoritou díky některým televizním pořadům. "Bude se mluvit nejen o Gočárovi, ale i o současných trendech v zakládání nových a o rozvoji a modernizaci starších městských center a celků. Tomu věnujeme bloky přednášek nazvané Ideální město a Od obavy z vody k obavě o vodu," řekl Stránský.

Atraktivní součástí akce bylo včerejší promítání sestříhaného dokumentu z populárního seriálu Šumná města v artkině Centrál. Sestřih, který představil Hradečákům také Gočárovy stavby v jiných městech celé republiky, uvedli jeho tvůrci Radovan Lipus a architekt, herec divadla Sklep, David Vávra.

Hradecký magistrát postavený podle návrhu Josefa Gočára

Městská galerie - dluh Hradce Gočárovi?

S Davidem Stránským pořádá konferenci i jeho otec Jiří. Ten míní, že Gočár vytvořil v Hradci Králové moderní centrum jako protiváhu toho historického: "Promyslel dopravní koncepci městských okruhů a radiál zakončených na periferii obytnými okrsky. Zasadil se o zachování prostoupení zeleně podél řek až do samotného centra města."

Gočár má i zásluhu na tom, že mnozí odborníci na krajinu považují soutok Labe s Orlicí svírající hradecké Jiráskovy sady a skýtající krásný pohled na Bílou věž a věže katedrály svatého Ducha za jeden z vůbec nejkrásnějších a nejmalebnějších soutoků řek v Česku. Aniž by tam někde byla od Gočára pohozena jediná cihla.

Podle Jiřího Stránského jsou obyvatelé Hradce Králové architektu Gočárovi trvale zavázáni za to, co pro město a jeho obyvatele vykonal: "A jak se mu odvděčíme? Samozřejmě touto vzpomínkou, ale především skutky. Chtěl bych připomenout alespoň jeden náš velký společný dluh – hradeckou galerii, kterou Gočár vyprojektoval, ale jejíž realizace se už

Josef Gočár

Narodil se 13. 3. 1880 v Semíně u Přelouče. V letech 1902 až 1905 studoval architekturu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Jana Kotěry a později se stal jeho nejbližším spolupracovníkem. V roce 1911 založil Skupinu výtvarných umělců, v roce 1912 spolu s P. Janákem Pražské umělecké dílny. Patří k nejvýznamnějším českým architektům první poloviny 20. století. Jeho dílo je veskrze původní, nepodléhá vlivu historismu 19. století ani suchému funkcionalistickému racionalismu. Je výtvarně citlivé a funkčně dokonalé. První část jeho tvorby lze zařadit k dynamickému českému kubismu, resp. rondokubismu. Druhá část jeho tvorby je osobitým projevem moderny - výtvarně pojatého funkcionalismu. Většinu svých prací realizoval v Praze a v Hradci Králové, který se stal díky němu vedle Zlína vzorem moderního města.

Karel Dvořák, Archiweb.cz

nedožil."

Stránský připomněl, že na jarním muzejním soaré právě architekt David Vávra vyzval obyvatele, aby se o postavení galerie podle Gočárova návrhu zasadili: „Jsem přesvědčen, že by pak pan architekt Gočár na nás z onoho českého nebe shlížel vskutku spokojeně.“

Šumní: Městská galerie je neuvěřitelně současná

Návštěvníci výstavy mohou vidět tři nové trojrozměrné modely nejzajímavějších nerealizovaných projektů a počítačovou vizualizaci městské galerie.

A co si myslí o městské galerii David Vávra?

Ten na jaře dokonce přesvědčoval hradeckého primátora Otakara Divíška, aby město galerii vystavělo. "Neberu to vůbec jako vtip. Je to tak kvalitní projekt, že bych ho nerozeznal od výtvorů současných autorů. Lidi z ciziny, kdyby to viděli, by řekli: To je slavný americký architekt Richard Meier! Projekt městské galerie má v sobě úžasnou čistotu a vnitřní eleganci," míní průvodce cyklem Šumná města.

Také režisér tohoto populárního seriálu Radovan Lipus by byl rád, kdyby Hradec našel politickou vůli projekt Gočárovy galerie jednou uskutečnit: "Městská galerie je důkazem vizionářství starosty Františka Ulricha a Hradce Králové. Maketa na výstavě ukazuje, že ten projet je úžasně nadčasový a kvalitní a může směle vstoupit do kontextu architektury jednadvacátého století."

Lipus se také vyznal z obdivu k osobě architekta: "Je mimořádné a v našich podmínkách nebývalé, aby jeden architekt zanechal v jednom městě tak silnou stopu. Nejen rozsahem a kvalitou práce, ale i pestrostí staveb. Gočár je kníže české architektury. Udával směr a tón a je to jeden z mála architektů, který nepustil ven špatný projekt."

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zabavené zbraně při střelbě v Hradci Králové: údajná maketa samopalu a...
Muž střílel na ženu s kočárkem, policistům předložil airsoftovou zbraň

Policisté z Hradce Králové vyšetřují čtyřiadvacetiletého muže, který v městské čtvrti Kukleny střílel z airsoftové zbraně. Střelbu nahlásila žena, která šla s...  celý článek

V dodávce, kterou v Hradci Králové zastavila policie, se mačkalo 26 dělníků....
V třímístné dodávce jelo 26 lidí, cizinci mířili do práce na stavbu

Skoro tři desítky lidí se naskládaly do třímístné dodávky, kterou policie zastavila v úterý ráno v Hradci Králové. Posádku tvořili cizinci, kteří jeli pracovat...  celý článek

Jeden ze studentských návrhů dopravního terminálu ve Dvoře Králové nad Labem.
Dvůr Králové už má vize dopravního terminálu, navrhli je studenti

Dvorská radnice se pomalu blíží ke splnění ambiciózního cíle – stavbě nového terminálu pro vlakovou a autobusovou dopravu. Jak by mohl vypadat, navrhli...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.