Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oživila dávnou tradici, ve Špindlerově Mlýně vyrábí skleněné perle

  8:20aktualizováno  8:20
Hana Šebková ze Špindlu si splnila dětský sen. Před pěti lety začala doma vyrábět takzvané vinuté skleněné perle. V Krkonoších tak obnovila starobylou tradici. Způsob prý okoukala přímo u sklářů.

Hana Šebková vyrábí ve Špindlu vinuté skleněné perle. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Plamen šlehá dvacet centimetrů daleko od plynového hořáku. Hana Šebková ve své dílně v rodinném domě ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších levou rukou otáčí tyčkou, na kterou navíjí skleněnou hmotu roztavenou do konzistence medu. Tvoří tělo korálku, který pak ozdobí.

Aby mohla sklo opracovávat a přeměňovat, musí hmotu neustále zahřívat. Kdyby přestala otáčet tyčkou, skleněná hmota by skápla na pracovní stůl a její práce by skončila nezdarem.

Fotogalerie

„Vinutá skleněná perle není perla, to je něco jiného,“ upozorňuje žena a v pravidelném rytmu přikládá na korálek, kterým neustále otáčí, tenký skleněný prut modré barvy. V žáru plamene se konec prutu nataví, přilepí k tvárnému sklu a tímto způsobem skleněnou hmotu ovine kolem korálku. Materiál řeže plamenem, který sklo nádherně rozzáří.

„Základ se různě zdobí, a tomu se říká vinutí, proto ten název - vinuté perle. Skleněná hmota se na korálek navíjí,“ vysvětluje Hana Šebková, když nad pracovním stolem dokončuje jeden z nich. Hotovou perli vloží do speciální prachové hmoty, aby výrobek mohl tři hodiny pozvolna chladnout. V místnosti má desítky skleněných trubiček a tyčí různých barev, které slouží k výrobě korálků i ke zdobení.

„Skleněné tyčky jsou vlastně polotovarem, které se po nahřátí na 800 až 1 100 stupňů Celsia používají ke zdobení. Různě se na sebe vrství, čímž vznikají ornamenty. Abych mohla dělat drobnější detaily, pinzetou si z roztaveného materiálu vytahám různě tenká vlákna a pak je použiji. I když to tak někdy vypadá, nic není malované, všechno vzniká přidáváním skla na základní tvar. Problém je v tom, že co na korálek přidám, už nesundám. Opravy nejsou možné. Vyžaduje to velkou trpělivost,“ popisuje tajemství výroby perlařka.

Hana Šebková na stůl rozloží kolekci náhrdelníků, náušnic, různých barev, velikostí i tvarů. Některé perle připomínají mořské tvory, jiné motivy z okolní přírody. Výroba jednoho náhrdelníku trvá průměrně dva dny, na některých spolupracovala i se zlatníky.

„Snažím se nesledovat konkurenci, abych nebyla ovlivněná. Spoléhám se na svoji představivost. Inspiraci beru hlavně ve své hlavě, je jí možná i okolní krkonošská příroda. Třeba teď na jaře mám tendenci používat spíš zelené a tyrkysové odstíny. Jeden odborník mi řekl, že dělám takové šťavnaté šperky, což mě potěšilo. Nesnažím se dělat umění, ale užitný šperk pro každodenní nošení,“ míní Šebková.

Kouzlo ruční práce spočívá v tom, že každý šperk je unikát.

Lidí, kteří se věnují výrobě vinutých skleněných perlí, není v Česku mnoho. Většina z nich tvoří v pohraničních českých horách, stejně jako před staletími. Sklárny se od středověku postupně rozšířily na mnohá místa Krkonoš, Jizerských hor, Krušných hor, Šumavy a dalších oblastí.

Bylo to logické, skláři tam měli dostatek suroviny a v lesích zásoby dřeva potřebné k tavení. S tím souvisí i tradice výroby perlí a korálků. V Krkonoších a podhůří existovala tradice výroby vinutých skleněných perlí ještě na počátku 20. století, hlavně na Jablonecku.

„Původ vinutých skleněných perlí je v 15. století v okolí severoitalských Benátek na Muranu (souostroví v Benátské laguně Jaderského moře - pozn. red.). Technologie výroby byla zpočátku velmi chráněna. Italští skláři dokonce podepisovali smlouvu, že položí hlavu, když tajemství výroby prozradí. Nicméně čeští skláři se k tajemství nějakým způsobem dostali a už v 16. století začali s výrobou vinutých perlí i na Jablonecku, Železnobrodsku a na Šumavě,“ říká vystudovaná fyzioterapeutka a přináší certifikát krkonošského regionálního produktu, který potvrzuje kvalitu její práce.

Značku regionálního produktu mohou používat jen některé výrobky vyznačující se originalitou, tradicí a hlavně místem původu.

„Prezentovala jsem svoji práci lidem, kteří tomu rozumí, usoudili, že mohu řemeslně reprezentovat Krkonoše. Vinuté perle vyrábím tradiční metodou, jakou vznikaly v českém pohraničí po staletí. Častěji než ve sklářských hutích perle vznikaly v domácím prostředí. Používá se slabší tyčovina a slabší plamen a nižší teplota než u výroby skla,“ říká žena, která je samoukem.

Způsob výroby prý okoukala od specialistů na mistrovských kurzech, ale i přímo u sklářů.

Uvnitř plamene má sklo konzistenci medu.

„Ke sklu mám vztah už od dětství. Tatínek nárazově pracoval pro sklárny Jablonex a pak jsme občas trávili prázdniny v Tanvaldu. Je to sklářský kraj, kde se se sklem v různých podobách, barvách a tvarech člověk setkával snad na každém kroku. Bylo to ve mně a teď se to projevilo. Začala jsem se tomu věnovat před necelými čtyřmi lety. Je to můj koníček, který mi už dnes přináší i nějaké peníze. Je to takový příjemný bonus,“ usmívá se rodačka ze středních Čech, která žije ve Špindlu už třicet let a od letošního roku je dokonce členem Svazu výrobců skla a bižuterie: „Je to pro mě velká pocta moc si toho vážím.“

Šebková tajemství výroby neskrývá, dokonce zasvěcuje do řemesla i jednu místní dívku. „Je to asi tím, že i mně lidé na začátku pomohli. Tím, že se mohu věnovat výrobě vinutých skleněných perlí jsem si vlastně splnila dětský sen,“ přiznává.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz