Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hořicích sloučili gymnázium, kantoři chtějí založit soukromé

  9:00aktualizováno  9:00
Hořice se možná opět dočkají čtyřletého gymnázia. Soukromou školu s praktickou výukou chtějí založit kantoři z nedávno sloučeného osmiletého gymnázia. Nejspíše budou moci zůstat ve stejné budově.
Když všechno půjde podle představ učitelů, mohlo by se soukromé gymnázium v Hořicích otevřít v září 2014. (Ilustrační fotografie).

Když všechno půjde podle představ učitelů, mohlo by se soukromé gymnázium v Hořicích otevřít v září 2014. (Ilustrační fotografie). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Před několika lety se spolu se studenty snažili bojovat proti zrušení čtyřletého oboru, poté proti sloučení gymnázia s dalšími hořickými středními školami, ale marně.

Nyní se tamní kantoři rozhodli pro radikální krok: založí v Hořicích gymnázium soukromé. A když všechno půjde podle jejich představ, mohlo by se otevřít v září 2014.

"Chtěli bychom zastavit odliv středoškoláků z Hořic, když tady kraj zrušil čtyřletý obor gymnázia, ale důvodů je mnohem víc. Chceme také poskytnout dětem i jiný způsob vzdělání, než je běžné," vysvětluje hlavní iniciátorka projektu Škola pro život Šárka Šandová. Na hořickém gymnáziu učí češtinu už 21 let.

"Ještě nejsme zaregistrovaní v rejstříku středních škol, do 30. září musíme podat žádost o zapsání a do té doby musíme splnit spoustu podmínek," dodává kantorka, s níž na přípravě soukromé školy spolupracují její čtyři kolegové se dvěma odjinud.

Jak říkají, mají v Hořicích hodně podporovatelů, a vstříc jim vyšla i radnice, která jim už přislíbila budovu stávajícího gymnázia v Husově ulici.

"Zastupitelstvo schvaluje možnost dlouhodobého pronájmu budovy gymnázia projektu Škola pro život v případě, že budova již nebude vázaná nájemním vztahem," shodli se v pondělí téměř jednomyslně hořičtí zastupitelé, jen jeden z nich se zdržel hlasování.

Budova totiž patří městu, ale dosud ji má v pronájmu kraj. Ten nyní chystá stěhování státního gymnázia do budovy tamní obchodní akademie, se kterou se sloučilo, a Hořicím s největší pravděpodobností vypoví nájem.

"Kraj tak ušetří až 1,5 milionu korun ročně na nájmu a provozu," uvedl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

"V tuto chvíli stále nemáme výpověď, kraj má čas už jen několik dní do konce června, pokud by chtěl budovu opustit ke konci příštího školního roku," upozorňuje místostarosta Hořic Aleš Svoboda.

Jak šel čas na hořickém gymnáziu

 • 17. 11. 2010
  Studenti uspořádali symbolický protest proti rozhodnutí kraje omezit počet tříd. Ředitel Josef Lindauer tehdy kvůli nechuti komunikovat s krajem dal výpověď a předčasně odešel do důchodu.
 • 2. 12. 2010
  Asi 300 studentů, jejich rodičů a učitelů spolu se starostou Hořic vyrazilo k sídlu kraje protestovat proti rušení čtyřletého studia.
 • 2. 3. 2011
  Kraj rozhodl, že gymnázium sloučí s hořickou obchodní akademií, vyšší odbornou školou rozvoje venkova a střední zemědělskou školou.
 • 24. 3. 2011
  Rozhodnutí potvrdili zastupitelé kraje. Nový název školy je od té doby Gymnázium, Střední odborná škola, Střední odborné učiliště a Vyšší odborná škola Hořice.

"Pokud bychom nenašli prostory v Hořicích, tak bychom hledali jinde," reaguje Šandová. To by ovšem zamrzelo nejen potenciální studenty, ale i město, které vznik soukromého gymnázia vítá.

"Gymnázium má v Hořicích tradici a osmileté gymnázium nám jako zřizovateli základních škol odebírá část dětí v pátých třídách. Navíc posílat děti na čtyřletá gymnázia do Hradce stojí rodiny hodně peněz," upozorňuje místostarosta.

"Gymnazista by měl také umět přišít knoflík nebo nasekat dříví"

Projekt nové školy počítá s kapacitou 120 až 160 žáků. "Státní dotace na první rok soukromých škol nejsou velké," podotýká vedoucí pracovní skupiny šesti kantorů.

"Stát přiděluje konkrétní částku na každého žáka, ale soukromé školy z ní první rok dostávají jen 60 procent. Až v dalších letech může ředitel školy požádat o navýšení, ale částka stejně nebude stoprocentní. Musí se proto dorovnávat školným, granty nebo sponzorskými dary," vysvětluje Šandová.

Nyní je na hořickém gymnáziu, které se sloučilo s místní střední zemědělskou školou a obchodní akademií s vyšší odbornou školou rozvoje venkova, po jedné třídě osmiletého studia a čtyřletý obor už jen dobíhá, poslední studenti budou příští rok maturovat.

Výuka na soukromém gymnáziu by podle kantorů měla být mnohem praktičtější než na státních.

"Ač to bude gymnázium, chceme mít daleko více tvořivých činností a máme v plánu i vyjíždět na delší pobyty mimo školu, třeba na několikatýdenní školu v přírodě, aby se děti dostaly ven a neseděly u počítačů. Měly by se naučit třeba přišít knoflík nebo nasekat dříví, mohly by absolvovat základy řezbářství," naznačuje představy Šandová.

Jakmile dnes rozdá vysvědčení, chce se vrhnout na papírování. K žádosti, kterou musí s kolegy podat do konce září, se vysloví krajský úřad a následně ministerstvo školství.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz