Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oko Googlu bylo i v Krkonoších. Na Sněžku ho vynesli v obřím batohu

  20:19aktualizováno  20:19
Firma Google se rozhodla rozšířit oblíbenou funkci svých map Street View i do nejvyšších českých hor Krkonoš. Jejich kameraman už nasnímal nejhezčí krkonošské trasy.

Pracovník Googlu procházel i kolem Luční boudy. | foto: archiv KRNAP

Projít se od Luční boudy na Sněžku nebo si udělat výlet ke Sněžným jamám bude v blízké budoucnosti možné i z chatrče uprostřed rovníkové Afriky nebo z australské buše.

Jedinou podmínkou bude vlastnictví počítače s připojením na internet. Virtuální procházku po krásách Krkonoš už brzy uživatelům svých map nabídne společnost Google.

Internetový gigant vyslal před měsícem na krkonošské stezky svého pracovníka se speciální čtyřicetikilovou krosnou na zádech. V obřím batohu nesl zařízení s kamerou, která v úhlu 360 stupňů zaznamenávala vše, co se kolem ní mihlo.

„Na internetu jsme narazili na nabídku spolupráce s mapami Google, kterou firma nabízela zajímavým místům na celém světě. Kontaktovali jsme je a z Londýna se nám ozvali, že se jim nápad nasnímat Krkonoše moc líbí a že k nám pošlou svého pracovníka se speciální kamerou,“ popisuje Radek Drahný ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), který celou akci vymyslel.

Podmínkou byly okruhy

Od nápadu k realizaci nasnímat nejkrásnější krkonošská místa trvalo včetně vyřízení všech dokumentů a povolení jen čtvrt roku.

„Místa jsme pro Google vytipovali my. Jedinou podmínkou bylo, aby šlo o okruh. Fotograf proto nasnímkoval dvě trasy,“ říká Drahný.

Pracovník Googlu s kamerou v batohu u Luční boudy. Mapuje dva okruhy v...

Uživatelé Google Maps si díky tomu budou moci prohlédnout jednu trasu v západních a jednu ve východních Krkonoších. Západní trasa virtuálního cestovatele provede od Vrbatovy boudy přes Labskou boudu a Sněžné jámy až ke Kotli. Východní trasa pak turisty provede od Sněžky přes Luční boudu k Obřímu dolu.

Virtuální prohlídka ukáže jen ta místa, která jsou na oficiálních turistických stezkách. Do oblastí, které jsou návštěvníkům hor zapovězeny, správa parku z opatrnosti nepustila ani prominentní kameru Googlu.

„Lidem chceme ukazovat místa, na která se mohou podívat, a ne ta nepřístupná. Nechceme turisty inspirovat k tomu, aby chodili tam, kam nemají,“ vysvětluje záměr mluvčí parku.

Zbývá rozostřit tváře turistů

Zmapování stezek poslouží nejen lidem z druhého konce světa, kteří to mají do Krkonoš daleko, ale třeba i hendikepovaným, pro něž by byl pohyb v horském terénu složitý.

„Věříme také , že mapy přimějí i turisty, kteří v Krkonoších nikdy nebyli, aby si za pomoci virtuální procházky naplánovali svoji návštěvu hor,“ říká Drahný.

Firma Google má doposud v Královéhradeckém kraji pro Street View nasnímány ulice měst a vybrané turistické atrakce.

Udělat si virtuální procházku je tak možné například po koupališti Flošně v Hradci Králové nebo po zoo ve Dvoře Králové nad Labem, kterou zaměstnanec kalifornské společnosti nasnímal před dvěma lety ze sedadla speciální tříkolky.

„Jelikož se infrastruktura neustále vyvíjí, věříme, že díky aktualizaci Street View snímků umožníme uživatelům a návštěvníkům Česka ještě lepší orientaci a inspiraci při výletech a dovolených,“ zdůvodňuje produktový manažer Googlu Jaroslav Bengl, proč se nyní rozhodli i pro nejvyšší české hory.

Za jak dlouho si bude možné projít dva krkonošské okruhy na vlastním počítači ale zatím není známo. „Kdy se na Googlu objevíme, sám netuším. Zatím nemáme žádné informace,“ krčí rameny Drahný.

Společnost totiž musí snímky nejprve zpracovat, několik týdnů zabere jenom rozostřování obličejů okolojdoucích turistů. A to nemusí být snadné: vždyť Krkonoše za rok navštíví pět až šest milionů lidí.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz