Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvorské gymnázium lanaří studenty. Billboard rozčílil konkurenta

  11:20aktualizováno  11:20
Královédvorské gymnázium lanaří zájemce o studium v sousedním Hostinném, které má vlastní gymnázium bojující o přežití. Kousek od konkurenční školy pověsilo billboard, adepty chce zaujmout stipendii. Konkurenční škola i kraj to kritizují.

Královédvorské gymnázium vyvěsilo svůj billboard v Hostinném, což se nelíbí vedení hostinského gymnázia ani krajské radní pro školství (3.2.2016). | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Co je ještě zdravý konkurenční boj a kde už začínají neférové praktiky? Podobné otázky rozdmýchala marketingová kampaň královédvorského gymnázia, které vyvěsilo obří billboard do sousedního Hostinného.

Láká na něm zájemce o studium na prospěchová stipendia. Na tom by nebylo nic divného, kdyby pětitisícové Hostinné nemělo vlastní gymnázium s nedostatkem studentů.

Ředitel gymnázia v Hostinném Martin Vlášek pokládá takové praktiky za nekorektní, podle něj překračují etické hranice konkurenčního boje mezi školami v regionu.

Fotogalerie

„Gymnázia v regionu spolu vždy spolupracovala a vycházela. Nikdy by nás nenapadlo umístit billboard třeba do Trutnova nebo Úpice, to se přece nedělá. Rozhodně to není kolegiální,“ říká Martin Vlášek.

Vpád dvorského gymnázia do Hostinného se nelíbí ani zdejší radnici. „Mám podobný názor jako pan ředitel, není v pořádku, aby tržní ekonomika takovýmto způsobem vstupovala do školství. Billboard je na soukromém objektu a nic s tím nemůžeme dělat. Navíc si myslím, že obě dvě gymnázia jsou v kvalitě výuky srovnatelná,“ říká místostarosta Petr Kesner.

Opírá se o nedávné výsledky srovnávacích testů deváťáků, které v celé republice organizovala společnost SCIO. Hostinští z nich vyšli velice dobře.

„Každá škola se musí snažit, jak umí“

Ředitel dvorského gymnázia Petr Minář kritiku odmítá. „Je to zbytečně vyvolaný problém. Každá škola se musí snažit, jak umí,“ míní.

Studenti v kraji

Počet v 1. ročnících / Počet nabízených míst

2015 5 571 / 9 259

2014 5 819 / 8 885

2013 5 896 / 9 140

Billboard je podle něj hlavně pozvánkou na březnový den otevřených dveří. Ředitel zároveň popírá, že reklama cílí výhradně na zájemce o studium v Hostinném.

„Není to umístěno nikde na nástěnce hostinského gymnázia, ale na veřejných místech, jež navštěvují i lidé odjinud než z Hostinného - ať už z okolí na rozhraní spádových oblastí, nebo ti, kteří tam jezdí za prací, ačkoli bydlí na Královédvorsku. Nemluvě o turistech jezdících do hor,“ argumentuje Minář.

Obě gymnázia vzdálená od sebe 20 kilometrů se v posledních letech potýkají s nedostatkem studentů a obě chtěl Královéhradecký kraj sloučit s jinými středními školami (vedení kraje vzdalo takzvanou optimalizaci škol až do voleb, více čtěte zde).

Dvorské gymnázium zachránila injekce od místních podnikatelů v čele s textilním magnátem Jiřím Hlavatým (více čtěte zde), díky níž škola začala nabízet prospěchová stipendia studentům, kteří mají prospěch pod 1,3.

Od sloučení hostinského gymnázia s vrchlabskou střední školou a učilištěm hejtmanství vloni po vlně kritiky nakonec ustoupilo.

V loňském roce se gymnáziu v Hostinném nepodařilo třídy dostatečně naplnit. Mohl se na tom podepsat i nakonec nerealizovaný záměr Královéhradeckého kraje školu spojit s vrchlabským subjektem. Do gymnaziálního oboru vloni nastoupilo 16 studentů, stejný počet také do oboru sociální činnost. Vedení školy zatím nechce předjímat, kolik studentů usedne do lavic v září. Termín pro podání přihlášek vyprší v polovině března.

Taktika, kterou v konkurenčním boji zvolila dvorská škola, se příliš nezamlouvá ani vedení hradeckého hejtmanství. Radní pro oblast školství Táňa Šormová se postavila na stranu kritiků.

„Osobně to považuji za velmi nekorektní jednání, ale školy jsou k tomu bohužel nepřímo vedeny způsobem financování, protože jejich peníze určuje počet žáků. Ani jedno z těchto gymnázií, co se týče počtu uchazečů, na tom není dobře. Kraj jako zřizovatel určitě vyzve ředitele dvorského gymnázia, aby volil férovější přístup při náboru,“ upozorňuje radní.

Na sociálních sítích se ozvali příznivci i kritici

Reklamní kampaň gymnázia rozvířila debatu na sociálních sítích, diskutující hodnotí spor mezi školami většinou střízlivým tónem. „Vím už o několika studentech, co opravdu z Hostinného dojíždějí. Každá škola prostě bojuje tím, co může nabídnout,“ říká Vítek Zlámal.

„Každý student má nárok na svobodnou volbu, kde bude studovat. Pryč jsou doby, kdy chodili do škol v místě bydliště,“ míní Věra Václavíková.

Kriticky se k vyostřenému boji o studenty staví Vladimíra Havelková. „Neuznávám propagaci náboru dětí do školského zařízení za peníze. Náborová reklama do dvorského zařízení umístěná v našem městě mi připadá nelogická,“ uvádí.

Prospěchová stipendia jsou běžnou praxí na odborných středních školách v kraji. Jejich cílem je motivovat žáky ke studiu nedostatkových profesí, jako jsou elektrikář, tesař, obráběč kovů nebo zahradník. Počet podporovaných technických oborů překročil už dvacítku. Hradecké hejtmanství na stipendiích v loňském školním roce vyplatilo 5,8 milionu korun.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ – NEREZOVÉ MATERIÁLY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz