Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnazisté poprvé darovali krev. Stanice hledá tisíc nových dárců ročně

  8:50aktualizováno  8:50
Deset nových dárců krve získala ve středu transfuzní stanice v hradecké fakultní nemocnici. O nováčky, kteří dají krev bezpříspěvkově, nemocnice stojí a každý rok se snaží získat tisícovku nových. Přijít může kdokoliv, kdo je zdravý, plnoletý a mladší 60 let.

Studenti hradeckého Gymnázia Boženy Němcové byli poprvé darovat krev (5.10.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nejdřív trochu obav, co je čeká, ale pak úleva a snad i trocha radosti. Emoce ve středu vířily na transfuzním oddělení hradecké fakultní nemocnice, kam přišli poprvé darovat krev studenti Gymnázia Boženy Němcové. Akci zorganizovala jejich učitelka Iveta Jalůvková, dlouholetá dobrovolná dárkyně krve.

Hradecká transfuzní stanice stále potřebuje nové a nové dárce, aby nahradili ty, kteří musí skončit kvůli věku či nemoci. Mezi desítkou studentů byl i Jan Fiedler.

„Dřív jsem o darování krve nepřemýšlel, ale když s nápadem přišla paní profesorka, řekl jsem si, proč ne. Někomu to pomůže a mně to nic neudělá. Rodičům jsem to doma oznámil jako hotovou věc, divili se, nečekali to, ale byli rádi,“ prozradil osmnáctiletý mladík před tím, než se vypravil do laboratoře a ordinace, kde ho čekalo testování krve a pohovor s lékařkou. Ta musí s každým projít dotazník, změřit mu tlak a posoudit, jestli je k odběru způsobilý.

Fotogalerie

Pohovorem musí dárci projít při každé návštěvě. Stejně tak jim sestry v laboratoři pokaždé otestují vzorek krve. Prvodárcům ho odeberou ze žíly pro kompletní krevní obraz, při opakovaných návštěvách už sestra odebírá krev jen z prstu.

Když lékařka Fiedlera schválila, darování krve už nic nebránilo. Na radu učitelky se pořádně napil a snědl připravený rohlík, aby se mu nezatočila hlava. Pak už stačilo důkladně umýt paži a zasednout do křesla. O vše další se postaraly sestřičky, kterým denně projdou rukama desítky litrů krve. Od každého jí do sáčku odeberou 450 mililitrů.

Vzácnou tekutinu pak pošlou k dalšímu zpracování. Administrativní kolečko před odběrem zabere několik desítek minut, ale pobyt v odběrové místnosti už je krátký.

„Vše dopadlo snad dobře. Překvapila mě rychlost, odebráno jsem měl za pět minut a čtyři vteřiny,“ usmíval se Fiedler, který stejně jako spolužáci dostal jako pozornost pro prvodárce brož se symbolickou krůpějí krve.

Pokud budou chodit pravidelně, mohou se za darování krve či krevní plazmy dopracovat k bronzové plaketě za 10, stříbrné za 20, zlaté za 40 odběrů a pak i ke zlatému kříži v několika stupních.

Přednosta transfuzní stanice Vít Řeháček doufá, že nábor prvodárců neskončí a že se k dobrému skutku odhodlají další mladí lidé. „V současné době máme v registru 10,5 tisíce dárců a každý rok potřebujeme alespoň tisíc prvodárců, aby nahradili ty, kteří končí,“ uvedl Řeháček. Na stanici uvítají každého zdravého člověka mezi 18 a 60 lety a s váhou nad 50 kilogramů. Prvodárce může přijít kdykoliv bez objednání.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz