Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Golfistům z Jičína extrémy nevadí. Odpalují, i když venku mrzne

  10:29aktualizováno  10:29
Hráči extrémního golfu z Jičína rozhodně nepatří mezi ty, kteří vylezou na zelený trávník jen v šortkách a za předpokladu, že venku krásně svítí sluníčko. Členové klubu jičínského extrémního golfu skoro každý víkend trénují v parku u rybníka Šibeňáku. A to bez ohledu na počasí.

Při extrémním golfu klasickou jamku nahrazuje kruh tvořený provazem s tenisovými míči. | foto: Michal Fanta

Extrémní golfisté tvrdí, že se tento sport dá provozovat všude. Nejraději ho ale zkoušejí na sjezdovkách, do svahu, ze svahu, v jakémkoliv terénu. A s nejlevnějšími golfovými holemi, které pořídíte na internetu třeba za tři stovky.

Fotogalerie

Vyznavači tohoto pojetí golfu tvrdí, že je to návrat ke kořenům, kdy golf byl ještě hrou ve volném přírodním terénu.

Klasičtí golfisté se na ně možná trochu dívají skrz prsty, ale tihle nadšenci dostávají golf mezi široké vrstvy mladých, kteří si ho chtějí vyzkoušet, aniž by si museli pořizovat drahou výstroj a zapisovat se do klubů.

Také v sobotu bylo v parku u rybníka Šibeňáku dost dětí, které si přišly extrémní golf vyzkoušet. "Nejvíc se mi na tom líbí to odpalování," říká desetiletý Pepík a jeho bratr Jára přikyvuje: "Jsme tu teprve podruhé, ale zatím to není špatné. Docela se mi daří. Golf se mi líbí hodně."

Jamky není potřeba hloubit

Vedoucí klubu Miroslav Jedlička začal s extrémním golfem před dvěma lety a už se v celostátních závodech umisťuje mezi desítkou nejlepších.

"Výhodou tohoto golfu je, že ho lze hrát kdekoliv. Jen je tam třeba vymezit osm jamek. Nijak je nehloubíme. Jamku vymezuje provaz, na který je navlečeno osm tenisových míčů, hráč musí dostat golfový míček do tohoto pole, které má průměr asi metr," vysvětluje.

Terén a klima provizorního "golfového hřiště" jsou takové, že začínající extrémní golfisté mohou střídat odpalování míčků se svištěním po parádní ledové klouzačce nebo s válením ve sněhu. Ti nejmenší, které po pár neohrabaných odpalech golf moc nezaujal, kontrolují břehy hadovitě se vlnícího potoka.

"Vybírají z něj míčky, když tam nějaký spadne," říká mladá matka, která si dostupnou verzi golfu také přišla vyzkoušet.

Ztracených míčků škoda není. Profíci už je nechtěli

Míčků, které zalétnou do hustých keřů nebo se utopí v řece, prý ale moc škoda není. Většinou to jsou totiž vyřazené golfové míčky z profesionálních hřišť, o něž by Tiger Woods a jiní známí hráči jednou ze svých drahých golfových holí ani nezavadili.

Jičínští nadšenci se ohraných míčků ani holí neštítí. Mají přitom z golfu stejné potěšení jako podnikatelé na Karlštejně.

"Snažíme se nalézt pěkné terény tady v Českém ráji, takže hrajeme v místech, kde vidíme panorama skal, Trosek či Hrubé Skály. Sportujeme v krásném prostředí hor, hráli jsme už na spoustě sjezdovek. Hodně za námi jezdí u nás asi nejlepší extrémní golfisté ze severních Čech, a to právě kvůli zdejšímu krásnému prostředí," říká Jedlička.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Najdete na iDNES.cz