Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnazisté poprvé darovali krev. Stanice hledá tisíc nových dárců ročně

  8:50aktualizováno  8:50
Deset nových dárců krve získala ve středu transfuzní stanice v hradecké fakultní nemocnici. O nováčky, kteří dají krev bezpříspěvkově, nemocnice stojí a každý rok se snaží získat tisícovku nových. Přijít může kdokoliv, kdo je zdravý, plnoletý a mladší 60 let.

Studenti hradeckého Gymnázia Boženy Němcové byli poprvé darovat krev (5.10.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nejdřív trochu obav, co je čeká, ale pak úleva a snad i trocha radosti. Emoce ve středu vířily na transfuzním oddělení hradecké fakultní nemocnice, kam přišli poprvé darovat krev studenti Gymnázia Boženy Němcové. Akci zorganizovala jejich učitelka Iveta Jalůvková, dlouholetá dobrovolná dárkyně krve.

Hradecká transfuzní stanice stále potřebuje nové a nové dárce, aby nahradili ty, kteří musí skončit kvůli věku či nemoci. Mezi desítkou studentů byl i Jan Fiedler.

„Dřív jsem o darování krve nepřemýšlel, ale když s nápadem přišla paní profesorka, řekl jsem si, proč ne. Někomu to pomůže a mně to nic neudělá. Rodičům jsem to doma oznámil jako hotovou věc, divili se, nečekali to, ale byli rádi,“ prozradil osmnáctiletý mladík před tím, než se vypravil do laboratoře a ordinace, kde ho čekalo testování krve a pohovor s lékařkou. Ta musí s každým projít dotazník, změřit mu tlak a posoudit, jestli je k odběru způsobilý.

Fotogalerie

Pohovorem musí dárci projít při každé návštěvě. Stejně tak jim sestry v laboratoři pokaždé otestují vzorek krve. Prvodárcům ho odeberou ze žíly pro kompletní krevní obraz, při opakovaných návštěvách už sestra odebírá krev jen z prstu.

Když lékařka Fiedlera schválila, darování krve už nic nebránilo. Na radu učitelky se pořádně napil a snědl připravený rohlík, aby se mu nezatočila hlava. Pak už stačilo důkladně umýt paži a zasednout do křesla. O vše další se postaraly sestřičky, kterým denně projdou rukama desítky litrů krve. Od každého jí do sáčku odeberou 450 mililitrů.

Vzácnou tekutinu pak pošlou k dalšímu zpracování. Administrativní kolečko před odběrem zabere několik desítek minut, ale pobyt v odběrové místnosti už je krátký.

„Vše dopadlo snad dobře. Překvapila mě rychlost, odebráno jsem měl za pět minut a čtyři vteřiny,“ usmíval se Fiedler, který stejně jako spolužáci dostal jako pozornost pro prvodárce brož se symbolickou krůpějí krve.

Pokud budou chodit pravidelně, mohou se za darování krve či krevní plazmy dopracovat k bronzové plaketě za 10, stříbrné za 20, zlaté za 40 odběrů a pak i ke zlatému kříži v několika stupních.

Přednosta transfuzní stanice Vít Řeháček doufá, že nábor prvodárců neskončí a že se k dobrému skutku odhodlají další mladí lidé. „V současné době máme v registru 10,5 tisíce dárců a každý rok potřebujeme alespoň tisíc prvodárců, aby nahradili ty, kteří končí,“ uvedl Řeháček. Na stanici uvítají každého zdravého člověka mezi 18 a 60 lety a s váhou nad 50 kilogramů. Prvodárce může přijít kdykoliv bez objednání.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Najdete na iDNES.cz