Martin Ertner při focení zmije růžkaté v Chorvatsku | foto: Archiv Martina Ertnera

Hadi jsou krásní, není třeba se jich bát, říká fotograf o své výstavě

  • 1
Martin Ertner ze Žacléře má zvláštní koníček: fotografuje hady a se snímky slaví celosvětový úspěch. Do 29. října vystavuje jeho fotky muzeum v Žacléři. V Chorvatsku se mu podařilo vyfotit zmiji růžkatou, nejjedovatějšího evropského hada.

„Hadi jsou úžasně zajímavá a mírumilovná zvířata, spousta lidí se jich ale stále zbytečně bojí. Fotkami se snažím ukázat zblízka jejich krásu a přiblížit jejich život,“ říká jednadvacetiletý fotograf. 

Martin Ertner strávil prázdniny v Arizoně, kam se vydal speciálně za exotickými hady. „V hledání jsem pokračoval i v Nevadě a Kalifornii. Byla to velmi povedená cesta, našli jsme čtyři druhy chřestýšů,“ vypráví mladý fotograf. 

Loni se „na hady“ vypravil do Chorvatska, kde se mu podařilo vyfotit zmiji růžkatou, nejjedovatějšího evropského hada. „Strach při focení nemám, co se týká plazů, opravdu není proč. Hadi po kontaktu s lidmi rozhodně netouží. Když je člověk nijak nedráždí nebo se nedostane příliš blízko, neuštknou,“ vysvětluje Martin Ertner.

„Neměl kam utéci a nezbylo mu nic jiného než mě uštknout“

Vzpomíná, jak sám jednou takovou chybu udělal: „Šlo o samečka zmije obecné, celou dobu vypadal klidně a já neodhadl situaci. Vyhříval se u kamene a když jsem se dostal s foťákem moc blízko, neměl kam utéci a nezbylo mu nic jiného než mě uštknout. Za pár dní jsem se vrátil a pár fotek pořídil. Ten den to byl opět velmi klidný a krásný had.“

Plazy Martin Ertner fotografuje ve volné přírodě. „Vyhledávání hodně záleží na druhu, který chci najít. Třeba naše zmije obecná je věrná své lokalitě, takže pokud ji chci vidět, většinou jdu na jistotu. Jiné je to s užovkami obojkovými, které se v průběhu roku často přesouvají. U některých druhů, zejména u těch, které chci najít poprvé, to vyžaduje hodně chození,“ pokračuje. Nejúspěšnější bývá při východu a západu slunce, v horkém počasí vyráží fotografovat i v noci.

Příští rok plánuje navštívit Afriku, kde by se chtěl soustředit na zmijovité. Na ty se zaměřuje nejen při focení, ale i při svém vysokoškolském studiu. Právě studium v Olomouci je jediný důvod, proč se to u něho doma hady zatím nehemží.

„O plazy a obojživelníky jsem se zajímal od malička“

„Mám teď doma jen jednoho, do budoucna plánuju několik dalších. Když nejsem doma, musím poprosit o pomoc maminku a asi by nebyl nejlepší nápad, aby se starala o desítky hadů,“ směje se a dodává, že se z jeho koníčku díky škole snad jednou stane i zaměstnání.

Fotografie okouzlila Martina Ertnera už v dětství. „Začínal jsem ještě na analogový foťák a fotil, cokoliv jsem v přírodě viděl. Vždy mě moc bavilo sledovat dokumentární filmy o zvířatech, tak jsem chtěl zkusit něco podobného. O plazy a obojživelníky jsem se zajímal od malička, takže bylo asi nevyhnutelné tyto dva koníčky spojit,“ vysvětluje, jak se k netradičnímu zájmu dostal.

Výstava v Městském muzeu Žacléř má název Příroda pohledem mladých umělců. „Návštěvníci určitě uvidí snímek, který právě soutěží ve finále celosvětové Nactus Award, a několik druhů našich i exotických hadů,“ zve na výstavu autor, jehož fotografie zaznamenaly úspěch i v dalších soutěžích.

Kromě Ertnerových snímků jsou v Žacléři k vidění tematické malby dalšího místního rodáka Ondřeje Pavelky.