Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hořicích sloučili gymnázium, kantoři chtějí založit soukromé

  9:00aktualizováno  9:00
Hořice se možná opět dočkají čtyřletého gymnázia. Soukromou školu s praktickou výukou chtějí založit kantoři z nedávno sloučeného osmiletého gymnázia. Nejspíše budou moci zůstat ve stejné budově.
Když všechno půjde podle představ učitelů, mohlo by se soukromé gymnázium v Hořicích otevřít v září 2014. (Ilustrační fotografie).

Když všechno půjde podle představ učitelů, mohlo by se soukromé gymnázium v Hořicích otevřít v září 2014. (Ilustrační fotografie). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Před několika lety se spolu se studenty snažili bojovat proti zrušení čtyřletého oboru, poté proti sloučení gymnázia s dalšími hořickými středními školami, ale marně.

Nyní se tamní kantoři rozhodli pro radikální krok: založí v Hořicích gymnázium soukromé. A když všechno půjde podle jejich představ, mohlo by se otevřít v září 2014.

"Chtěli bychom zastavit odliv středoškoláků z Hořic, když tady kraj zrušil čtyřletý obor gymnázia, ale důvodů je mnohem víc. Chceme také poskytnout dětem i jiný způsob vzdělání, než je běžné," vysvětluje hlavní iniciátorka projektu Škola pro život Šárka Šandová. Na hořickém gymnáziu učí češtinu už 21 let.

"Ještě nejsme zaregistrovaní v rejstříku středních škol, do 30. září musíme podat žádost o zapsání a do té doby musíme splnit spoustu podmínek," dodává kantorka, s níž na přípravě soukromé školy spolupracují její čtyři kolegové se dvěma odjinud.

Jak říkají, mají v Hořicích hodně podporovatelů, a vstříc jim vyšla i radnice, která jim už přislíbila budovu stávajícího gymnázia v Husově ulici.

"Zastupitelstvo schvaluje možnost dlouhodobého pronájmu budovy gymnázia projektu Škola pro život v případě, že budova již nebude vázaná nájemním vztahem," shodli se v pondělí téměř jednomyslně hořičtí zastupitelé, jen jeden z nich se zdržel hlasování.

Budova totiž patří městu, ale dosud ji má v pronájmu kraj. Ten nyní chystá stěhování státního gymnázia do budovy tamní obchodní akademie, se kterou se sloučilo, a Hořicím s největší pravděpodobností vypoví nájem.

"Kraj tak ušetří až 1,5 milionu korun ročně na nájmu a provozu," uvedl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

"V tuto chvíli stále nemáme výpověď, kraj má čas už jen několik dní do konce června, pokud by chtěl budovu opustit ke konci příštího školního roku," upozorňuje místostarosta Hořic Aleš Svoboda.

Jak šel čas na hořickém gymnáziu

 • 17. 11. 2010
  Studenti uspořádali symbolický protest proti rozhodnutí kraje omezit počet tříd. Ředitel Josef Lindauer tehdy kvůli nechuti komunikovat s krajem dal výpověď a předčasně odešel do důchodu.
 • 2. 12. 2010
  Asi 300 studentů, jejich rodičů a učitelů spolu se starostou Hořic vyrazilo k sídlu kraje protestovat proti rušení čtyřletého studia.
 • 2. 3. 2011
  Kraj rozhodl, že gymnázium sloučí s hořickou obchodní akademií, vyšší odbornou školou rozvoje venkova a střední zemědělskou školou.
 • 24. 3. 2011
  Rozhodnutí potvrdili zastupitelé kraje. Nový název školy je od té doby Gymnázium, Střední odborná škola, Střední odborné učiliště a Vyšší odborná škola Hořice.

"Pokud bychom nenašli prostory v Hořicích, tak bychom hledali jinde," reaguje Šandová. To by ovšem zamrzelo nejen potenciální studenty, ale i město, které vznik soukromého gymnázia vítá.

"Gymnázium má v Hořicích tradici a osmileté gymnázium nám jako zřizovateli základních škol odebírá část dětí v pátých třídách. Navíc posílat děti na čtyřletá gymnázia do Hradce stojí rodiny hodně peněz," upozorňuje místostarosta.

"Gymnazista by měl také umět přišít knoflík nebo nasekat dříví"

Projekt nové školy počítá s kapacitou 120 až 160 žáků. "Státní dotace na první rok soukromých škol nejsou velké," podotýká vedoucí pracovní skupiny šesti kantorů.

"Stát přiděluje konkrétní částku na každého žáka, ale soukromé školy z ní první rok dostávají jen 60 procent. Až v dalších letech může ředitel školy požádat o navýšení, ale částka stejně nebude stoprocentní. Musí se proto dorovnávat školným, granty nebo sponzorskými dary," vysvětluje Šandová.

Nyní je na hořickém gymnáziu, které se sloučilo s místní střední zemědělskou školou a obchodní akademií s vyšší odbornou školou rozvoje venkova, po jedné třídě osmiletého studia a čtyřletý obor už jen dobíhá, poslední studenti budou příští rok maturovat.

Výuka na soukromém gymnáziu by podle kantorů měla být mnohem praktičtější než na státních.

"Ač to bude gymnázium, chceme mít daleko více tvořivých činností a máme v plánu i vyjíždět na delší pobyty mimo školu, třeba na několikatýdenní školu v přírodě, aby se děti dostaly ven a neseděly u počítačů. Měly by se naučit třeba přišít knoflík nebo nasekat dříví, mohly by absolvovat základy řezbářství," naznačuje představy Šandová.

Jakmile dnes rozdá vysvědčení, chce se vrhnout na papírování. K žádosti, kterou musí s kolegy podat do konce září, se vysloví krajský úřad a následně ministerstvo školství.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Liboš Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Najdete na iDNES.cz